Foto: Alar Truu
Aigi Viira, Silja Ratt, Katharina Toomemets, Kais Allkivi 9. jaanuar 2016 07:00
Rahvas on raadioedetabelite hääletustel oma sõna öelnud. Milliseid laulupärle püüdsid mullu kinni aga artistide endi kõrvad ja kuivõrd kattuvad nende soosikud raadiote pingeridadega?

Hendrik Sal-Saller kiidab head gruuvi

Kui Hendrik Sal-Sallerilt pärida, milline kolleegide loodud laul talle möödunud aastal muljet avaldas, vastab ta kindlalt, et terve Lexsoul Dancemachine'i esimene helikandja "Deus Lex Machina". "Lõpuks ometi päris mussi! Mängivad päris inimesed ja päris pillidega," lausub ta. Funk- ja soulmuusika ansambli aadressil, mille eesotsas laulab Elephants from Neptune'ist tuntud Robert Linna, jagub Sal-Salleril vaid kiidusõnu. "Hea gruuv – ma ei oskagi midagi väga rohkem seletada. Mulle on alati vanakooli funk meeldinud."

Rolf Roosalust sai "Liblika" fänn

"Mulle avaldas kõige suuremat muljet Vaiko-Epliku ja Jaan Pehki tunnuslugu filmile "Ema", mille viis ja sõnad mõjuvad väga hästi," kiidab laulja Rolf Roosalu Epliku kirjutatud ja Pehki lauldud pala. "Ükskõik, mida Jaan esitab, on ta alati aus ja siiras. Ta on isuga laulja – armas ja tõsine – ning laulab nii, nagu asjalood on. Kui on kurb lugu, siis Jaan ei hala, kuid tema esitus mõjub ikka nii, et kuulajalgi hakkab kurb. Nii on ka "Liblikaga"," selgitab Rolf.

Popmuusika vallast tõstab ta esile kaks lugu ansamblilt Cartoon: "On & On" Daniel Levi ja "Made Me Feel" Kristel Aaslaidi esituses. "Need lood on väga hästi, lausa maailmatasemel produtseeritud," hindab Rolf. "Oma kõlalt ei olekski need justkui Eesti lood."

Laura Remmelit lummas Gretagrund

Kadri Voorand fännab Curly Stringsi sõnu

Gretagrundi "Pariisi viikingit" tõstab läinud aasta ühe põnevaima leiuna esile ka Kadri Voorand. "Trummi-bassi omavaheline koostöö ja gruuv selles loos on Eesti muusikas selline eriliselt huvitav ja silmapaistev, omapärane ja teistmoodi. Mulle on ka hingelähedane see, et tüdrukute vokaalansambel kõlab sellest loos väga hästi," muigab Kadri, kes lööb ise kaasa vokaalansamblis Estonian Voices.

"Kui kuulsamatest lugudest valida, siis Curly Stringsi "Kuule, mees!". Ma olen võib-olla natuke teistmoodi kuulaja, aga ma ajan lauludes taga sõnade omapära ja mingit kiiksuga võlu," mainib Kadri ja tunnustab Curly Stringsi sõnademeistrit Kristiina Ehinit. ""Kuule, mees!" on minu meelest lihtsalt nii tabav. Kohe, kui ma seda suvel esimest korda kuulsin, tundsin ma selles mõne tegelase ära. Arvan, et teisedki Eesti inimesed võisid tunda.
Lisaks jääb Kadrile eelmisest aastast meelde kaks Liina Saare lauldud lugu: „Miamee bändi alt singel "Bare and Blue", mis on selline natuke indimuusikasse kalduv, ambient'i olemusega põnev lugu. Liina Saar osaleb ka ansamblis Verbaarium ja nende "Vana tarkus" on samuti selline huvitava heliga kummaline lugu, mis mulle väga meeldib."

Karl-Erik Taukarit paelus hip-hopi raskekahurvägi

"Genka ja Paul Oja "Kõik", Eesti hip-hopi raskekahurvägi oli ka kõik seal sees," toob Karl-Erik Taukar välja ühe meeldejäävaima loo ja nimetab lisaks artiste, kes talle rohkem kõrvu kõlama jäid: "Cartoon – täiesti müstilised kutid, super asja teevad. Ma ennustan neile suurt edu ja elan kaasa. Noored superstaarid Jüri Pootsmann ja Mikk Mäe on väga kihvtilt alustanud oma muusikuteed. Eesti on saanud selle aastaga palju häid lauljaid juurde, lisaks on ilmunud ka palju häid lugusid." Muidugi ei saa Karl-Eriku sõnul mööda minna Elina Borni ja Stig Rästa euroloost "Goodbye to Yesterday". "See lugu on ilmselt 50 aasta pärast rahva südames sama soojalt kui täna Tõnis Mägi "Jäljed". Ma usun, et see on suur lugu, mis jääb meelde."

"Taukari lugu "Segased lood" on ikka hinge pugenud," kiidab Liis Lemsalu tänavust Raadio 2 aastahiti auhinna võitjat. "Minule meeldis väga ka Genka ja kõigi nende suurte räpparite ühiskombo koos Inesega. See oli huvitav ja lahe lahendus. Jüri Pootsmannil ja Elina Bornil on ka olnud hea aasta."

Anne Veski lemmikud: Pootsmann ja "Laula mu laulu" esitused

Anne Veski 2015. aasta lemmikud pärinevad saatest "Laula mu laulu". "Mulle meeldis, kui Maarja-Liis Ilus laulis "Lumevärvi". See pole küll uus teos Eesti muusikataevas, aga ta laulis seda täiesti omamoodi. Samuti Koit Toome versioon Maarja loost "Sa ju tead", mis edetabelites ilma tegi. Need lood on minule eelmisest aastast meelde jäänud," meenutab Veski. "Ja muidugi Jüri Pootsmann lauluga "Torm"," toob ta esile ka saate "Eesti otsib superstaari" viimase hooaja võitja.

Ivo Linna võtab mullused soosikud kontserdikavvagi

"Üks lugu, mis mulle väga meeldis oli Tõnu Timmi ja Jaanus Nõgisto "Läbi pimeda öö". Mul õnnestus seda ise laulda kontserdil "Tanel Padar ja sõbrad". See on väga sügav ja hinge pugev lugu," kiidab Ivo Linna ühte enda lemmiklugu läinud aastast. "Teine lugu, millega mul oli samuti isiklik kokkupuude, oli Tanel Padar & The Suni "Tormid ja tõusuveed". Seda ma sain koos nendega laulda." Linna räägib, et kavatseb nimetatud lugusid edaspidi enda kontsertidel laulma hakata.

Kuid Linnale jäi möödunud aastast kõrvu ka mitu plaati. "Laura Remmeli ja tema abikaasa Joel Remmeli tehtud plaat on tervenisti väga hea. Ma ei oska sealt kõige paremat lugu välja tuuagi," avaldab Linna. "Veel on ju ilmunud väga kena miniplaat Jüri Pootsmannilt. Mulle meeldib see, et Jüri on noor poiss, aga ta on täiesti välja kujunenud laulja. Ma usun, et aeg vormib teda veel paremaks. See plaat on erakordselt hea tulemus."

Jalmar Vabarna meelislood: eurolaulust folgini

Folkmuusik Jalmar Vabarnale jäi möödunud aastast meelde Eesti eurolugu "Goodbye to Yesterday", mida esitasid Elina Born ja Stig Rästa. "See oli Stigi tavalisest käekirjast erilisem ja tõusis esile kõikvõimalike muude lugude seas, mis ta on kirjutanud. "Goodbye to Yesterday" oli ka kompositsiooniliselt huvitav."

Jalmar lisab, et kuna ta käis suvel koos Karl-Erik Taukari ja Vallatute Vestidega tuuril, hakkas talle meeldima Taukari "Segased lood". "See lugu meenutas mulle kangesti Shanonit, kelle muusika pole tegelikult minu stiil." Sellele vaatamata mõjus "Segased lood" Jalmarile sümpaatsena.

Folgist toob ta esile ansambel Lepaseree loo Õnneken". "Kui see lugu ilmus, sai seda päris palju järjest kuulatud. Meelika Hainsoo (Lepaseree solist – toim) on üks eesti lauljatest, kelle lauluhääl on nii puhas ja sirge," kiidab Jalmar. "Selline ürgne ja puhas naisvokaal on minu arust väga ilus."

Markus Teeäär tõstab esile elujaatavat surmametalli

"Õudne, kus Eestis antakse ikka musa välja. Aga möödunud aasta number üks on Rattleri "Toltec Chocmools"," arvab Metsatöllu laulja ja kitarrist Markus Teeäär. "See bänd tuli üle 20 aasta kokku ja teeb mõnusat musa. See on jube tehniline ja tige, aga väga värskendav. See on küll death metal, aga väga elujaatav ja jõuline."

Veel meenub Markusele möödunud aastast "Eesti laulu" poolfinaalis osalev I Wear* Experimenti "Patience". "Omapärane lugu." Veel toob Markus välja Mauno Meesiti loo "Varjudemaa", mis on samanimelise seriaali tunnuslugu.

Heidy Tamme: ükski uus lugu ei avaldanud muljet

"Mulle ei jäänud möödunud aasta uutest lauludest meelde ükski selline, mis oleks mind nakatanud ning mida oleksin hiljem omaette ümisenud," tunnistab aastakümneid laval olnud lauljanna Heidy Tamme, et tema meelest oli aasta 2015 uute laulude tase kesisevõitu. "Ükski lugu pole mind äratavalt puudutanud. Enamik on sellised, mil on uinutavalt arusaamatu sõnum – sel juhul on laululoojad tühja tööd teinud, sest publik ootab, et neile antaks hea laeng. Noored lauljad võiksid meeles pidada, et me ei laula iseendale, vaid publikule, kes ootab emotsiooni, olgu selleks naer või pisarad. Meie oleme publikule kui emotsioonide värav ning me ei tohi kuulajaid väntsutada ega uinutada."

Keda soosisid raadiote aastaedetabelid?

Elmar

Kanal 2 telesaates „Aasta hitid 2015" toodi välja parimad raadio Elmari iganädalaste edetabelite põhjal. Esikümme sai niisugune:

Elina Born ja Stig Rästa – "Goodbye to Yesterday"
Jüri Pootsmann – "Torm"
Grete Paia – "Püüame droone"
Shanon – "Ootan ööd"
Karl-Erik Taukar – "Segased lood"
Getter Jaani – "Lootuste tänaval"
Artjom Savitski koos Kenitoga – "Valin ise oma tee"
Marju Länik – "Veel, veel, veel elada ma tahan"
Traffic – "Sekundiga"
Sunset Waves – "Sinu juurde tagasi"

Raadio 2

Aastahiti konkursi Eesti lugude edetabeli esikümme:

Karl-Erik Taukar – "Segased lood"
Genka ja Paul Oja koos Suure Papa, Metsakutsu, Reketi, Beebilõusta ja Inesega – "Kõik (Remix)"
Põhja-Tallinn ja Jaagup Kreem – "Eiolemulolla"
Elina Born ja Stig Rästa – "Goodbye to Yesterday"
Noep – "Move"
Ott Lepland – "Hingesugulane"
Jüri Pootsmann – "Aga siis"
Meisterjaan – "Bambusest laev"
Smilers – "Et sa teaks"
Cartoon ja Daniel Levi – "On & on"

Uuno

Aasta top 100 esikümnesse mahtus kaheksa Eesti artistide lugu:

Karl-Erik Taukar – "Segased lood"
Elina Born ja Stig Rästa – "Goodbye to Yesterday"
Smilers – "Et sa teaks"
Shanon – "Ootan ööd"
Tanel Padar & The Sun – "Õnne valem"
Cartoon ja Daniel Levi – "On & on"
Tanel Padar & The Sun – "Tormid ja tõusuveed"
Cartoon ja Kristel Aaslaid – "Made Me Feel"

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

õnneks 9. jaanuar 2016 21:17
on tõelised artistid ikka ka olemas, mitte antsiplaarlased ja rehvormikutiskad
www.youtube.com/watch?v=6PEtIUOk6pM&index=3&list=PLn9IhtPLTEl_HEH9KFORLvaSuwwLy2F2w
Kahjuks 13. jaanuar 2016 13:31
See on vist kõige naljakam kommentaar üldse. Kuidas sa saad sellist asja muusikaks nimetada. Seda nimetatakse süldiks. Aritstid? Ära seosta kunagi enam muusikat poliitikaga palun. Miks peab kirjutama rehvormikutsikad eesti muusikute kohta?
Nonii 13. jaanuar 2016 14:10
Haaahaa, ma kohe huviga avasin selle lingi. Sellest listist on puudu ainult Tallinna meeri lõbus laulukene. Õnneks on küllalt inimesi, kelle kõrv kuuleb ja eristab ka põnevamaid nüansse kui sinu jaanilõkke umpa-umpapaa. Uskumatult kitsarinnaline on see esimene kommentaar.
Taukari nägi ega sisu ei meeldi enam.. 9. jaanuar 2016 13:55
...ei taha näha ega kuulda enam! Reetur ja äraostetav! "Pullimees"!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS