Inimesed

A nagu arseen: kuidas Agatha Christie’st sai mürgiekspert 

Triin Tael, 15. september 2015, 07:00
REKORDKIRJANIK: Guinnessi rekordite ­raamatu andmeil on Agatha Christie kõigi aegade edukaim romaanikirjanik. Rohkem kui tema teoseid on müüdud vaid Piiblit ja Shakespeare’i näidendeid. Lisaks on Christie «Hiirelõks» pikima lavastaažiga näidend – seda on Londoni West Endis mängitud 1952. aastast saadik. Foto: AFP / Scanpix

125 aastat tagasi sündis Inglismaal kõigi aegade edukaim kirjanik Agatha Christie.

Arseen, belladonna, tsüaniid… "Mürgil on minu jaoks teatav lumm," tunnistas Agatha Christie, kes kasutas oma tegelaskujude tapmiseks mürki sagedamini kui ühtki teist vahendit. Krimikuninganna demonstreeris hämmastavat asjatundlikkust – kirjaniku teadmised olid nii põhjalikud, et tema romaane on kasutatud isegi kuritegude avastamiseks. Ent kuidas Agathast säärane mürgifänn sai?

Esimese maailmasõja ajal sõjaväelendur Archibald Christie’ga äsja abiellunud Agatha pakkus end oma sünnilinna Torquay haiglas halastajaõeks, kuid talle tehti ettepanek töötada hoopis apteegis. Toona – ja veel palju aastaid hiljemgi – segati kõik retseptiravimid käsitsi kokku, märgib värske raamatu "A is for Arsenic: The Poisons of Agatha Christie" ("A nagu arseen: Agatha Christie mürgid") autor Kathryn Harkup Briti ajalehes The Guardian. Vastutusrikas töö nõudis asjatundlikkust, sest patsient pidi ju õige doosi saama. Seetõttu ei lastud Agathat apteekri assistendi töö kallale enne, kui ta oli õige mitu eksamit ära õiendanud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

6. august 2016, 04:00
Igihalja mõrvaleedi suur tagasitulek: Hollywood valmistub Agatha Christie laineks
18. jaanuar 2016, 06:00
Agatha Christie kadumine leidis viimaks lahenduse?
3. oktoober 2015, 08:00
"Kümnest väiksest neegrist" sünnib film
2. mai 2015, 08:00
2. MAI: Miks Poirot’ kõhnaks jäi?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee