Inimesed

Andres Uibo: "Käisin orelit mängimas, et osta võidusõidujalgratas, aga kui ratta kätte sain, huvitas mind vaid orel." 

Kais Allkivi, 16. aprill 2016 06:00
PÄÄSTETUD PILLI SEES: Jaani kiriku peaorel pääses hävitamisest tänu Andres Uibo jonnakusele.Foto: Alar Truu

Täna 60. sünnipäeva tähistav organist, kontserdikorraldaja, õppejõud ja helilooja Andres Uibo sai orelipisiku külge tänu Sputniku jalgrattale ja isa väiksele kavalusele. 12aastaselt hakkas ta Vigala kirikus isa asemel orelit mängides ratta jaoks raha teenima ja vaimustus pillide kuningast nii jäägitult, et hiljem ei heidutanud teda seegi, kui konservatooriumi professor Hugo Lepnurm teda hoiatas, et ega orelimäng leiba anna.

„Ma olen alati olnud jäärapäine, tähtkujult ka Jäär,“ muheleb Andres Uibo. Me kohtume põhjusega Tallinna Jaani kirikus – tema kangekaelsus aitas päästa sealset peaorelit. „See päästetöö jääb juba enam kui kümne aasta taha. Olin ka Toomkiriku oreli restaureerimise fondi juhatuses ja natuke raha jäi üle.

Otsustasime üksmeelselt panna järgmise rahaseemne Jaani kiriku oreli taastamisse, sest pill oli väga kehvas olukorras. See oli nii hõredaks muutunud, et lasi õhku läbi, ja organistid kaebasid, et peavad iga kord pärast siin mängimist külmetust ravima, sest tuuletõmbus on nii kohutav,“ meenutab Uibo.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

25.07.2017
Andres Uibo: ma ei julgenud unistadagi, et esinen kirikus, kus tegutses Bach!
03.01.2016
Estonia kontserdisaal täitub Bachi muusikaga
23.12.2015
"Orel on ainus pill, mis võib täna kõlada täpselt nagu aastal 1500 ja ikka veel kasutuses olla."
09.07.2015
Sumedas öös heliseb orel

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee