Foto: Kuvatõmmis / expressen.se
Katharina Toomemets 26. mai 2015 07:00
"Meeste omavaheline seks ei ole sama loomulik kui seks mehe ja naise vahel. Homoseksuaalsus on ebanormaalne. Selles pole küll midagi halba, kuid palju loomulikum on, et naised ja mehed saavad omavahel lapsi," ütles tänavune Eurovisioni võitja Måns Zelmerlöw möödunud aastal Rootsi telesaates "Pluras kök". 

Teada lugu, et Eurovisioni fännide seas on palju inimesi, kelle seksuaalsed eelistused on seotud pigem samast soost inimestega. Seda enam paneb imestama tänavuse Eurovisioni võitja, rootslase Måns Zelmerlöwi möödunudaastane sõnavõtt, kui ta Rootsi telesaates geiteemadel arutles. "Pluras kök" on saade, kus grupp kuulsusi söövad koos kaamerate juuresolekul õhtust. Möödunud aastal, kui Måns seal osales, läks jutt ühel hetkel homoseksuaalsuse peale. Laulja avaldas arvamust, et geiseks ei ole sama loomulik kui seks mehe ja naise vahel, et geid ei peaks saama lapsendada, ja mainis, et homoseksuaalsus on bioloogiline kõrvalekalle. Måns lisas, et mehed võivad tema poolest koos olla, aga ta ei pea seda sama normaalseks.

Teised õhtusöögi külalised olid sellisest avalduses pahviks löödud ning üks suurimaid Eurovisioni-teemalisi blogisid wiwibloggs.com võttis teema üles – Eurovision ongi ju osalejate ja fännide jaoks üritus, kus inimesed võtavad üksteist omaks, hoolimata identiteedist. Et teema nii suureks paisus, oli Måns lõpuks sunnitud ka vabandama. "Tahan vabandada kõigi ees, keda see solvas, kuna see polnud mõeldud solvanguna, vaid lihtsalt väga vale sõnavalik. Loodan, et enamik inimesi teab, et austan erinevusi ja kõiki armastuse vorme. Soovin vabandada kõigi ees, kes tundsid end puudutatuna," ütles ta ajalehele Expressen. 

Eurolugu ja selle videot peetakse plagiaadiks 

Rootslased on oma eurolaulikule praeguseks andeks andnud ning Måns on palju kordi vabandanud. Möödunud aasta novembris kinnitas ka ajakirjas QX: "Kasutasin äärmiselt halbu sõnu ja tegin end lolliks. Tahan rõhutada, et kohe kindlasti on homoseksuaalsus sama loomulik kui heteroseksuaalsus. See on sama loomulik kui seks mehe ja naise vahel." Tegelikult on Måns olnud geiteemalise ürituse QX-Gaygala õhtujuht, poseerinud mitu korda Rootsi LGBT ajakirja QX kaanel ning käinud ka geiparaadil. Kui Måns Eurovisioni võitis, ütles ta oma tänukõnes: "Me oleme kõik kangelased, vahet pole, keda me armastame või millesse usume."

Tundub, et skandaalid saadavad Månsi palju – peale eelräägitu tuli mõni aeg tagasi tema loo "Heroes" muusikavideo internetist maha võtta, sest videos kasutatud kriipsumehike meenutavat liiga lähedalt performance-kunstniku A DandyPunk videoinstallatsioonis "The Alchemy of Light" figureerivat tegelast. Tõsi, võrreldes Melodifestivaleni esitusega oli kriipsumehike Eurovisioniks saanud uue ilme ja tõusis vihmavarju asemel lendu õhupalliga. Lisaks sarnanevat "Heroes" kahtlaselt palju küll Aviici, küll David Guetta loominguga.

Rüvetas Albaania lippu?

"Häbi! Võta pilt maha! See on meie kaunis lipp, mille üle oleme uhked," kirjutas üks kommentaator. "Hei! Meie esivanemad valasid verd selle lipu nimel, et saavutaksime rahu. Nüüd paneb see p**k selle lipu jalgade alla," kirjutas teine. Ühtlasi tehti Månsile mitu tapmisähvardust.

Expresseni andmetel laekus foto alla ligikaudu 6800 kommentaari, millest suurem osa olid ingliskeelsed. Praeguseks on Måns foto oma Instagrami kontolt eemaldanud.

Juba täna saavad alguse läbirääkimised ja mõttetalgud teemal, milline linn saab järgmisel aastal Eurovisioni korraldada. Christer Björkman SVTst ütles võitja pressikonverentsil, et kindlasti lasevad nad kandidatuuri üles seada kõigil Rootsi linnadel, kes korraldamisest huvitatud on. "Meil on võistluse korraldamise kogemus juba möödunud aastast. Oleme absoluutselt valmistunud." Eurovision 2016 toimub 10., 12. ja 14 mail. SVT on ametlikke läbirääkimisi pidanud juba Stockholmis asuva Tele2 Arenaga, kus Eurovision toimuda võiks. Praegu on teada, et Türgi ja Ukraina plaanivad järgmisel aastal võistlusele naasta. 

Nüüd tahab Eurovisionil osaleda ka Hiina 

Eurovisioni korraldav Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU) uurib võimalust, kuidas tuua lauluvõistlusele ka Hiina, kelle huvi osalemise vastu on suur. Hiina Hunani ringhäälingute ühenduse juht Ying Lei rääkis Viinis, et EBU on avatud võimalusele tuua suurriik võistlusele. "EBU ütles, et üritame alati leida viise, kuidas tuua igal aastal Eurovisionile uusi elemente," vahendas Ying.

Hunan TV on vaadatavuselt teine suurim telekanal Hiinas. Käesoleval aastal kanti riigis üle mõlemat Eurovisioni poolfinaali ja finaaligi, kirjutab Wiwiblog. Yingi sõnul jagunevad Hiinas fännid kaheks: professionaalid, kes imetlevad valgustust ja lavalist produktsiooni, ning tavaline publik, kes kuulab-vaatab seda muusika ja suurejoonelisuse pärast. Tänavu osales võistlusel esimest korda Austraalia, kes kutsuti sinna Eurovisioni 60. sünnipäeva puhul. Austraalia publik on alati olnud võistluse suur fänn. Muide, EBU mõtleb juba ka pisut selle peale, kas ja kuidas oleks võimalik, et Austraalia osaleks ka edaspidi. See on aga praegu vaid mõtte tasandil. 

Eurovisioni finaaliõhtu üks üllatavamaid tõike oli see, kui Leedu jättis Venemaa euroloo ühegi punktita. Traditsiooniliselt Venemaale kõrgeid punkte andvas Leedus hääletas rahvas küll Polina Gagarina loo kolmandale kohale, kuid žürii antud hinnete kohaselt paigutati laul 26. kohale. Kombineeritud tulemusena jäi Leedu üldtabelis seega välja napilt kümne riigi seast, kellele lauluvõistluse tavapäraseid punkte (1–8, 10, 12) jätkuks – 11. kohale. Leedu žürii ja rahvas asetas esimesele kohale hoopis Läti, kes sai ka 12 punkti finaalihääletusel. Eesti lugu, Stigi ja Elina "Goodbye To Yesterday" oli žürii hääletuselt seitsmes, rahvahääletusel teine. Kokku tuli seega kolmas koht ning Läti andis Eestile 8 punkti.

Samal teemal

Kommentaarid  (101)

inimkonnale 28. mai 2015 02:57
Pauluse kiri roomlastele 1:Inimkonna süü
18 Jah, Jumala viha ilmub taevast inimeste igasuguse
jumalakartmatuse ja ülekohtu vastu, nende vastu, kes tõde
hoiavad ülekohtu kammitsais,
19 sest et see, mida teatakse Jumalast, on nende keskel avalik,
Jumal on seda neile avaldanud.
20 Tema nähtamatu olemus, tema jäädav vägi ja
jumalikkus on ju maailma loomisest peale nähtav, kui mõeldakse
tema tehtule, nii et nad ei saa endid vabandada,
21 sest et Jumalat tundes nad ei ole ülistanud ega tänanud
teda kui Jumalat, vaid on oma arvamustega jooksnud tühja ning
nende mõistmatu süda on jäänud pimedaks.
22 Väites endid targad olevat, on nad läinud rumalaks
23 ja on kadumatu Jumala kirkuse vahetanud kaduva
inimese ja lindude ja neljajalgsete ja roomajate
kujutistega.
24 Seepärast ongi Jumal andnud nemad nende südame himudes
rüvedusse, et nad oma ihu ise häbistaksid.
25 Nad on Jumala tõe vahetanud vale vastu ning austanud ja
teeninud loodut Looja asemel, kes olgu kiidetud igavesti. Aamen.
26 Seepärast on Jumal nad andnud häbitute kirgede kätte:
nende naised on ju vahetanud loomuliku vahekorra
loomuvastasega,
27 nõndasamuti ka mehed, loobudes loomulikust
vahekorrast naisega, on oma tungis süttinud üksteise
vastu - mees on teinud mehega nurjatust - ja on seega iseenestes
saanud kätte paratamatu palga oma eksimuse eest.
28 Ja nii nagu nad ei ole hoolinud Jumala
tunnetusest, nõnda on Jumal nad andnud kõlbmatu mõtteviisi kätte,
tegema seda, mis on väär;
29 nad on tulvil igasugust ülekohut, kurjust, ahnust ja
tigedust, täis kadedust, tapmist, riidu, kavalust, kiuslikkust,
nad on keelekandjad,
30 laimajad, Jumala vihkajad, julmurid, ülbed, kelkijad,
halva peale leidlikud, vanematele sõnakuulmatud,
31 mõistmatud, truudusetud, leppimatud, halastamatud,
32 kes küll teavad Jumala käsku - et need, kes selliseid
asju teevad, on surma väärt -, kuid ei tee seda mitte
üksnes ise, vaid tunnevad head meelt neist, kes nii
teevad.
nuuu 27. mai 2015 19:00
Kas tõesti keegi ei märka, et tema võidule upitamine oli taotuslik? See tüüp oleks muidu ammu juba rajalt maha võetud. Vaadake televaatajate ja žüriide hääletust. Seal on selgelt näha, kuidas Rootsi ühed suuremad konkurendid: Venemaa, Belgi, Eesti ja Itaalia taheti meelega teelt koristad. Heroes ei ole mitte midagi erilist ja kuidas see on võimalik, et see lugu sai žüriilt veel rohkem punkte kui paar aastat tagasi Loreen, kellest olid kõik lausa vaimustuses. Itaalia oli Rootsi kõrval teine kindel võitja ja isegi veel suurem. Kas tõesti ''professionaalne'' žürii paneb juhuslikult sellise loo nagu oli Itaalial kuuendaks (koondtabelis)??? Üksikute žüriiliikmete hääli vaadates hääletasid suur osa Itaalia a la 26 kohale. See lugu ei pea absoluutselt meeldima või midagi aga sellise tasemega laul selliste laulude kõrval seal konkursil ja kõige viimane? See võib ka Itaalia enda organiseeritud olla, sest nad ei ole arvatavasti Eurovisiooni korraldamisest huvitatud ning seepärast ka selline trikitamine seal. Nende maailmakuulus Il Volo oleks saanud veel ühe tiitli juurde aga arvatavasti seda ei peetud vajalikuks, sest nad on juba tegijad. Selle keerutamise asemel olek võinud kõik ausalt lõpetada ja õige võitja välja kuulutada, ei pea ju seda Eurovisiooni korraldama, oleks siis võinud korraldusõiguse Rootsile anda, mitte lasta see tüüp võidule. Olen alati teadnud, et seal žüriis käib üks trikitamine aga iga aasta on ka see võitnud, kes võidab ka rahvahääletuse. Nüüd siis selline nali. Kõik on igal pool korrupeerunud, kui juba seal FIFA kohtunike seas neid vahistati, siis pole midagi enam imestada, et neid igal pool on. Lõpetaks siis selle saate üldse ära, kui ausalt ei saa asju aetud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS