SL Õhtuleht, 14. mai 2001.Foto: Õhtulehe arhiiv
Katharina Toomemets, Merili Luuk, Gerly Mägi 11. mai 2016 06:00
Kuidas meenutab toona Eestit esindanud tiim Eurovisioni lauluvõistluse võitu, millest möödub homme 15 aastat? 

Eestile Eurovisioni võidu toonud "Everybody" oli vaid üks lugudest, mille Tanel Padar ja Dave Benton 2001. aastal "Eurolaulu" võistlustulle saatsid. Tanel polnud enda sõnul arvestanudki, et just see lõbus pala finaali pääseb. "Ometi ta läks. Me ütlesime kohe, et tulime selle looga pulli tegema ja mõned inimesed olid selle peale ka pahased. See pull läks riigile pärast päris kalliks maksma," naerab muusik. 

SL Õhtuleht, 14. mai 2001. Foto: Õhtulehe arhiiv

Esikoht Kopenhaageni Eurovisionil tõi suursündmuse 2002. aastaks Tallinna. "Ma arvan, et see oli paljude asjade kokkulangemine – midagi läks jube õigesti ja see toimis tol hetkel väga hästi," arutleb Tanel Padar mastaapse lauluvõistluse võidu üle. "Seda lahti kirjutada ja vaadata, mis oli võidu võti, pole mõtet. Igaüks näeb seal oma panust vast kõige suuremana." 

Tegelikult osales Tanel Eurovisionil esimest korda juba aastal 2000, kui ta oli Eda-Ines Etti taustalaulja.

"Mul ei olnud seal väga valikut. Ines oli ju tol ajal mu elukaaslane ja sai kaks toredat asja omavahel ühendada," muigab mees. Esimesest konkursikorrast on tal helged mälestused. "Välja arvatud see, et meil läksid Pearu Paulusega kõrvamonitorid vahetusse, seega kuulsin mina Pearu häält ja tema minu oma. Enda hääli me ei kuulnud," meenutab Tanel. "Nendest kümnetest proovidest polnud mingit kasu ja see oli üsna üllatav, et midagi sai ikka untsu minna. Aga emotsioon ja sündmus olid väga vinged." 

Lisaks räägib Tanel, et taustalauljad said kõvasti tantsutrennides higistada. "Pakun, et enne ja pärast seda pole keegi nii palju tantsutrenne teinud – me vihtusime trenni ikka mitu korda päevas. Olime ülipõhjalikult ette valmistunud ja kõik võtsid asja väga tõsiselt." Suurt närvi Tanel ei mäleta: "Arvan, et hilisemas elus on mul olnud palju hullemat närvi, isegi harjumuspärasemates olukordades. Eks see sõltu ettevalmistusest – kas oled vaimselt ja füüsiliselt valmis või mitte. Drillimine valmistas meid ette selleks, et midagi saa viltu minna."

Võit ei jõudnud algul kohale

2001. aastast, mil Tanel osales Eurovisionil solistina, meenutab ta, et nende eurotiim oli väga lahe ning artistid said võistluseks mõnusalt valmistuda ja keskenduda. Võistluse võidu üle ta aga ei nostalgitse. "Ma olin viimaste seas, kellele võit kohale jõudis, ja niisuguse litakaga, nagu teistele, see mulle kohale ei jõudnud. Pea jäi selgeks ja kõik, mis oli, oli tore, aga elu läheb edasi. Ma arvan, et olen praegu õnnelikum, kui kunagi varem. Pean end piisavalt nooreks meheks ja tunnen, et mu elu ja ka suuremad saavutused on veel ees, vähemalt enda jaoks," selgitab Tanel. 

Foto: Jarek Jõepera

"Ma elan alati "Eesti laulule" kaasa, mul on seal tekkinud mingid oma lemmikud ja ka sõbrad osalevad, kellele kaasa elada. Aga seda ei ole, et ma selles rütmis hingaks või igal aastal läheks maikuus olemine härdaks, et olid alles ajad." 

Lauljatele mõeldud võidukarika loovutas Tanel lahkesti Dave’ile. "Loodan, et Dave ehk pärandab selle kunagi tulevikus mulle." 

Foto: Jarek Jõepera

2012. aastal, kui Ott Lepland Bakuus Eestit esindas, oli ka Tanel sinna kutsutud. Muusik ütleb, et see käik oli väga mõnus ja pingevaba. "Ma käisin ka igal pool seal, kuhu mind tegelikult ei oodatud või minu kaelakaardi järgi poleks tohtinud minna. Kuna ma seal aga nii enesekindlalt ringi käisin, pääsesin ka neisse kuluaaridesse, kuhu mind poleks tohtinud lasta," räägib ta naerdes. 

Dave Benton: Eurovisioni võit oli lihtne ja loomulik 

"Ma sain algusest peale aru, et see on meie hetk. Inimesed ütlesid, et ma olen hulluks läinud: "Dave, lõpeta see jutt, et sa võidad, sa ei võida seda iialgi!"" meenutab Dave Benton Eurovisioni-eelset aega. 

Foto: Jarek Jõepera

Arubalt pärit Dave’i kiindumus Eurovisioni lauluvõistlusesse algas juba enne võitu. "Ma olen suur Eurovisioni fänn! Vaatan seda igal aastal ja nüüd on sellest saanud ka pidupäev." 

Laulja meelest on Eurovisioni võit iga laulja karjääri tipphetk: "Mõtle, kui suur hulk riike üle terve Euroopa hääletavad just sinu poolt, et sa võidaksid – see on fantastiline tunne!" Dave tunnistab, et uskus võitu hetkest, mil ta esimest korda "Everybodyt" kuulis. "Kui ma praegu meie võidule tagasi vaatan, siis oli see lihtne ja loomulik. Ma olin algusest peale väga positiivselt häälestatud." 

Dave oli võiduvõimaluses nii veendunud, et vedas Juhan Paadamiga enne Eurovisioni selle peale kihla. "Kui me olime esimesed 12 punkti kätte saanud, vaatas Juhan mulle suurte silmadega otsa ja ütles, et me tõesti võidame. Vastasin talle, et nüüd oled sa mulle viski võlgu," meenutab ta naerdes. "Mäletan, et Hollandi ajakirjanik jooksis minu juurde hetkel, kui viimased kolm riiki polnud veel punkte andnud, ja ütles: "Vaata punkte, te ei saa enam kaotada. Kas sa saad aru, et te olete võitnud?" Sel hetkel jõudis võit mulle kohale ja külmavärinad jooksid üle selja. Jess, ära tegime!" kirjeldab Dave toonaseid emotsioone. 

Foto: Vida Press

Kuid laulja arvates ei too võitu pelgalt hea lavaline esitus. "Olen uhke enda üle selle suure kampaania pärast, mida ma enne Eurovisioni tegin. Võtsin ühendust kõikide oma tuttavate ja ajakirjanikega, rääkisin neile, et ma elan nüüd siin ja esindan Eestit Eurovisionil," räägib Dave, kelle vastu tundsid erakordselt suurt huvi just Hollandi ajakirjanikud, kuna laulja oli enne Eestisse asumist sealmail elanud. 

Dave’i sõnul on suurim võimalus Eurovisioni võistlus võita neil, kes teevad endale korralikult reklaami. "Näiteks Conchita Wurst tegi suurepärast tööd – ta käis mööda Euroopat ringi, laulis, rääkis oma lugu, isegi nuttis rahva ees. Inimesed juba ootasid tema esitust Eurovisionil. See oli täiesti kindel, et ta võidab," selgitab Dave võidu retsepti ning lisab, et seejuures ei saa laval märkamatuks jääda. "Habemega naine – milline vaatepilt! Arvan siiani, et tal ei olnud parim lugu, aga tema kampaania oli fantastiline ja sellest piisas." 

"Everybody" populaarsus ei ole siiani kustunud. "Laulan seda lugu publiku palvel iga nädal. See on miski, mis käib minuga kaasas. Kui sa oled kord Eurovisioni võitnud, jääd sa võitjaks kogu eluks," arvab Dave. "Igal aastal küsitakse, kas ma läheksin uuesti Eurovisionile, ning vastus on jah – kui mul on hea laul ning ma tunnen end sama kindlalt kui 15 aastat tagasi, siis loomulikult, miks mitte." 

Laulu autoreid Maian Kärmast ja Ivar Musta ei lubatud võidu tähistamiseks isegi lavale! 

"Everybody" sõnade autoril Maian Kärmasel on alates 2002. aastast tore traditsioon saata laulu heliloojale Ivar Mustale kaks sõnumit – üks tolle sünnipäeval 7. mail ja teine 12. mail, kui Kopenhaagenist toodi koju Eurovisioni võit. "Esimestel aastatel oli tal ikka segadus ning selle asemel, et kohe tänada, vastas Ivar: Mis asja? Mis asja sa ajad!" muigab Kärmas. 

Foto: Kristjan Lepp / Kroonika

Naine meenutab, et 2001. aastal telliti temalt palju laulutekste ja "Everybody" sündis nagu kõik teised võistluslood. "Tol ajal olid kassetid. Panid kassetti mängima, ketrasid, kuulasid ja hakkasid ühest otsast pihta. See oli ju üks paljudest lugudest,» räägib Maian. Tema sõnul polnud aga "Everybody" alguses kirjutatud Tanel Padarile ja Dave Bentonile – kes laulu esitama pidid, jätab Maian saladuseks. "Olin laulu esialgsetelt esinejatelt saanud märksõnu, kuid need sobisid ka Tanelile ja Dave’ile. Nemad pookisid hiljem veel hõikeid juurde," meenutab Maian. 

Seejuures kiidab Kärmas helilooja Musta meeletut tööd: "Ta nägi rohkem vaeva kui keegi teine – ta käis suisa Soomes stuudios heli parandamas ning mingeid lisasid mängiti sisse. Mina nägin ju vaid seda mässamist kõrvalt." 

Kärmas pole siiani mõistnud, kuidas võit just meie õuele saabus. "See oli minule kui välk selgest taevast. Ei osanud ma võitu ette aimata ei koduses voorus ega välismaal. Suuresti on see ka esinejates kinni ja võib-olla see laeng sai lõppvoorus määravaks." 

Kärmas jutustab, et auhinnatseremoonia ajal teda ja Musta lavale ei lastudki. "Seisime turskete turvameeste kõrval ja vaatasime, kuidas terve saal meile kaasa elab. Mõtlesin endamisi, et huvitav, kas keegi Eestist paneb meie võitu tähele. Aastaid oli ju räägitud, et Eurovision on mõttetu koht ja me niikuinii midagi ei saavuta. Kuna toona mul mobiiltelefoni polnud, laenasin järgmisel hommikul Juhan Paadamilt telefoni, helistasin isale, kes ütles, et inimesed olid rõõmsad, ja kes oli ülejäänud aastavahetusraketid ära lasknud. Siis jõudis mulle kohale, et kõige suurem väärtus oligi see, et inimesed Eestimaal rõõmustasid! Nad unustasid ära, et on vaja hekki pügada, tööle minna või lapsed vara üles äratada – nad olid rõõmsad, et mitte vaid Tanel ja Dave võitsid, vaid et Eesti võitis!" 

Foto: Kristjan Lepp / Kroonika

Eestlased saabusid Kopenhaagenist kodumaale juba järgmisel päeval ning kuna samal ajal oli Tallinnas Raekoja platsil emadepäeva kontsert, said korraldajad kaks meeldivat asja ühitada.

Foto: Kristjan Lepp / Kroonika

"Mul oli kogu aeg tunne, et me rikkusime laste kontserdi ära! Kõik olid eufoorias, aga minul oli jänes püksis. Tore on võita küll, aga järgmisel päeval tuli käised üles käärida ja võistluse korraldamise nimel tööle hakata!" 

Kus asuvad võitjatrofeed? 

2001. aastal Kopenhaagenis Eurovisioni lauluvõistlusel teenis "Everybody" tiim võidu eest mitu Swarovski kristallidega karikat.

Foto: Vida Press

Lauljate võidutrofee jäi Dave Bentoni kätte ning autorite auhinnad Maian Kärmase ja Ivar Musta kätte. Kärmase kodus siiski karikat enam pole: "Sellelt oli väga raske tolmu võtta ning ta ei sobinud kuidagi ka sisedisainiga ning otsustasin selle Nike märgi kujuga trofee hoopis teatri- ja muusikamuuseumisse anda."