Janno Rüütle (vasakul) "Rummu Jüri" proovisFoto: Lutsu Teatri Selts
Sander Silm 17. juuli 2015 12:04
Janno Rüütle pole Põlvamaal sugugi tundmatu nimi. Eelmisel kümnendil juhtis ta pikka aega kohalikku taluliitu ja pidas teraviljakasvatustalu. Ka praegugi kasvatab ta enam kui paarisajal hektaril tera- ja kaunvilju, kuid nüüd mahub tema suviselt kibekiiretesse tööpäevadesse veel üks amet – teatriprodutsent.

Põlvamaa rahvas on teatripisikust sedavõrd nakatunud, et pea maakonna igas vallas tegutseb harrastusteatritrupp. Nii pole ka imestada, et 1997. aastal tegi Põlva linna harrastusteater Jannole ettepaneku lüüa kaasa Rummu Jüri etenduses. Rüütle andis nõusoleku ning Põlva harrastusteatriga on ta seotud kuni praeguse ajani.

Kolm aastat tagasi lavastas Meelis Hansing Põlvamaal Ruusa vanas raudteejaamas vabaõhuetenduse "Kuurort Ruusa" ja aasta hiljem "Suveöö ilmsi", kuhu kutsuti ka Janno Rüütle kaasalööma.

"Seal me tutvusime Jaan Willem Sibulaga Vanemuisest ning mõtlesime, et teeks ise ka midagi," meenutas Janno aastate tagust kohtumist. Kui Jaan Willem Sibul nägi Janno kodukülas, Põlvamaal Lutsu külas külakeskuseks kujunenud Prantso talu, siis vaimustus ta sellest sedavõrd, et teatas Janno Rüütlele, et siin me teeme midagi väga vinget.

Talu kui ajakapsel

Prantso talu, millest on praegu kujunenud omalaadne külakeskus, on klassikaline Põlvamaa talu, kus oleks justkui aeg möödunud sajandi keskel seiskunud. Seetõttu polnud vastsel Lutsu Teatri Seltsil esimese lavastusega leidmisega probleeme, kuna näidendi peategelane – Prantso talu oli juba olemas.

Jaanus Tordik kirjutas käsikirja, kus tõi legendaarse Rummu Jüri 1948. aastasse, lavastajaks oli Jaan Willem Sibul ning etenduses lõi lisaks harrastusnäitlejatele ning Lutsu küla rahvale kaasa ka Madis Milling ning Merle Jääger.

"Kutsusime profid sellepärast, et ka harrastajad näeksid lähedalt, kuidas nad töötavad ja samuti on paljudel hiljem uhke rääkida, et said koos Millinguga koos esineda," naeris Rüütle.

"Rummu Jüri ehk tamasseri rauad" oli Janno Rüütle tuleproov teatriprodutsendina, sest lisaks näitlemisele vastutas ta ka etenduse korraldusliku poole eest. Kerge see tuleproov polnud, kuna vahetult enne ühte etendust kaotas peaosaline Madis Milling hääle ning mitu etendust möödus suisa lausvihmas. Siiski läks lavastusel sedavõrd hästi, et Tarbija 24 lugejad valisid etenduse 2014. aasta parimaks suvelavastuseks. Rahalises mõttes jäädi aga miinusesse.

"Maksime etendusele omast taskust korralikult peale," tõdes Janno abikaasa Tiiu, kes lööb samuti Lutsu Teatri Seltsis kaasa.

Järgmine etenduse ei lasknud ennast aga kaua oodata ning tänavu märtsis tõi teatriselts lavalaudadele vodevilli "Presidendi loož", millega kavatsetakse sügisel uuesti ringreisile minna.

Kibekiire suvi

Põllumeestele on suvi üldjuhul kibekiire tööaeg ning ka Janno Rüütli talus tahab paarsada hektarit põllumaad harimist. Kuid sellegipoolest tõi Lutsu teater ka tänavu suvel lavalaudadele uuesti "Rummu Jüri" ning järgmisel nädalal toob Lutsu Teater Alatskivi karjakastelli hoovis lavale Robin Hawdoni komöödia "Täiuslik pulm"

"Jaan Willem Sibulale tehti ettepanek midagi Alatskivil lavastada ja ta võttis pakkumise vastu ning palus korraldusliku poole pealt minu abi," selgitas ta.

Erinevalt aga Lutsu Teatri varasematest etendustest löövad "Täiuslikus pulmas" kaasa peaasjalikult noored professionaalsed näitlejad.

Produtsenditöö tähendab Janno jaoks ka seda, et kogu vaba aja neelab teater, mistõttu paljud kodused asjad on abikaasa Tiiu õlgadel. "Tagala on väga tähtis ning ilma Tiiuta oleks mul seda tööd väga raske teha," tõdes ta.

Rüütle sõnul ongi ta leidnud produtsenditöös väljakutse ning ei tee saladust, et tema eesmärgiks on töötada Lutsu Teatri kaubamärk sedavõrd üles, et inimesed ostaksid selle etendustele piltlikult öeldes pimesi pileteid.

"Eestlased on teatrirahvas ja paljude profiteatrite suvelavastused müüakse välja juba enne esietendusi. Meil veel nii ei ole, mistõttu peame iga etendusega väga pingutama," rääkis ta.

Tundub, et Lutsi teatri pingutused hakkavad vilja kandma, sest tänavune "Rummu Jüri" etendus jäi rahaliselt juba väikselt plussi.

Nagu öeldud, ei tee Lutsu Teater etendusi juba mitte ainult Lutsu külas, kuid siiski jääb teater truuks ka oma kodukülale. "Lutsu külas tahaks igal aastal midagi teha, sest inimestel on koht teada ja tänavu oli etendustel näiteks väga palju Tartu inimesi. Usun, et need, kes on korra Lutsus käinud, tulevad siis veel korra," oli teatriprodutsent kindel.


Kommentaar:


Jaan Willem Sibul: Janno on kui renessansiaja inimene

Lavastaja Jaan Willem Sibula sõnul on Janno Rüütle justkui renessansiaja inimene, kes oskab kõike, alates põlluharimisest kuni produtsendi ametini.

Sibula sõnul sai Janno Rüütle produtsendikarjäär alguse sellest, et nende esimese ühise etenduse ajal võttis ta oma õlgadele lavastuse korraldusliku poole.

"Talle ei meeldi, kui asjad on logadi. Janno tahab, et inimestel on mugav ning seetõttu ta muretseb alates sellest, kuidas publiku autod saaksid pargitud, kuni selleni, et näitlejatel oleks kõik korras. "Täislikus pulmas" löövad meil kaasa noored näitlejad ning neile võib jäädagi mulje, et elu ongi nii roosiline," naeris ta.

Jaan Willem Sibul lisas veel, et Janno produtsendikarjäärile tulevad kasuks ka isiklikud omadused, kuna oma suurepärase iseloomu tõttu suudab ta lahendada konfliktid eos ning leida ühise keele ka konfliktsete inimestega.