Inimesed

"Eduard Uspenski ja tema loodud Potsataja vahel on kummalised suhted." 

Igor Kotjuh, 12. september 2015 07:00
Igor KotjuhFoto: Jaanus Lensment / Postimees

"Eduard Uspenski ja tema loodud Potsataja vahel on kummalised suhted. Ühest küljest on Potsataja Uspenski visiitkaart. Teisalt on väiksel armsal Potsatajal suur vari, mis sageli langeb teistele Uspenski personaažidele. Kuigi näiteks Prostokvašino ja "Spokoinoi notši, malõši!" on samuti paljude laste lemmikud, juhtus nii, et just Potsataja sai rahvusvaheline menu osaliseks.

Kevadel käis Uspenski kirjandusfestivali "Prima Vista" kutsel Eestis, tal olid esinemised Tartus ja Tallinnas. Ning siingi ilmnesid kirjaniku vastuolulised tunded seoses Potsatajaga. Miks? Uspenskile ei lähe korda, kui lapsed küsivad temalt: kuidas te mõtlesite Potsataja välja? Sest Potsataja sai valmis, kui kirjanik oli alla 30 aasta vana, see oli ta debüüt proosas, kuid praegu on Uspenski juba 77aastane ja peab mitukümmend aastat vastama ühele ja samale küsimusele.

Aastatega ei ole Uspenski loobunud konkurentsist Potsatajaga. Kirjanik tahab luua uusi personaaže ning kaitsta olemasolevaid. Enne esinemisi hoiatab ta: "Kui keegi küsib, kuidas ma mõtlesin välja Potsatajat, tapan küsija ära." Mõne aja pärast läheb lastel see meelest ära ja keegi ikka küsib keelatud küsimust. "Oled tapetud," vastab kirjanik, "palun järgmine küsimus."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15.08.2018
Suri armastatud lastekirjanik Eduard Uspenski
12.09.2015
"Potsataja näis mulle üksildase, kurva ja heana!"
07.05.2015
Tartus valitseb metsik sõna

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee