Elizabeth Taylor Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 7. detsember 2015 06:00
Filmilegend Elizabeth Taylor juhtis 1980. aastatel oma Bel-Airi häärberis salajast aidsihaigete ravimivõrgustikku, mis meenutas paari aasta tagust Matthew McConaughey filmi "Dallas Buyers Club" ("Elujanu").

Näitlejanna luksuslikku koju toimetati salaja välismaalt eksperimentaalravimeid, mille USA võimud olid ära keelanud. Sellest staabist said aidsihaiged endale hädavajalikku ravi. Filmidiiva trotsis oma tegevusega nii tapmisähvardusi kui ka nõuandjate palveid, kirjutab Vanity Fair. Aidsihaigete ravikulude katmiseks pantis Liz koguni mõned oma hinnalised juveelid. Näitlejanna hulljulge ettevõtmise paljastas hiljutises intervjuus modell ja aidsiaktivist Kathy Ireland. "Vaat see oli kartmatu naine," kiitis Ireland.

"Suur osa Elizabethi tööst oli ebaseaduslik, kuid ta päästis elusid. Sõbrad viskasid toru hargile, kui Elizabeth neilt abi palus, kuid ma hindan väga tema julgust."

Aidsiaktivistina tuntud Taylor asutas 1991. aastal omanimelise aidsifondi, mis nüüdseks on kogunud kümneid miljoneid dollareid. Aidsi teadvustamise avalikkusele võttis ta südameasjaks pärast lähedase sõbra, Hollywoodi tähe Rock Hudsoni diagnoosi ja surma.