SETODE UUS ÜLEMSOOTSKA: Jane Vabarna hoidmas käes kiiora, mis on seto ülemsootska tunnus. Kiiora külge on iga ülemsootksi pannud oma vöö. Seega Jane oma saab sellel olema seal kolmeteistkümnes.Foto: Shardee Rebas
Ülle Pärnoja 2. august 2015 14:16
"Kui eelmine ülemsootska Laaneotsa Annela ütles, et seto inimese elu on kirriv (kirju) nagu seto pits, siis seto värviline pits on just see, mis on mulle väga südamelähendane. Kindlasti tegelen sellega edasi," ütles laupäeval Obinitsas Seto kuningriigi päevadel uueks ülemsootskaks valitud Jane Vabarna. 

Jane on kõigile tuntud folkmuusiku Jalmar Vabarna õde ja pärineb seto leelotajate kuulsast suguvõsast. Muusikasoon on ka tema veres. Jane on leelokoori Verska naase üks eestvedajatest ja leelotajatest. Tema ema Maret juhendab Värska gümnaasiumis laste leelokoori. Jane esivanem Anne Vabarna laulis eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel Soome rahvaluulekoguja Paulopriit Voolaise üleskutsel u 8000 värsilise seto eepose "Peko". Selle eepose ainetel kirjutas Kauksi Ülle Vanemuisele suvelavastuse stenaariumi, mida kolmel suvel Värskas mängiti. Jane osales etenduses leelotajana, Jalmar mängis Zetode koosseisus lavastusele muusikalist tausta. 

Igapäevaselt toimetab Jane Värska kultuurikeskuses, ta on Seto Käsitüü Kogo ja Värskas tegutseva käsitööseltsi Kirävüü aktiivne liige. "Minu tugevus on pärimuskultuur, kindlasti tahan selle suunaga tegeleda," oskas Jane kohe pärast ülemsootskaks valimist järgneva aasta olulisemate plaanide kohta öelda. "Tuleb nüüd hakata mõtlema, kuidas. Käsitöö on ka üks minu tugevus."

Jane on Seto Kuningriigi Kroonikogo kolmeteistkümnes liige. Ülemsootska valimistel oli üle 800 hääle saanud Jane konkurendiks Aivar Piirisild, kelle poolehoidjaid oli poole vähem.