Inimesed

Kas selline on ka viimane pilt enne maailma lõppu? (26)

Allan Espenberg, 25. juuli 2015, 08:00
PÄRIS ESIMENE TUUMASEEN: 16. juulil 1945 USAs New Mexico osariigis Jornada del Muerto kõrbes asuva Alamogordo lennuväebaasi territooriumil toimunud katseplahvatuse valgus oli 32 kilomeetrit eemal eredam kui mitmekordne päevavalgus. Foto: Vida Press

70 aastat tagasi suutsid Ameerika Ühendriigid panna esimest korda edukalt plahvatama tuumapommi. USAst sai neljaks aastaks ainus tuumariik maailmas. Tuumaajastu oli alanud.

New Yorgis elanud maailmakuulus Saksa füüsik Albert Einstein kirjutas koos teiste pagulasfüüsikutega (Leó Szilrd, Edward Teller ja Eugene Wigner) 2. augustil 1939 USA presidendile Franklin Rooseveltile kirja, milles tehti ettepanek alustada viivitamatult Ameerika tuumapommi loomist. Teadlasi kannustas kirja kirjutama kuuldus, et Saksamaa kavatseb tuumarelva teha. President oli pärast mõningast kõhklust teadlastega päri.

Roosevelt moodustas füüsikute soovitusel uraaniasjade konsultatiivkomitee, kuid teadlased ei näidanud tuumapommi loomise vastu erilist huvi, sest arvati, et ülesanne on raskesti teostatav. Olukord muutus mõne aja pärast, kui Saksamaalt Suurbritanniasse pagenud füüsikud Otto Frisch ja Rudolf Peierls tõestasid, et uraani baasil pommi tegemine ja selle vedu lennukis on võimalik.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28. september 2016, 17:52
VANDENÕUTEOREETIKUD: 30. septembril toob Must Kuu maailma lõpu
6. august 2015, 07:00
"MU JUMAL, MIDA ME TEGIME?" Täna 70 aastat tagasi tappis Hiroshimale heidetud aatomipomm 80 000 inimest

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee