Inimesed

Nüüd on hea aeg katta surnud esivanemate hingedele laud (4)

Rainer Kerge, 2. detsember 2015 06:00
SÖÖMA! Jõulude ajal on tähtis peale passida, et laual, mille taga einestad ise ja mille äärde on palutud ka esivanemate hinged, leiduks tingimata sealiha, leiba, soola ja õlut.Foto: Peeter Langovits / Postimees

Kui enamik pühi on ka rahvakalendris seotud kindla kuupäevaga, siis hingedeaeg on pikk periood, kui surnud esivanemaid võib austada täpselt siis, kui pere tunneb, et on selleks valmis. Tõsi, jõuluõhtul on hinged oodatud igasse majja. Kuidas hingesid võõrustada ja milliseid vaarisade tavasid veel detsembris järgida? 

"Hingedeaeg algas 1. septembril ja kestab uue aasta alguseni välja," õpetab Ahto Kaasik, Eesti folkloorinõukogu juhatuse liige ning rahvapärimuse uurija ja tutvustaja. Esivanemate hingesid on sel ajal võõrustatud paindlikult – igas peres just siis, kui selleks on sobiv hetk: suured tööd tehtud, toad kraamitud, majas leidub head-paremat lauale panemiseks ja inimestel on mahti rahulikult maha istuda ning lahkunud lähedastele mõelda. "Hingesid on vastu võetud ka terve kuu jooksul – näiteks igal neljapäeval: kaetud laud ja pühendatud neile aega," räägib Kaasik.

Traditsioonid, kuidas täpselt esivanemate hingede eest hoolitseda, on paiguti erinevad. Mõnel pool kaetakse toas laud, mis on algul mõeldud hingedele ja siis, mõne aja pärast, istuvad ka majalised keha kinnitama. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

21.12.2015
Täna on toomapäev - rahvakalendri järgi on keelatud kõik tööd peale pühadega seotu
06.12.2014
Vahur Kersna: inimene plaanib, Jumal juhib
02.11.2007
Hääled. Jäljed. Hingedeaeg.
17.11.2006
Kodukaunistamise aeg on alanud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee