Inimesed

Kuidas tulla toime kõigi kaela sadanud kohustustega 

Piret Parik, 11. september 2015 07:00
Kuidas tulla toime kõigi kaela sadanud kohustustega?Foto: Vida Press

Sügise saabudes muutub elu paljude jaoks üha ­kiiremaks: lapsed tuleb jälle kas lasteaeda või kooli saata, spordiklubides algab trennihooaeg, kontoriski läheb elu pärast suvepuhkusi taas täistuuridel käima. Psühhoterapeut õpetab, mida teha, et kogu selle ­kohustuste koorma juures mitte läbi põleda.

Keha ja meele teraapiakeskuse nõustaja-psühhoterapeut Aili Tammingu sõnul ei tohiks läbipõlemist depressiooni või stressiga samastada. Läbipõlemise põhjused on eelkõige töökesksed, depressioon aga üldine seisund. "Oma töös puutun ma palju kokku inimestega, kes on töö tõttu läbi põlenud või on elusündmused neid ära kurnanud. Kauaaegne kurnatus tekitab rahulolematusest enda ja eluga, viies tõsiste tagajärgedeni. See muudab meie olemust ja harjumusi, tekitades meis depressiooni ning ka ärevushäireid," räägib Tamming.

Kui tunned end rusutult ning ärritud tavalisest sagedamini olukordade ja lähedaste peale, on tegu kurnatuse esimeste märkidega. Selleks, et elusündmused meid rööpast välja ei lööks, saab psühhoterapeudi sõnul ise palju ära teha. "Elus tuleb teha otsuseid, mis toetavad tasakaalus püsimist töö, elukeskkonna ja lähisuhete osas. Ütle jah iseendale ja austa oma vajadusi. Naisena lood sa oma pere õnnelikkuse – kui naine on tasakaalus ja laetud, siis on kodus olles seda ka mees ja lapsed," rõhutab Tamming, et just pereemast sõltub, kuidas teised pereliikmed end tunnevad.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15.09.2015
Rõõmuseemned kõhule
14.09.2015
Milliseid vitamiine vajavad eakad?
09.09.2015
Üheksa igapäevast tegevust kerge depressiooniga toimetulekuks
08.09.2015
Neli fakti, kuidas kehv paarisuhe su tervist rikub

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee