Inimesed

ÕHTULEHE VIDEO | Karmel Eikner teleaega meenutades: läksin stuudiosse ja seal oli terve hulk paljaid noormehi! (9)

Katharina Toomemets | Video: Martin Šmutov, 24. august 2015 07:00
Foto: Martin Šmutov
"Üks väga naljakas, aga ka vau-efekti tekitav hetk oli kultuurisaate ajal, kui Linnar Priimägi avaldas oma esimese raamatu. Hea lavastaja ja staažika reklaamimehena ütles ta, et lavastab saates raamatu esitluse ise. Meie olime väga nõus, saatejuhile on puhas rõõm, kui inimene teab täpselt, kuidas ta tahab oma uut teost presenteerida," meenutab Karmel Eikner oma telekarjäärist üht juhtumit, mis ta mõned hetked hiljem täiesti pahviks lõi.

Karmel Eikner meenutab, et tema istus grimmitoas, kaassaatejuht Jüri Aarma aga askeldas stuudios, kuid viimane vist ei pööranud väga tähelepanu, mis tema ümber toimub. "Usaldasime Linnarit. Kui ma siis täisvormis stuudiosse astusin, oli see tehtud lumivalgeks, seal oli palju eri kõrgusega postamente ja iga postamendi peal oli täiesti alasti noormees!" meenutab Eikner.

Endine saatejuht Eikner on viimased 15 aastat olnud televaataja rollis. Nüüd aga tuleb ta üheks õhtuks taas ekraanile. Nimelt toob ETV üheks korraks tagasi legendaarsed endised saatejuhid ning Eikner on kogu projekti idee autor.

"Mulle tundus, et kõik saatejuhid, kelle saateid vaadates mina üles kasvasin, on nii heas vormis, et miks mitte nad korra tagasi tuua. ETV põhivaatajal, üle viiekümnesel inimesel, tekib äratundmisrõõm. Paljud noored saavad vaadata, millised on saatejuhid, kellest on neile nii palju räägitud, ja veel nooremad saavad oma vanematelt teada, et just need on selle sajandi kõige tähtsamad teleinimesed," räägib Eikner, kuidas idee alguse sai.

"Mind seob staaridega rohkem see, et olen nende õpilane ja pigem said legendiks minu toonased soengud," lisab Eikner, kes jõudis telesse, olles praeguse Muusikaakadeemia – tollase konservatooriumi – eelviimasel kursusel. Kursusekaaslane Eero Raun kutsuti tegema saadet "Kultuuripiknik" ning ta arvas, et tunnist saadet üksi teha on pisut raske ja kutsus Eikneri kampa.

"Nii ma siis pea ees vette hüppasin. Olen mitu korda sellele hetkele tagasi mõelnud ja saanud aru, et vahel on see ütlus ikka õige, et tuleb juhusest kinni haarata." Ühtlasi ütleb Eikner, et televisioon sobib tema natuuriga. "See on piisavalt mitmekesine, ma pean end kogu aeg arendama."

Intervjueeris Taani kuningannat

Esimesel tööpäeval teles tuli Eikneril üle vaadata Giuseppe Verdi ooper "Othello", et koos teise töötajaga sellele subtiitrid alla panna. "Muusikas ju mõni fraas kordub ja selleks, et me kordusele uut teksti alla ei paneks, pidin ma täpselt teadma ja märkmeid tegema," meenutab ta hetke, kui otsuseid pidi tegema väga kiiresti, sest muusika ekraanil mängis kogu aeg edasi ja tehniline töötaja ootas märguandeid, kas klõpsata tekst eetrisse või mitte.

Kõige keerulisemad intervjuud on Eikneril olnud Läti esimese naispresidendi Vaira Vīķe-Freiberga ning praeguse Taani kuninganna Margrethe IIga. "Freiberga andis meile oma esimese pikema intervjuu emadepäeval – on ta ju ka ise kahe poja ema. Seda ma valmistasin ikka väga ette – see oli ingliskeelne ja poliitiline. Ma kartsin sinna minnes väga, aga selgus, et inimene on soe ja sõbralik," räägib ta.

Kui intervjueerida tuli Taani kuningannat, anti ette väga selge käitumismudel. "Me ei tohtinud teda puudutada ega esimesena kõnetada. Vahetult enne intervjuu algust öeldi äkki, et keegi peab ju kuningannale mikrofoni panema. Meesterahvad ei hakka ju ammugi teda puudutama!" Nii võttiski Eikner end kokku. "Mu käed värisesid ja mõtlesin, et saaks ma selle nüüd kuidagi viisakalt ta kostüümi külge kinni."

Karmel astub taas saatejuhi rolli juba 10. septembril ning juhib süvamuusikasaadet "MI". Seda, mis teemal saade tuleb, alles otsustatakse. "Eesti Kontsert avab suurejooneliselt oma hooaja, mis on alati suursündmus, ning Arvo Pärdil on juubel. Kindlasti tahab rahvas seda vääriliselt tähistada." Seda, mis teemal saade olema saab, näebki septembris.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee