Inimesed

Kirjanduse Nobel läks valgevenelannale 

Triin Tael, 9. oktoober 2015 07:00
Valgevene kirjanik Svetlana Aleksijevitš.Foto: Reuters / Scanpix
Ehkki tänavust Nobeli kirjandusauhinda ennustati nii Haruki Murakamile kui ka Philip Rothile, kuulutas Rootsi akadeemia neljapäeva pärastlõunal selle aasta laureaadina välja valgevene kirjaniku Svetlana Aleksijevitši.

Rootsi akadeemia sõnul määrati Aleksijevitšile auhind polüfoonilise loomingu eest, mis on meie aja kannatuste ja julguse mälestusmärgiks. Kirjaniku loomingust on eesti keeles ilmunud "Pruugitud aeg. Punainimese lõpp" (tlk Veronika Einberg) ja "Tšernobõli palve" (tlk Andres Ehin). Esimene põhineb mööda endist Nõukogude Liitu reisides tehtud tähelepanekutel, teine intervjuudel, mille kirjanik tegi Tšornobõli katastroofi tõttu kannatanud sadade inimestega. Oma veebiküljel ütleb autor, et usutleb iga raamatu puhul 500–700 inimest.

CNNi teatel on valgevenelanna 107 korda välja antud Nobeli kirjandusauhinna ajaloos alles 14. naine. Mullu pälvis Nobeli kirjandusauhinna 11. Prantsuse kirjanikuna Patrick Modiano ("Hämarate poodide tänav") ning aasta varem Kanada lühijuttude meister Alice Munro ("Kerjustüdruk").

Samal teemal

11.12.2015
SUUR GALERII | Nobeli-auhindade jagamisel kõik kuningapere liikmed lavale ei mahtunudki
13.10.2015
Majanduspreemia saab vaesuse uurija
10.10.2015
Nobeli rahupreemia läheb Tuneesiasse
10.10.2015
"Igas venelases istub väike Putin."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee