"Vehkleja" ei pääsenud Oscaritele.Foto: Tuomo Manninen
Silja Ratt, Triin Tael 15. jaanuar 2016 06:00
Eesti-Soome-Saksamaa ühisfilm "Vehkleja" ei jõudnud nende viie linateose hulka, mis esitati võõrkeelse filmi Oscarile. "See oleks tulnud üllatusena, kui "Vehkleja" oleks Oscari nominentide hulka jõudnud. Ma tegelikult aimasin, et need šansid on Kuldgloobusega võrreldes pigem väiksemad kui suuremad," ütleb filmi produtsent Ivo Felt – ent tunnistab, et lootis siiski.

Miks jõudis "Vehkleja" Kuld­gloobuste galale, aga Oscarite jagamisele ei pääsenud? "Need seltskonnad, kes Kuldgloobuste ja Oscarite jagamisel filme hindavad, on väga erinevad," selgitab Felt.

"Kui Kuldgloobuse filme hindavad kriitikud, siis Oscari filme hindavad filmitegijad. Hoopis teine kontingent."

Siiski on Felt rahul, et nii kaugelegi jõuti. "Tänagi arvuti ees tulemusi oodates mõtlesin, et ma teen seda juba teist aastat järjest. Oleks tänamatu öelda, et ma olen rahulolematu."

Eilsel pressikonverentsil kuulutati välja, et detsembri keskel avalikustatud üheksast filmist asuvad võõrkeelse filmi Oscari nimel võistlustulle "Sõda" (Taani), "Mustang" (Prantsusmaa), "Viva" (Iirimaa), "Theeb" (Jordaania) ja "Sauli poeg" (Ungari). Viimane võitis hiljuti ka parima võõrkeelse filmi Kuldgloobuse.