Inimesed

JAN UUSPÕLD AASTAL 1991: "Jõlkusin koos sõpradega ringi, tegime bändi ning lugesime Ilmar Laabanit ja Andres Ehinit." (6)

Jaanus Kulli, 9. juuni 2015, 07:00
SEITSETEIST, HIRM JA RÕÕM EI OLE SULLE VÕÕRAD: 17aastane Jan äreval 1991. aastal, kui eufoorilised tunded pulbitsesid nii noore punkari hinges kui ka ühiskonnas. Foto: Erakogu

"Mulle ei meeldinud kuldkettidega ja dressides ülbikud, kellel oli nahaalsust hakata käigu pealt kapitalistiks, mis piltlikult tähendas, et see ülbik läks saiatehasesse, ostis ära kõik saiad, lõikas need pooleks, pani vahele kapsalehe ja tortsu veega pooleks segatud majoneesi ning müüs siis selle käki hamburgeri pähe maha. Et las lollid ostavad. Ja ostsid ka. Eks lõpuks tegin seda minagi," meenutab Jan natuke mõrkja muigega 1991. aasta ärevat kevadet.

Jan Uuspõld oli siis 17. Käis Tallinna kutsekeskkoolis nr.1, mida kutsuti Karu kutsekaks, õppis trükkaliks ja unistas salaja näitlejaks saamisest.

Nüüd, peaaegu veerandsada aastat hiljem, on Jan andekas ja tunnustatud näitleja, kes manab oma järjekordses ühemehetükis "Pingviin ja raisakass" publiku ette tollesama 1991. aasta. Nüüd juba Viinistu katlamajas, kus Mihkel Muti samanimelisele romaanile tuginev lavastus reedel esietendus.

"Mina olin siis oma sõpradega tolmumantlimees," läheb Jan ajas tagasi aastasse 1991. "Kasutatud riiete kauplusest ostsime endale tolmumantlid ja tegime näo, et alati on meil kaenlas mõni raamat. Jõlkusin koos sõpradega ringi, tegime bändi ning lugesime Ilmar Laabanit ja Andres Ehinit. Mis oli omamoodi protest täiskäigul peale tungiva kapitalismi vastu. Aga midagi polnud teha, paremat majanduslikku korda polnud ka kuskilt võtta."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10. september 2015, 07:00
Jan Uuspõld: kord juhtus, et taksojuht jäi magama ja pidin juhtimise üle võtma
2. juuli 2015, 15:57
Juunis Viinistus lavale tulnud Jan Uuspõllu monotükki näeb augustis ka Tallinnas
25. aprill 2015, 07:00
Naljamees põline rikas? Kui raske ja tulus töö on rahva naerutamine?
31. detsember 2014, 07:00
Jan Uuspõld: "Me eestlastena ei tea täpselt, kuhu me edasi peaks minema. Meil puudub siht."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee