Inimesed

Romaanivõistluse võitja sai raamatuidee pojalt (2)

Peeter Kareda, 6. juuni 2015 08:00
NAUDIB KIRJATÖÖD: Kolmapäeval kirjanike maja musta laega saalis auhinna vastu võtnud Armin Kõomägi loodab, et tema kolmas romaan «Lui Vutoon» jõuab lugejateni juulikuus.Foto: Teet Malsroos
Eesti Kirjanike Liidu romaanikonkursi parimaks käsikirjaks tunnistati kolmapäeval Armin Kõomägi "Lui Vutoon", mille kirjutamiseks sai ettevõtjast kirjamees kolm aastat tagasi inspiratsiooni fantaasiaküllasest mõttemängust oma tollal 11aastase poja Nils Holgeriga.

Armin esitas pojale küsimuse: "Kuidas sa käituksid, kui kedagi poleks kodus?"

Romaan püstitab küsimuse: mida teha, kui avastad, et oled kõigi poolt hüljatud? Kui ürgajal leidis inimene kõik vajaliku metsast, siis kirjaniku arvates läheks tänapäeva linnaühiskonna inimene just ostukeskusesse aega veetma.

Armin Kõomägi nendib, et ta kirjutas selle raamatu igasuguse põhjuseta – ta lihtsalt naudib kirjutamist, raamatu tegevustiku loomist ja sellesse maailma minekut. Teose kirjutamiseks kulus kaks aastat ja autor tunnistab, et tal oli isegi kahju raamatumaailmast välja tulla. Ta lisab, et kirjutisega ei soovi ta kellelegi midagi tõestada ega näidata. Kui raamat võimaldab lugejal oma mõtteis selle tegevustikku ja olustikku sulanduda, siis on teos tema sõnul oma funktsiooni täitnud.

Armin Kõomägi sulest on ilmunud kaks romaani, "Pagejad" ja "Hea firma", ning neli novellikogu. Tema novell "Anonüümsed logistikud" pälvis 2006. aastal Friedebert Tuglase novelli­auhinna.

Tänavusel kirjanike liidu romaanivõistlusel, kuhu laekus 94 käsikirja, sai Kõomägi 4000­eurose peapreemia keelelise kujundlikkuse ja värskuse, eneseiroonilisuse, ühtlase stiili, üldistamisjõu ja šokeeriva ajakajalisuse eest. Preemia pälvis veel kolm autorit. Teise koha vääriliseks tunnistati Mart Lauri käsikiri "Lahustumine", kolmanda koha sai Jim Ashilevi käsikirjaga "Kehade mets" ja neljanda Helen Eelrand käsikirjaga "Suluseis".

Võistlusele esitatud tekste hinnanud žüriisse kuulusid kirjanike liidu esimees Karl Martin Sinijärv, juhatuse liikmed ning romaanivõistluse korraldajad Tiit Aleksejev ja Peeter Helme, kirjanikud Kärt Hellerma ja Eeva Park, kirjastaja ja tõlkija Eva Luts, Linnateatri näitleja ja lavakunstikooli õppejõud Anu Lamp ning Tallinna ülikooli professor, kirjandusteadlane Rein Veidemann.

Kirjanike liidu romaanivõistlus on kirjastuse Loodus 1926. aastal algatatud romaanikonkursi idee jätkaja. Taas ellu kutsutud võistlust hakatakse korraldama üle aasta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee