Tele

MÄLESTUSGALERII | Lahkus nukuteatri looja Ferdinand Veike (13)

Õhtuleht.ee, 14. august 2015 17:19
Foto: Arhiiv
Reedel suri 90-aastasena Nukuteatri rajaja ja pikaaegne juht Ferdinand Veike, teatas Tallinna linnavalitsuse pressiteenistus.

Ferdinand Veike oli kõrgelt hinnatud ja tunnustatud teatrikunstnik, kes aastakümneid Eesti nukuteatri arengut suunas ning nukunäitlejate ja -lavastajate järeltulevaid põlvkondi juhtis ja koolitas.

Nukuteatri peanäitejuhina tõi Ferdinand Veike lavale üle 80 lavastuse. 1962. aastal asutas Ferdinand Veike nukuteatri (tollase nimega Eesti Riiklik Nukuteater) juurde Teatriühingu õppestuudio nukuosakonna, mille õpilastest kujunes Eesti nukunäitlejate ja -lavastajate raudvara.

Tähtsal kohal Ferdinand Veike lavastajatöös olid algupärandid, klassikalised muinasjutud ja folkloor.

Nukuteatri sümbolnukuks kujunes pika ninaga puupoiss Buratino, kellele Ferdinand Veike andis kuju ja hääle.

Nukuteatri kunstilist tegevust juhtis Ferdinand Veike kuni aastani 1980.

Oma esimese nukulavastuse tegi ta 1948. aastal Draamateatris, tuues publiku ette Helmut Vaagi nukunäidendi "Reinuvader Rebane".

Ferdinand Veike oli Tallinn aukodanik, tema elutööd on tunnustatud Tallinna teenetemärgiga ja Tallinna teeneka kultuuritegelase preemiaga.

Eesti Riikliku Nukuteatri rajaja ja pikaaegne juht Ferdinand Veike sündis 13. novembril 1924. aastal.

"See teater on mitmed põlvkonnad mõtlema ja kunsti mõistma õpetanud ning paljud alatiseks teatri juurde toonud," ütles Tallinna linnapea Edgar Savisaar. "Ilmselt ei ole Eestis inimest, kes ei tunneks tema loodud Buratinot, kes võis lastega rääkida kõigis maailmajagudes nende omas keeles – suur näitleja ei pidanud paljuks oma rolle paljudes keeltes selgeks õppida."

"Lisaks mitmele põlvkonnale teatrikülastajatele on ta üles kasvatanud ka terved põlvkonnad unikaalse žanri lavakunstimeistreid – nukunäitlejaid," ütles Savisaar. "Talle oli antud pikk ja sisukas, loomingut täis elu, mille eest oleme me kõik siiralt tänulikud."

Samal teemal

06.09.2015
GALERII | Nukuteater avas lõbusa päevaga uue hooaja!
22.08.2015
Nüüd on Ferdinand ja Buratino lavalt lahkunud. Eesriie on langenud
21.08.2015
Ferdinand Veike saadetakse täna viimsele teele
15.08.2015
"Ferdinand Veike oli, on ja jääb härra Nukuteatriks!"