Tele

Tõnismägi Kanal 2 uuest krimisarjast: taoline tragöödia on Eestis aset leidnud (27)

Martin Šmutov, 3. märts 2016 13:12
Täna jõuab Kanal 2 ekraanile tuttuus kodumaine telesari "Kuum jälg", mis taaslavastab kurikuulsad juhtumid läbi aastakümnete, mis mõnel silmapaistval moel on mõjutanud Eesti kriminalistika ajalugu. Sarja avaepisood viib aastasse 1968, kui Tallinnas läks kaduma väike tüdruk.

Kadunud tüdruku juhtum on Eesti kriminalistika ajaloos mitmel moel tähelepanuväärne ja seda kinnitab ka elupõline prokurör Heino Tõnismägi, kes antud juhtumit mäletab ja on sellest kirjutanud ka oma raamatus "Ajaroimad".

"Asi oli erakordne ja nõudis erakordseid pingutusi," märgib ta, et kadunud tüdruku otsimisse rakendati kõik toonased parimad jõud.

Samal teemal

Pingeline "Kuum jälg" toob täna ekraanile mitmed erakordsed uurimisvõtted, kus tüdruku otsimiseks ja juhtumi  lahendamiseks kasutati esimest korda televisiooni abi ja hüpnoosi. Tõnismägi peabki neid selle juhtumi puhul olulisteks, sest sellega mindi vastu kõikidele toonastele põhimõtetele.

"Vastupidi parteiorganite korraldusele mindi televisiooni ja see andis positiivse tulemuse ning jäigi tulevikus lubatud meetodiks. Senimaani oli seisukoht, et rahvast ei tohi hirmutada," meenutab Tõnismägi.

Erinevalt televisioonist ei saanud siiski hüpnoosi kasutamine levinud praktikaks, kadunud tüdruku juhtum oli sisuliselt esimene ja viimane kord, kui tunnistajale kohaldati info saamiseks hüpnoosi.

"Meie uurija kasutas seaduselünka, sest selline uurimisvõte ei olnud keelatud. Pärast seda juhtumit rõhutati, et inimese mälu mõjutavaid vahendeid ei tohi kasutada."  

Tõnismägi sõnul andis hüpnoos aga antud juhtumi puhul väärt infot.

"Sellest oli väga palju kasu, mäletan, et kui tunnistaja hüpnoosi mõjust väljus lausus ta "Tooge ta siia, ma nägin teda hetk tagasi.""

Sarnaseid tõsielulisi detaile on uues krimisarjas teisigi, sest kõik Kanal 2 sarja "Kuum jälg" lood põhinevad reaalsetel toimikutel, tunnistajate ütlustel, kohtumaterjalidel ja muudel dokumentaalsetel allikatel.

Haaravaks looks on need kirjutanud stsenarist Indrek Hargla ja kaasa teevad mitmed Eesti tippnäitlejad. Avaepisoodis näeb teiste seas mängimas Rein ja Pääru Oja, kes kehastavad juhtumiga tegelevaid uurijaid.  

Sarja "Kuum jälg" esimene osa on Kanal 2 eetris neljapäeva õhtul kell 21.30.

Samal teemal

17.02.2016
TÄNA KRIMISARJAS "KUUM JÄLG": kas külmavereliseks kõrilõikajaks osutub tõesti naine?
09.02.2016
Endine politseinik "Kuumast jäljest": see meenutas kehva ja odavat filmi
09.02.2016
Kriminalist "Kuumast jäljest": täielik nostalgia!