Inimesed

ÕHTULEHE VIDEO | Katrin Saks: esimene tudengina tehtud saade oli nii jube, et tahtsin jõkke hüpata! (8)

Katharina Toomemets | Video: Martin Šmutov, 25. august 2015 07:00
Foto: Martin Šmutov
"Esimest korda sattusin ma telemajja päris plikana, kui tehti telefilmi "Ühe suve akvarellid". Seal oli mul väga suur roll – olen ainuke viisakas laps, kes lauast tõustes pärast sööki "aitäh" ütleb," meenutab Katrin Saks esimest mälestust seoses telemajaga.

Televisioonis alustas Saks tööd aga Tartu ülikooli teise kursuse ajakirjandustudengina. "Läksin Hagi Šeini initsiatiivil ja toetusel tööle Eesti Televisiooni Tartu stuudiosse. Lõpetades tulin Tallinnasse ja nii ta läks – kokku 18 aastat," meenutab Saks, kes praegu peab Tallinna ülikooli Balti filmi- ja meediakooli direktori ametit. Esimest tööpäeva telemajas Saks ei mäleta, küll aga on tal meeles see, kui ta tegi tudengina esimest saadet. "See oli nii õudne, et ma tahtsin Emajõkke hüpata," muigab ta. "Tahtsime midagi jube enneolematut, uut ja ägedat teha, aga ei tulnud välja. Ma nii täpselt ei mäleta, mis seal oli, aga me ei saanud asjaga hakkama." Saks möönab, et teletöö paraku on juba selline, mis nõuab üsna pikka harjutamist ja teatud küpsust. "Väga noori ja edukaid teletegijaid pole just palju."

Saks paljastab, et telekarjääri jooksul on olnud väga palju hetki, kus tal on olnud ääretult piinlik. "Õnnetuseks olen ma väga enesekriitiline, isegi liiga. Hetki, kus ma olen tulemusega rahul, on väga vähe," tunnistab ta ja lisab, et iga saate tegemise protsess on alati tore ja lõbus, kuid sellist lõpptulemust, millega ta üdini rahul oleks, ei satu just tihti ette. "Ehk on see iseloomu viga, aga paraku nii ta on." Naljakatena on Katrinil meeles seigad, mis juhtumise hetkel kohe kindlasti lõbusad ei tundunud. "Näiteks kui pead alustama otsesaadet, millest pool on videomaterjal, ja viis minutit enne eetrit öeldakse, et videod on ühes ruumis luku taga, neid kätte ei saa ja sul tuleb see tund aega täis rääkida."

Saks, kes pärast ekraanilt lahkumist on tegev olnud ka poliitikas, naaseb üheks õhtuks ekraanile saate "Välisilm" juhina. "Kuigi ma olen ETVs väga erinevaid asju teinud, siis välispoliitikasaateid otseselt mitte. Küll mõned saatesarjad Ukrainas 1990. aastate alguses ja 1980. aastate lõpus Poolast. Välispoliitika on mind alati huvitanud ja elu on mind hiljem nende teemadega kokku viinud ja tegelema sundinud."

Televisiooni päriseks tagasiminekust Saks aga ei unista: "Ma tunnistan, et tunnen end telestuudios väga hästi ja koduselt, aga see aeg on ümber saanud ja ma ei unista enam sellest, et veel mingit saadet või saatesarja teha. Naudin, et mul on võimalus juhtida kooli, kus õpetatakse noori inimesi, kes õpivad tegema ehk veel paremaid saateid, kui ma ise kunagi tegin või tänapäeval tehakse."

Samal teemal

31.08.2015
Kalev Vapper: tormasin 30 sekundiga stuudiosse ja hingeldasin kogu saate