Inimesed

Kuidas teada saada, mida kirjanik tegelikult mõtles, kui ta kirjutas 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 12. mai 2016, 16:38
Ka Eesti Harry Potteri emaks nimetatud tõlkija Krista Kaer on meieni toonud ligi 100 kirjanike loodud erinevat maailma, festivali HeadRead kevadeti aga ka hulga kirjanikke endid.Foto: Heiko Kruusi
On sündmusi, mis muudavad olusid. Ja on inimesi, kes neid sündmusi esile kutsuvad. Üks neist on Krista Kaer. Tema eestindatud ligi 100 raamatut on muutunud eestlaste lugemiseelistusi, tema eestvedamisel juba kaheksandat korda toimuv kirjandusfestival HeadRead aga lugejate arusaamist raamatuist ning kirjanike ettekujutust Tallinnast.

Tallinna kirjandusfestivali oli juba ammu vaja, aga keegi lihtsalt ei tulnud tükk aega selle peale. Juhtus nii, et Krista Kaer sattus mäletamata paigas arutlema kirjanik Jan Kausiga, et vaja oleks üht korralikku kirjandusfestivali, rahvusvahelist, kus koos nii luule, proosa kui kõik muu.
Jan Kaus oli selleks ajaks korraldanud Tallinnas Põhjamaade luulefestivali ja koos luuletaja Jürgen Roostega sotsiaalse kallakuga ületallinnalisi luulepäevi Sotsia. Jutt ei kujunenudki neil sel teemal pikaks. Jan Kaus ütles Krista Kaerale: „Kui sina kampa lööd, siis teeme ära!” See oli praeguseks enam kui kaheksa aastat tagasi.
Kahel esimesel aastal oli festival väiksem, seda peeti valges telgis Harju tänavas kirjanike maja vastas Vilde monumendi esisel platsil. See oli veel õitsva masu ajal. Nüüd, kaheksanda igakevadise festivali eel, mis kannab juba ammu kuulsaks saanud nime HeadRead, räägime argipäeviti kirjastuse Varrak peatoimetaja, festivali jaoks aga väliskirjanike programmiosa eest hoolitseja Krista Kaeraga nii festivalist kui ka kirjandusest üldisemalt.

Igal kevadel, mai viimasel nädalal Tallinnas, kolmapäevast pühapäevani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee