KIILAKAS JA KÕHUKAS KÖSTER: Endel Ani juuksekasvu üle nuriseda ei saanud. Kui aga Julk-Jüri roll "Kevades" nõudis paljast pealage, ei kõhelnud näitleja pikalt – kui vaja, tuleb käärid sisse lüüa!Foto: Tallinnfilm / Filmiarhiiv
Rainer Kerge 15. detsember 2015 06:00
"Endel Ani oli mõnus mees. See paistab ka "Kevade" filmist välja," mõtiskleb kirjandusteadlane Ülo Tonts. Kui raamatus on Julk-Jüri kiuslik ja kättemaksuhimuline, siis filmis mängib Ani köstri ikkagi kuidagi sümpaatseks. 

"Endel Ani oli mõnus mees. See paistab ka "Kevade" filmist välja," mõtiskleb kirjandusteadlane Ülo Tonts. Kui raamatus on Julk-Jüri kiuslik ja kättemaksuhimuline, siis filmis mängib Ani köstri ikkagi kuidagi sümpaatseks. 

"Laulja lauljaks, aga ta oli hea näitleja," hindab Ülo Tonts tenor Endel Ani (1925–1985), kelle surmapäevast möödub täna 30 aastat. Teenekas vanemuislane Jaak Viller lisab: "Ani oli üks nendest, kelle kohta saab öelda: näitleja jumala armust. Ani oli tegevust käivitav mootor – kui tema oli laval, siis sa ei saanud kedagi teist nii väga vaadata. Ükskõik, kas see oli teravalt koomiline või tõsimeelne roll, ta leidis võtteid, millega see publikule lähedaseks muuta."

Akadeemiliste lavakoolide diplomid polnud Ani teatrisse jõudmise ajal just laialt levinud. Püünel olemise õppimiseks astus Ani 1942. aastal Vanemuise draamastuudiosse, mille vanem Aksel Kallas sokutas hea häälega noormehe kohe ka Vanemuise ooperikoori. Ühe hooaja jõudis Ani olla koguni draamatrupi hingekirjas, 1950. aastast töötas ta juba ooperi- ja operetisolistina, aga tegi vajadustmööda kaasa ka sõnalavastustes ning astus üles kontserdi- ja oratooriumilauljana. 

Edasi lugemiseks:

Kommentaarid  (1)

tiia 15. detsember 2015 12:31
Suur ja sügav kummardus Endel Ani talendi ees. Olen teda väga palju laval näinud ja kõik väga meeldivad osatäitmised Olin alles tollal nooruk ja nüüd vaatan imestusega, et ta elas ainult 60 aastat.Austusega meenutan tolleaegseid Vanemuise teatri lavastusi ja näitlejaid- Endel Aimre, Elmar Salulaht, Helend Peep ja paljud teised. Olgu muld teile kerge. Ainult unistust käisin vaatamas mitu korda. Minu isa töötas ka teatris, sellest see huvi teatri vastu alguse sai .. Aga tema on ka praegu juba manalamees. Head jõuluaja ootamist!

SISUTURUNDUS