Inimesed

Kas Mozarti varajased teosed komponeeris tema õde?! (1)

Triin Tael, 10. september 2015 07:00
CHERCHEZ LA FEMME? Wolfgang Amadeus Mozart poseeris 1780. aasta maalil koos oma õe Maria Anna ja isa Leopoldiga ema Anna Maria portree ees. Foto: Vida Press

Mozarti vanem õde Maria Anna oli oma põlvkonna üks meisterlikumaid pianiste, kuid Austraalia teadlase väitel võis ta anda panuse ka oma kuulsa venna loomingusse. "On äärmiselt ebatõenäoline, et Anna Maria oleks XVIII sajandi tüdrukuna oma nime ühelegi teosele alla kirjutanud – seda poleks tal lubatud teha," viskab professor Martin Jarvis õhku teooria Mozarti teoste salajasest kaasautorist.

Ehkki Maria Anna Mozart (1751–1829) oli meisterlik klaverimängija, on teadlased seni eitanud võimalust, et tal võis oma noorema venna Wolfgang Amadeus Mozarti (1756–1791) geniaalse ande õitselepuhkemises oma osa olla. Nannerliks kutsutud Maria Anna elust on kirjutatud romaane, filmistsenaariume ja näidendeid, kuid ükski asitõend ei paistnud viitavat, et ta võis venda otseselt mõjutada. Seda enam, et ükski Maria Anna komponeeritud heliteostest ei paista olevat säilinud, kirjutab Daily Telegraph.

Kuid Austraalia teadlane ja dirigent Martin Jarvis väidab, et tal on õnnestunud viimaks tuvastada Maria Anna kui helilooja käekiri. Tema meelest kinnitab see, et õde oli komponeerinud palad, mille abil tema noorem vend klaverit õppis. "Me teame, et Maria Anna lõi muusikat, kuid keegi pole tema kirjutatud muusikat eales tuvastada suutnud," rääkis Charles Darwini nimelises ülikoolis tegutsev professor Jarvis Briti lehele. "Nüüd, kui oleme Maria Anna muusikalise sõrmejälje identifitseerinud, võime uurida tema käes olnud muusikat ning vaadata, kas on asitõendeid, et ta oma venda aitas." Jarvise kinnitusel on täiesti võimalik, et õde võis Mozarti teoste sünnile kaasa aidata. Eriti tõenäoline on see professori sõnul helilooja varasema loomingu puhul. "Asitõendeid pole me veel leidnud."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12.08.2015
Mozarti muusika leevendab langetõbe
12.11.2014
Teraapia: ühele Mozart, teisele heavy metal
15.10.2014
RINNAD JA LOOMING: tugevad tissid on Mozartile võrdsed vastased
25.07.2009
Leiti Mozarti kadunud teosed

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee