Inimesed

Sünnikuu määrab haiguste riski! 

Triin Tael, 11. juuni 2015 07:00
SÜNNIPÄEV SÜGISEL EI TÄHENDA HEAD: Kõige sagedamini kipuvad haigestuma oktoobris sündinud, selgus Columbia ülikooli teadlaste uurimusest. Foto: Vida press
Ameerika teadlased kinnitavad, et sünnikuu avaldab tõepoolest mõju sellele, mis haigused inimest vaevama hakkavad. New Yorgi meditsiiniandmebaase uurides selgus, et sünnikuuga või vähemalt aastaajaga on seotud koguni 55 haigust. "Iga kord, kui ma meie uurimust esitlen, pean andma publikule aega naermiseks," muigab Nicholas Tatonetti Columbia ülikooli meditsiinikeskusest.

New Yorgis asuva Columbia ülikooli teadlased lõid sünni- ja arstiandmete uurimiseks spetsiaalse tarkvara, mis aitas leida seoseid sünniaja ja haigusteohu vahel. Algoritmi kasutati selleks, et uurida 1,7 miljoni New Yorgi elaniku terviseandmeid aastatel 1985–2013, kui neid raviti ühes New Yorgi haiglas. Daily Maili teatel võeti luubi alla 1688 haigust. Rohkem kui 1600 tõve seos patsiendi sünnikuupäevaga välistati. Samas 39 varem meditsiinikirjanduses avaldatud seost leidis kinnitust, kuid Columbia ülikooli teadlased leidsid ka 16 uut seost, nende seas Ühendriikides levinuima surmapõhjuse – südamehaiguse – üheksa variatsiooni. Niisiis suudeti tõestada 55 haiguse seost patsiendi sünniajaga.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

05.01.2016
Gripp möllab: Kas sina oskad käsi õigesti pesta?
11.00.2016
Gripp ründab lähinädalail