Tele

ÕHTULEHE VIDEO | Ilmar Raag: rääkisin kord 10 minutit jahilaskmisest, millest ma midagi ei tea (14)

Katharina Toomemets | Video: Martin Šmutov, 25. august 2015 07:00
"90ndate lõpus, kui oli majanduslikult väga raske aeg, tahtsime filmisaadete tegijatega minna filmifestivalile – ma ei mäleta, kas Cannes’i või Berliini – ja soovisime, et televisioon meid lähetaks.

Saime aru, et raha pole, ja ütlesime, et maksame ise piletid ja kohapeal elamise, andku televisioon meile ainult akrediteering," meenutab Ilmar Raag raskeid aegu televisioonis.

Samal teemal

"Ma arvan, et ETVd on alati tehtud olude kiuste. Tollane teledirektor Hagi Šein ütles, et nad ei saa meid filmifestivalile lähetada, ilma et makstaks päevarahasid, aga neil pole maksta. Nii läksime me mingi teise ajakirjandusväljaande akrediteeringuga, aga tegime saadet ikka ETVle," on Ilmar Raagile teletöö ajast eriliselt meelde jäänud vaimsus, millega tegijad töötasid.

Raag sattus televisiooni aastal 1996, kui kohtus Pariisis õppides Jaak Lõhmusega, kes hakkas tegema filmisaadet ning Raagi telesse kutsus. Oma esimesel tööpäeval kõndis Raag Lõhmuse ja René Vilbre kannul mööda telemaja keldreid ega saanud üldse aru, kus ta täpselt on. "Süsteem on millegipärast hästi keeruline. Majad on ehitatud eri aegadel ja neid ühendavad keldrid on keeruliseks muutunud." Kui Raag 2000. aastatel telejuhina taas majja tuli, näidati talle asja, mille olemasolu telemajas vast keegi pakkuda ei oskaks. "See oli umbes 1954. aastast pärit treipink, kuskil keldris. Ventilatsioonisüsteem oli pärit ammustest nõukogude aegadest ja selle parandamiseks puudusid poes vajalikud jupid. Need siis tehti vanaaegsel treipingil uuesti," muigab ta.

Raag meenutab saatejuhiaegadest üht nii-öelda tüüpilist teletöötaja äpardust. "Andsin järele Kaljuveeri soovile, et olümpiamängude ajal teeksid muud inimesed stuudios ülekannete vahele natuke ajakirjandust. Ma muidu pooldan sporti, aga kõikidest aladest ma muidugi kõike ei tea," tõdeb ta. "Ma olin oma ettevalmistatud osa lõpetanud, kui kõrvaklappi öeldi, et kohe algab jahilaskmine, aga meie reporter pole veel selle ala juurde jõudnud ja räägi nüüd aeg täis. Kui ma millestki tõesti mitte midagi ei tea, siis on see jahilaskmine," muigab Raag, kes pidi lõpuks rääkima kümme minutit asjast, millega ta absoluutselt kursis pole. "Nagu ma hiljem aru sain, mõistsid seda ka kõik televaatajad."

ETV projekti "Saatejuhtide vahetus. Legendide eri" käigus astub Raag üheks õhtuks taas saatejuhirolli, juhtides saadet "Foorum". "See on ainus koht Eesti meedias, kus erakondade esindajad saavad rääkida rohkem kui 30 sekundit," ütleb Ilmar ja lisab, et kui poliitik tõesti teemat ei valda, tuleb see "Foorumis" ka kenasti välja. "Uudistesaadetes käib pidevalt üksikute tsitaatide välja korjamine, kuid saade, kus poliitikud saavad mingi mõtte terviklikult välja öelda, on täitsa kasulik."

Oma unistuste saated on režissöör enda sõnul juba ära teinud. "Mulle väga meeldis teha kultuuri- ja filmisaadet. Ma olen kogu aeg olnud veendunud, et isegi kui ETV puhul on räägitud, et ta on kuhugi poole kaldu või miski teda mõjutab, siis ajalukku läheb ETV siiski lavastuslike saadetega. Telesarjad ja lastelavastused – vot neid ma võiks praegu jätkuvalt teha." Muidugi ei saa tema sõnul unustada ka seda, et tema esimese mängufilmi "Klass" tootja oli just ETV.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee