Inimesed

"Sulev Nõmmik ei kandnud viha isegi nende peale, kes tema kohta halvasti ütlesid." (30)

Aigi Viira, 18. jaanuar 2016 06:00
LÜÜRIK JA KOOMIK: "Ons inimeses miskit suuremat kui pisarad või naer?" kirjutas Sulev Nõmmik aprillis-mais aastal 1980. Tänavu 11. jaanuaril saanuks lüürilise hingega koomik 85. aastaseks.Foto: Oskar Juhani

"Sulev Nõmmik oli väga õrn ja haavatav inimene ja solvus igast kriitilisest märkusest, tal polnud poliitiku paksu nahka," meenutab kirjanik Enn Vetemaa, et ehkki rahvas legendaarset teatrimeest jäägitult armastas, materdas ametlik kriitika ta maatasa. Lüürilise loomuga Nõmmikule, kel täitunuks nädala eest 85 eluaastat, tegi see haiget. Suurt valu hoidis ta aga kiivalt enda sees. "Ta oli karge ja aus mees ning ta ei kandnud viha isegi mitte nende peale, kes tema kohta halvasti ütlesid."

Vetemaa, kes kirjutas koos Nõmmikuga nii stsenaariumid filmidele "Mehed ei nuta", "Noor pensionär" ja "Siin me oleme!" kui ka näiteks libreto külamuusikalile "Suvitajad" ning laulutekstid muusikalidele "Kevade" ja "Pipi Pikksukk", räägib, et murust madalamaks tümitamine muutis Nõmmiku õnnetuks. "Materdati teda ikka rohkem kui ta kiita sai – kõik need filmid, mis on klassikaks saanud, igaühe eest sai ta nahutada," on aastaid tagasi maininud ka Nõmmiku abikaasa Aili.

Nii öeldi praegu kultusfilmiks tõusnud "Siin me oleme!" kohta ametlikul läbivaatusel 1978. aastal otsesõnu: "Film on niivõrd tühi, et mingit kahju ta publikule peale maitsevääratuste teha ei saa." Kultuurileht Sirp ja Vasar läks Nõmmiku aadressil sel puhul veel kaugemale: "Ja jälle tuleb ta kadakate vahelt välja, ise kadakane. TV toimetajad annavad talle tööd! Kui kaua see kestab?" Võtta said Nõmmiku teatritöödki, muusikalid "Kevade" ja "Pipi Pikksukk" said pihta, nii et tolmas. Enamalt jaolt heideti Nõmmikule ette madalust ja labasust. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.06.2019
Kadri Jäätma: „Mul oli piinlik, et miks ma pean filmis „Siin me oleme“ sellise äpu mehe võtma!“
09.05.2019
Kuidas kaaslane voodisse meelitada? Abi leiab eesti filmiklassikast
16.07.2018
Gerda Kordemets teeb uusversiooni filmist „Mehed ei nuta“: tundub, et 50 aastaga pole midagi muutunud
11.01.2016
MÄLUMÄNG | Sulev Nõmmiku legendaarsed komöödiad

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee