KÄBI JA KÄND: Ehkki isa Are Kõrve lootis esmalt, et poeg Alost saab jurist, on ta nüüd rahul, et poeg valis naudingut pakkuva elukutse, ja kiidab järeltulija lavasooritusi. Pilt on pärit koos eksperimentaal-lavastusega "Lühiajaline" sündinud isade-poegade fotoseeriast. Foto: Mark Raidpere
Nataly Koppel 30. mai 2015 07:00
"Kui ma sain teada, et Alo katkestas juuraõpingud ja läks näitlejaks õppima, siis ma alguses täitsa möirgasin. Mul oli raske sellega leppida," tunnistab Linnateatri näitleja Alo Kõrve isa Are, kes soovis, et poeg omandaks kindla ameti. Nüüd usub mees, kes luges pojaga koos eksperimentaalse lavastuse jaoks teksti sisse, et temastki oleks võinud saada näitleja.

"Nüüd ma saan aru, et kõige tähtsam on see, kelleks ta on saanud ja et ta oleks õnnelik," kinnitab Are Kõrve ja meenutab: "Mina mõtlesin, et poeg käib juba teisel kursusel, aga tema oli ala vahetanud. Kusjuures tema ema juba teadis seda, mina sain hiljem teada. Eks tõesti ole tihti nii, et pojad saavad emaga ja tütred isaga paremini läbi. Ja Aloga on ka nii, et ta pigem helistab emale."

Are lisab, et ehkki ta ei soovinud algul, et poeg valiks loomingulise eriala, oleks ta ilmselt isegi võinud soovi korral näitlejaks saada. "Kui mina oleks omal ajal proovinud lavakasse sisse saada, oleks ma ilmselt sinna ka saanud," usub ta. "Koolis mängisin Tootsi ja mulle on antud väga kõva hääl – kui ma midagi küla ühes otsas ütlen, on seda ka teises otsas kuulda. Olin varem oma hääle tõttu ka kõikide külalaste hirm."

Alo luges luulet, ent vandus kui voorimees

Jõgevamaa mehe sõnul ei olnud aastaid tagasi vanematel aega, et oma lapsi huviringidesse viia. "Maaelu on hoopis teistsugune, näiteks Alo istus juba autoroolis minu süles, kui oli nelja-viieaastane, 11aastaselt oskas ta traktoriga sõita ja tegi küla peal haltuurat," räägib Are ning on uhke, et poeg oskab maatöid ja saaks igas olukorras hakkama.

Are ei mäleta, et pojal olnuks suur tung laval esineda, ehkki ilminguid oli. "Alo oli väga väikest kasvu ja kui tal oli koolis esimene nääripidu, siis pandi ta esiritta laulma. Ta laulis väga hoogsalt ja kõvasti, ehkki ei teadnud ühegi laulu sõnu peast," muheleb härra ning tal tuleb meelde, et Alo on väiksena osalenud ka Juhan Liivi luulevõitlusel. "Kui ta oli seitsme- või kaheksa-aastane, siis võttis õde ta käe kõrvale ja viis Alatskivile, kus oli Juhan Liivi luulevõitlus, seal ta ka esines," meenutab näitleja isa.

Üks poja eriline etteaste elust enesest on tal siiamaani eredalt meeles. "Ma mäletan, et Alo oli kas viiene või kuuene, kui ma sain teada, et minu poeg vannub küla peal kui voorimees. Õnneks oli "kurat" siiski tema kõige kõvem sõna. Ükskord kuulsin, et poeg esinebki küla ees, läksin maja taha kuulama ja mingi hetk astusin nurga tagant välja. Kõik lapsed olid nägudega minu poole, ainult Alo oli seljaga ega saanud aru, miks kõik temast mööda vaatavad ja on kuidagi imelikuks muutunud. Poiss keeras ringi. Tal oli pikk, tõsine ja kuri nägu ees, aga kui ta mind nägi, siis muutus tema näoilme hetkega hoopis teiseks – lahkeks ja ümaraks nagu täiskuu, justkui üteldes: ma olen ju maailma parim poiss," naerab Are. "Selliste hetkede nimel tasub elada."

Are usub, et poeg on temalt pärinud hea huumorimeele ja optimistliku ellusuhtumise. "Ei tasu pidevalt elu üle viriseda, oma raskuste üle võib ka naerda ning ütelda, et asjad oleksid võinud veel hullemini minna. Oma pojale olen õpetanud ka kahte tähtsat elutõde – ära varasta ja ära valeta. See on minu meelest väga tähtis," leiab mees.

Hoiab etenduste ajal lapselapsi

See, et nii poeg kui ka minia Hele Kõrve on näitlejad, on Aressegi teatud teatripisiku süstinud ning ta on käinud vaatamas lavastusi, kus nad mängivad. "Vahel olen läinud teatrisse just nimelt mõne etenduse, mitte poja pärast," tunnistab ta. "Ma arvan, et mul on poja rollidest kõige rohkem meelde jäänud tema mäng tükis "Musketärid 20 aastat hiljem". See oli tema näitlejakarjääri alguses, kuid see on mul eredalt meeles. Ta võis ennast juba siis näitlejaks nimetada ja mängis väga auväärses seltskonnas," meenutab isa.

"Ma saan Alo pere ja minia Helega väga hästi läbi," kinnitab Are. "Kuna neil on tihti etendused ühel ajal, siis hoian hea meelega nende lapsi – kaheaastast Kirsit ja Roosit, kes hakkab varsti lasteaeda lõpetama. Näitlejatöö on ikka tõeline hullumeelsus, koormus on suur ja siis on hea, kui lapselapsed saavad meiega maal olla," räägib vanaisa rolli nautiv mees ning tunnistab sedagi, et lapselaste hoidmine erineb sellest, kui tal olid endal lapsed, sest nüüd on rohkem aega põngerjatele pühendada.

Hiljuti lindistasid Are ja Alo helisalvestise Peterburi lavastaja Semjon Aleksandrovski isa-poja suhetest kõneleva doklavastuse "Lühiajaline" jaoks. Are räägib, et pidi vahetult enne salvestust hambaarsti juurde minema: "Seal tuli lausa kirurgiliselt sekkuda, nii et mul tuli seda teksti lugeda otse pärast oppi. See oli keeruline, aga sai tehtud. Läksime poja juurde sauna eesruumi, seal oli hea vaikne, lapsed ja naised ei seganud, ja lugesime tekstid sisse."

Pojad pääsevad isaga tasuta teatrisse

Kolmapäeval esietendus Telliskivi loomelinnakus Vabal Laval noore iisraeli-vene päritolu lavastaja Semjon Aleksandrovski dokumentaallavastus isadest ja poegadest. "Lühiajaline" on teatritükk, mis toimub näitlejate füüsilise kohaloluta.

See on lavaline installatsioon mäletamisest ja üksindusest, milles meesnäitlejad Eestist osalevad läbi helisalvestise, mille nad on talletanud koos oma isaga. Lavalises ruumiinstallatsioonis osalevad Kristo Viiding, Taavet Jansen, Alo Kõrve, Kaspar Velberg, Roland Laos, Meelis Rämmeld, Bert Raudsep ja Laur Kaunissaare koos isadega. Järele on jäänud kolm etendust nii täna kui ka homme. Etendused on isadele ja poegadele koos tulles tasuta.