Teater

Vaba Lava teatrikeskuses kutsutakse üles oma hirmudele otsa vaatama 

Silja Paavle, 11. mai 2016 11:56
"Mis juhtub inimesega siis, kui hajub näiline udu, kui turvaliseks kulgemiseks väljatöötatud äpid ühtäkki ei tööta?" on küsimus, millele otsitakse etenduses "Vormides hirmu" vastust.Foto: Erakogu
Hollandi muusik ja lavastaja Julian Hetzel püüab Vaba Lava teatrikeskuses kujutada ja visualiseerida hirme ja tühjust. Vormida midagi, mida me pigem väldime, sest see on raskesti hoomatav ja kirjeldatav. Hetzel kutsub publikut üles julgust kokku võtma ning koos näitlejatega oma hirmudele otsa vaatama.

13. ja 14. mail etendub Vaba Lava teatrikeskuses hollandi muusiku ja lavastaja Julian Hetzeli "Vormides hirmu", mis on ühtlasi ka Vaba Lava selle hooaja kuraatoriprogrammi viimane lavastus.

Samal teemal

Tänapäeval näib olevat kõigi probleemide jaoks olemas praktilised lahendused ja rakendused – kõige jaoks leidub äpp: sammuloendi, pulsikell, ilmaennustus, kalender meeldetuletustega. Nii et pole vaja muretseda? Keegi ei eksi ära, keegi ei saa märjaks, keegi ei jää kohtumisele hiljaks. Keegi ei jää üksi. Kõik on kindlalt kontrolli all. Kuid sellel turvalisel, päikeselisel alal on piirid ja selle taga asub terra incognita, tundmatu maa, mis on varjatud justkui uduga. Mida või keda me võiksime näha, kui see udu hajub? Me ei tea ja me kardame… tundmatut, võõrast, teistsugust, ebamugavust tekitavat, piinlikku, heidutavat. Seda, mis on teispool seina, meie silmade võrkkesta taga, meie peas, meie südames. See, mida me pelgame, on amorfne, kujuta, struktuurita ja seda ärevust tekitavam!

Julian Hetzeli “Vormides hirmu” koosneb kahest eraldiseisvast, kuid teineteist sisuliselt täiendavast osast: etendusest, mis toimub Vaba Lava saalis ja performance’itest Tallinna linnaruumis.

Teatrilaval loob Hetzel emotsionaalselt laetud mõjuva atmosfääri, kus näitlejad üritavad erinevaid meetodeid kasutades kujutada ja visualiseerida hirme ja tühjust. Vormida midagi, mida me pigem väldime, sest see on raskesti hoomatav ja kirjeldatav. Hetzel kutsub publikut üles julgust kokku võtma ning koos näitlejatega oma hirmudele otsa vaatama.

Amsterdamis elav ja töötav Julian Hetzel (sündinud 1981. a. Saksamaal) on muusik ning etendus- ja visuaalkunstnik. Tema tööd kombineerivad teatrit, muusikat ja multimeediat ning kasutavad dokumentaalseid meetodeid poliitiliste ja eetiliste küsimustega tegelemiseks. Hetzel on lõpetanud Saksamaal Bauhausi ülikooli audiovisuaalse kommunikatsiooni eriala ning Amsterdami DasArts´i etenduskunstide osakonna uute vormide alal. Noore kunstniku töid on esitanud paljud Euroopa tähtsamad teatrifestivalid.

"Vormides hirmu" Eesti esietendus Tallinnas toimub 13. mail, teine etendus 14. mail. Peale teist etendust toimub vestlus kunstnikega. Etendus kestab 60 minutit. Performance´id Tallinna tänavatel kestavad 20 minutit, asukoha ja kellaaja infot saab jooksvalt Vaba Lava Facebookist.

Lavastust aitavad välja tuua 16 noort teatriprodutsenti, kes osalevad Vaba Lava ja Läti Uue Teatri Instituudi rahvusvahelises produtsentide koolituse projektis “Theatre Expanded”, mis toimub Interregi Kesk-Läänemere 2014-2020 programmi raames.

Samal teemal

07.06.2016
Vaba Lava uue hooaja avab Jürgen Rooste tõeline meestekas "Sugu M"
12.05.2016
Elutud kehad tänaval: "Aa, narkomaanid! Minge siit minema!"
05.05.2016
Tiit Kikas töötleb elektrooniliselt Mozarti muusikat
02.05.2016
Džässikontserdil sai ratast vändates pillimängule hoogu anda