Tele

"ENSV" | 5. november “Blasfeemia” (1)

Marko Tiidelepp, 6. november 2015 08:20
Foto: ETV
Avalikustamine jõuab põranda alt parki. Sm Võsa ja Aadu sõlmivad suusõnalise pakti. Rahvuslased vihastavad Kestutise ja Mai peale. Polkovnik Kartul eirab ülemuste näpunäiteid. Nii kirjutati eilse osa kohta telekavades. Seega tuleb hoida pilk peal, mis hakkab seal pargis toimuma ning milline pakt sõlmitakse. Kindlasti ka seda, miks polkovnik Kartul ülemuste näpunäiteid eirab!

Kohe alguses pean tõdema sedagi, et minu kirjutis on lihtsalt kokkuvõte tänasest osast, millele lisatud isiklikke emotsioone ja veidi mälestusi. Kirjanduspreemiatele ja kriitikaauhindadele oma esitusega ei pretendeeri!

Oleme jõudnud augustisse 1987. Mis toimus maailmas? 2. augustil viib NSVL läbi tuumakatsetuse Semipalatinskis, Kasahstanis. Lynne Cox ujus 4,3 kilomeetrit USAst NSVLiitu Beringi merel, kusjuures vee temperatuur oli 4 kraadi! Madonnal ilmub hittsingel "Who's That Girl" ja 28. augustil algavad Roomas kergejõustiku maailmameistrivõistlused! Veneetsia filmifestivali peaauhinna Kuldlõvi võidab Louis Malle film "Au revoir les enfants". Michael Jackson avaldab oma kuulsa albumi, mil nimeks "Bad".

23. augustil 1987 toimus Tallinnas Hirvepargis suur miiting/rahvakoosolek, mis oli esimene mitteametlik poliitiline miiting toonases Eesti NSV's. Seal nõuti avalikult Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle lisaprotokollide avalikustamist ning tagajärgede likvideerimist. Pakti tagajärgede all mõisteti Eesti okupeerimist ja annekteerimist Nõukogude Liidu poolt ning tagajärgede likvideerimise all Eesti Vabariigi taastamist.

Algselt pidi see toimuma Raekoja platsil, kuid viimasel hetkel tühistas linnavalitsus selleks antud loa ja miilitsa nõudmisel suunduti edasi Harjumäele. Koosolekule sobilik koht leiti Hirvepargi treppidel. Kõnelesid Tiit Madisson, Heiki Ahonen, Lagle Parek, Kalju Mätik jt.

Meeleavaldusele kogunes ligi 7000 inimest, mis oli ootamatu nii võimudele kui ka korraldajatele. Miitingul osalemise tõttu sattusid paljud KGB repressioonide alla ja Eesti NSV media tegi miitingut üsna tigedalt maha. Seda nimetati ka välismaiseks sekkumiseks NSV Liidu siseasjadesse.

Keerulised ajad, ja sellest meil tänases osas juttu tulebki!

Meie suurepärases baaris istuvad sm Võsa (Paul Laasik) ja Aadu Tuts (Felix Kark). Mehed on pehmelt öeldes veidi napsised, kuid nad räägivad Molotovist ja Ribbentropist,
Sm Võsa kinnitab, et kokteilina on Molotov tõhus, kuid autona täielik sitt.

Aadu tõdeb, et neil on valmimas salaplaan, millest ta midagi sosistab sm Võsa kõrva. Sm Võsa uurib, kas Aadu tahab kinni minna ja jätku tema mängust välja, sest tema on juba pensionil.
Aadu jääb konkreetseks, tehku sm Võsa oma parteilastele selgeks, et igal juhul tuleb salaprotokoll avalikustada ja selle peale mehed võtavad napsu.

Kestutis (Veikko Täär) ja Mai Kelluke (Kaia Skoblev) on grüünes grillimas. Kestutisel on plaan äri teha, pereäri! Nad küpsetavad liha lõkkel, abiks ka bensiin. Mai kinnitab, et lihal on bensiini maik juures, kuid mees kinnitab, et rublal ei ole bensiini maiku juures! Lisaks olevat nüüd ka kooperatiivid lubatud.

Mai selgitab, et kooperatiivid võivad tegutseda ainult riiklike ettevõtete juures, kuid neil pole ju riigi toetust!
Kestutis ei anna alla. Temal on hea nina liha peale ja just sealiha peale. Miks peaks sealiha riigist välja saatma, kui sellest võiks ise šašlõkki teha. Selleks on vaja ainult korraliku šašlõkivanni vaja ja Kestutis teab, kust seda saada! Selline asi olemas Paavo vanaisal, Aadul!

Ja miilitsasse ka. Oleme alampolkovnik Kartuli (Vello Janson) kabinetis, kus ta selgitab miilitsatöötajatele Jüri Kessnerile (Argo Aadli) ja Annelile (Marta Laan), et tal on väga sitad uudised, kisub tormiks. Militsionäär Anneli loodab, et ei tule nii hull torm kui 67aastal, kui tema vanaisal... Kartul ei lase pikemalt heietada, jut on sellest, et Eesti rahvas kavatseb mässama hakata ja seda lausa Raekoja platsil, 23. augustil. Selle kohta on tulnud andmeid KGB'lt.


Alampolkovnik Kartul on siiski rahumeelne mees ja eestlane ning ta kinnitab, et miilitsad saavad ainult jälgida ja pigem suunata rahva läbi Harju tänava Hirveparki, sest see on kõrvaline paik!
Anneli kinnitab, et tema oleks küll tahtnud neil kõrvad pihku võtta! Vaat kus naine! Tõeline militsionäär! Emalendur!


Alampolkovnik Kartul jääb endale kindlaks - vägivalda kasutada ei tohi! Selleks on teised "organid" – eks peetakse silmas KGB'd.


Paavo (Tiit Sukk) mängib vanaisa Aaduga noamängu, kuni vanaisa läheb mängu jaoks lausa tääki tooma. Mängus jagatakse lausa poolt maailma kui mitte rohkem!
Samal ajal ilmub põõsaste vahelt välja ka Kestutis, tal on õlut pakkuda! Kestutis ei julge lähedale tulla, sest Paavol on nuga käes! Pavka viskab noa ära ja läheb õlut võtma!
Baari sisenevad kaks noormeest, üks neist ju Mait (Hendrik Toompere Jr) ja teine keegi vestige noormees (Henrik Kalmet).

Näib et noormeestel on peas poliitilisi mõtteid, millest mitte keegi ei tohi mitte midagi teada! Muinsuskaitseklubist käib jutt. Barman Illar (Raivo E. Tamm) on ka baaris ja püüab aru saada, mida noored mehed toimetavad. Loomulikult tahaks Illar noortele meestele ka alkoholi pakkuda, kuid see ei näi mõjuvat.


Illar kinnitab, et nende baaris käib igasugu inimesi – eile käis Atsi isa Aadu, sm Võsa, Läti ekskursioon, kolm joodikut ja Gogoli meestesauna seltskond, sest eile oli ju "nende" päev! Illar kinnitab, et koht on igati kontrolli all, kui tal vaid kõht lahti poleks!
Kui Illar pakub noormeestele paari põletavat kokteili, kuna näib, et Illar teab, et noored on seal "Molotovi asjus", siis mehed lahkuvad.


Järgmisena on baaris kaks KGB-töötajat (Mait Joorits ja Allan Kress). Illar loeb ajakirja "Noorust" ja ei tee neist esialgu väljagi, kuid tegelikult ta teab neid mõlemat – üks neist käis Soomes turismireisil, kui seal käisid ka Illar ja Ats, teine ajas taga ühte kuulsat õlgadeni juustega, valges kitlis meest!


Paavo ja Kestutis rüüpavad õlut. Leedukas tahaks laenata Paavo vanaisa šašlõkivanni! Ta tahaks minna koos Maiga Pühade järvede äärde piknikule! No on valelik! Paavol pole selle vastu midagi. Kestutis haarab grilli sülle, kusjuures see on ju tuline grill. Kestutis põletab kubet ja riideid. Valu on suur! Ja äkki ütleb Kestutis täiesti puhtas, aktsendivabas eesti keeles, mida nüüd Maikelluke ütleb, sest need on ju tema lemmikdressid!


Baaris tagasi. Raadios/makist tuleb juttu rahvakoosolekust. Selgub, et Illar on vestluse KGB'lastega lindistanud ja mängib seda ette nüüd Aadule, kes on heas mõttes üllatunud. KGB'lased on veidi hirmul, et sellisel rahvakoosolekul võiksid liituda noored ja vanad ning see poleks sugugi mitte hea. Meenutatakse ka 1980ndat aastat ja asnambli Propeller kontserti, kui noored mässama hakkasid.


Üllatus on seegi, et Illar tahaks vastutasuks seda, et tema nime taha pannakse linnuke ja kui Eesti uuesti vabaks saab, siis saaks kõik sellest linnukesest teada.
Illar jõuab meenutada veel ka ühte ööd Olümpia hotellis, kui üks naine ta voodi külge sidus, kuid Illar ei rääkinud mitte midagi!
Illar kinnitab, et ta on hakanud ka raamatut kirjutama, sellist päeviku vormis asja!
Aadu lahkub. Illar uurib, kes joogi eest tasub? Ta saab Aadult vastuseks, et selle võib ta linnukese arvele kanda!

Tagasi miilitsasse. Alampolkovnik Kartul selgitab Jürile ja Annelile, et rahvakoosolekul võib sekkuda ainult kähmluse korral. Nad peavad terve päeva patrullima, kuid rünnata ei tohi! Nad peavad eraldama teisitimõtlejad mõtlejatest! Anneli uurib, kuidas nad teavad, kuidas keegi mõtleb? Kartul viskab nalja, et see on ju neile näkku kirjutatud! Ja provokaatoreid ei tohi hakata klohmima, sest need võivad osutada miilitsaga koostööd tegevate "organite" esindajateks! Kuidas nad ära tunda? Halvasti istuvate ülikondade järgi! Mis on miilitsa üleseanne? Kaitsta korda! Ka Kartul ise on seal ja kui väga jamaks läheb, siis ta vilistab, tal on vile kaasas!

Ja olemegi Hirvepargis. Suurel MRP-koosolekul. Peetakse kõnesid, räägitakse sellest, et MRP-leping on Euroopa häbiväärseim leping. Rahva hulgas on nii KGB-töötajad kui ka miilitsad. Järsku on tunda kummalist lihalõhna!

Selgub, et Kestutis ja Mai on oma šašlõkiäri püsti pannud just Hirvepargis, koosoleku lähedal ja see äri näib päris hästi minevat. Vaid Aadu on püha viha täis ja läheb peaaegu Kestutisele kallale, see on ju pühaduseteotus! Nüüd peab sekkuma ka alampolkovnik Kartul, kes ka teised militsionäärid appi vilistab!

Illar kuulab baaris mingit eestikeelset pungilugu, kui sisenevad ka KGB-töötajad! Nad uurivad, kes laulab? Illar ütleb, et see on ansambel Kooma. Kes laulab? Joel Steinfeldt! KGB'lased tõdevad, et see pole küll nüüd mingi Tiigrikutsu ega Mesimumm, mistõttu tuleb see kindlasti ära keelata, kuidas Illar sellist asja kuulab? Illar tõdeb, et seda ei saa enam ära keelata, sest see keelati ära juba 1971. aastal! Ja miks ta seda kuulab – selgub, et tähistab 23. augustit! See on päev, mil ta oma esimeselt pruudilt esimest korda kätte sai... kusjuures ta ise oli siis 14.aastane! Vot sellised lood – mitte poliitilised, aga nostalgilised armastuslood!

Alampolkovniku kabinetis on kinnipeetud, kodanik Tuts ehk Aadu! Kuid ta lastakse minema, sest on ta ju Jüri naaber ja ühiskondlikult kasulikku tööd ta teha ei jõua! Lisaks sai miilits täna tänu sm Tutsile näidata, et miilits on kohal, kui mingiks jamaks läheb.

Kestutis ja Mai on Paavo juures tagasi. Nad toovad tagasi šašlõkivanni! Lisaks tuleb juttu ka Paavo vanaisast Aadust, kes olevat Kestutisele kätega kallale läinud! Paavo ei saa millestki aru! Kestutis on ennast sisse rääkinud! Ja Paavo ei tohi Aadule ütelda, et see vann on sealt ära käinud! Paavo teenib sedasi 10 rubla, vaikimise eest! Kestutis räägib, et ta teab, mis haigus on Illaril – düsenteeria, kuid kas Paavo teab, mis haigus on blasfeemia? Aadu oli talle sedasi ütelnud! Paavo teenib veel 5 rubla, teadmiste eest ja seejärel minnaks seda ENE'st vaatama, no Eesti Nõukogude Entsüklopeediast! Ma lähen ka vaatama, mis asi see balsfeemia on? Mitte küll ENE'st, aga Google'ist. Ja saan teada, et blasfeemia polegi haigus, see on pühaduseteotus!

Selline osa! Nalja ja nostalgiat igale maitsele. Natuke äri, poliitikat ja kõike muud, mis nendesse aegadesse kuulus. "Toredaid" miilitsaid ja "vahvaid" ning "nutikaid" agente ning loomulikult ka meie oma Illar! Lisaks suurepärane näitlejate mäng ning vahva stsenaarium! Hea, et "ENSV" olemas on!