Silja Paavle 10. august 2015 13:30
"Sellest poisist me veel kuuleme!" rõõmustasid Viru Folgil ühelt kontserdilt teisele uitajad, kes kuulsid tänaval kümneaastast Randmar Tuulemäed ennastunustavalt musitseerimas ja laulmas.

Tänavamuusikud on Viru Folgi lahutamatu osa, Tapa poiss Randmar Tuulemäe on Käsmu tänavail pilli mängimas teist aastat. "Mulle meeldib folk, siin saan ma rahvamuusikat teha," ütleb poiss. Tema repertuaari kuulub hetkel kuus laulu, rohkemat pole jõudnud selgeks õppida.

Ühtekokku oskab kuut pilli mängida

Tänaval mängimiseks sellest aga piisab, sest inimesed liiguvad ühelt kontserdilt teisele ning üle veerand tunni Randmari esinemist ühekorraga ei vaadata. Kuid kui poiss suu lahti teeb, on Käsmu kitsuke peatänav hetkega ummistunud ning seisma jäänud inimeste nägudelt peegeldub vaimustuse- ja rõõmusegu.

"Mitut pilli sa oskad?" küsib üks pealtvaataja Randmarilt, kui poiss on lõõtsa taas mandoliini vastu vahetanud. "Kahte olen õppinud, kuut mängin," vastab poiss asjalikult. "Issand, kui kihvt!" ei jäta seepeale üks keskeale lähenev naine vaimustust enda teada.

Randmar õpib Tapa muusikakoolis lõõtsa- ja mandoliinimängu, kuid venna kõrvalt on selgeks õppinud ka trummi käsitsemise, lisaks käinud kandle, klaveri ja viiulitundides.

Randmar mängib pilli ka Virumaa noorteorkestris, eile hommikul esines ta selle koosseisus. Poiss kiidab oma muusikaõpetajaid Ilmar Kaldi ja Martin Müllerilt, kes on talle suureks eeskujuks ja innustajaks. "Tegelikult on Randmar ise juba lapsest saati muusikalembene olnud. Lasteaias organiseeris ta mängupillidega orkestrit," torkab poisi ema Kadi kõrvalt.

Poisi sõnul on selle suve hitt tänavamuusiku jaoks Curly Stringsi "Kauges külas". "Täna olen seda juba kuus korda laulnud," muigab ta asjalikult laupäeva pärastlõunal. Reede õhtul kuulas poiss Käsmu kirikus esireas Eeva ja Villu Talsit ning laulis nendega kõva häälega kaasa.

Just selle laulu esitust kuuldes kutsusid Käsmu poolsaare tipus asuval Kuradisaarel suvepäevi pidanud noored ärimehed Randmari saarele erakontserti andma. Poiss sumas saarele pool tundi, laulis veerand tundi ja kõmpis siis mandrile tagasi. Kuradisaar on nimelt paik, kuhu saabki vaid läbi mere jalutades.

Ühtmoodi osav nii vutis kui pillimängus

"Väsitab ära?" küsib taas üks möödakäija, kui poiss laia suuga haigutab.

"Eks ikka," vastab Randmar vanamehelikult ja jätkab lustiga pealtvaatajate rõõmuks rahvalikku laulu: "Mul seitse pruuti on, neid kõiki armastan...".

Randmar ütleb, et kui ta suureks saab, siis tahaks ta saada nii muusikuks kui jalgpalluriks. Pillimängu kõrvalt mängib poiss vutti Paide linna meeskonnas Tapa. Muusika tegemises on ta enda sõnul siiski osavam.

Folgil tänavamuusikuks olemine tasub end Randmari kinnitusel ära, esimesel päeval teenis ta pea 40 eurot ning laupäevane teenistus tõotas kujuneda kopsamaks. Mis rahaga plaanis teha on? "Ema tahaks, et ma ostaksin pilli, mina tahan Xboxi," kostab poiss ausalt, et see tuleb emaga veel selgeks vaielda.