Inimesed

Mida neandertallased inimestele pärandasid? (4)

Piret Pappel, 20. veebruar 2016, 06:00
SALADUSELOORIGA KAETUD: Arvatakse, et neandertallased surid Euroopas välja üle 40 000 aasta eest. Leitud on vaid nende luustikke või nende osi.Foto: Vida Press

Geneetikud on juba mõnda aega veendunud, et pärast Aafrikast väljarändamist ristusid inimesed nii Siberis elanud Denisova inimeste kui ka neandertallastega. Keskmisel eurooplase DNAs võib olla kuni kolm protsenti neandertallasegeene. On see hea või halb? Ühelt poolt turgutas teise liigi DNA meie immuunsust, kuid teisalt võivad neandertallastelt pärineda ka paljude tõbede teket soodustavad geenid.

Neandertallase genoomi kirjelduse avaldas 2010. aastal eesti juurtega molekulaarbioloog Svante Pääbo ja sellest ajast saati on inimese evolutsiooni uurijad püüdnud lahti muukida, kus ja millal võisid neandertallased inimestega ristuda. Juba mõnda aega on selge, et Euroopa ja Aasia päritolu inimeste genoomis on neandertallaste DNAd üks kuni kolm protsenti, kuid aafriklastel pole seda üldse.

Iidsete inimeste luuleidude uurimine viis geneetikud järeldusele, et kahe liigi ristumine oli haruldane nähtus, mis juhtus kusagil Lähis-Idas või Araabia poolsaarel pärast seda, kui esimesed inimesed olid Aafrikast välja rännanud. Seejärel valgusid nad üle kogu Euraasia laiali ja kandsid oma rakutuumas neandertallastegi pärilikkusainet.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22. september 2017, 21:06
Teadlaste avastus: neandertallased olid meiega sarnasemad, kui arvasime
6. veebruar 2016, 06:00
Uued uuringud: ahvist tegid inimese alkohol ja rusikad
23. veebruar 2014, 09:00
Kas kõigil inimestel on üks vaarema – Aafrika Eeva?
6. jaanuar 2012, 07:01
Ardo Kaljuvee: see on ju natuke neandertallane

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee