Inimesed

ARVO PÄRT "AADAMA PASSIOONI" EEL: avastasin veel hommikul noodist trükivea (2)

Kais Allkivi, 13. mai 2015 07:00
EI MINGIT KARGLEMIST: Robert Wilson eelistab staatilisena mõjuvat liikumist ja olulist rolli mängib lavavalgustus. Foto on tehtud laupäevases peaproovis. Esiplaanil meespeaosatäitja Michalis Theophanus, kes näitab lavastuses ka täit alastust.Foto: Kaupo Kikkas / Kristian Kruuser
"Ma olen selles projektis nagu pealtvaataja osas, sest minu teosed on kirjutatud 40 aasta jooksul, välja arvatud üks pisikene lugu, mis kõlab esiettekandena ja mille partituuris – ma ei julge seda isegi ütelda, mul on hirm dirigent Tõnu Kaljuste ees – ma avastasin veel täna hommikul ühe oma juhusliku trükivea," tunnistas helilooja Arvo Pärt eile ajakirjanikele mõni tund enne seda, kui esietendus Robert Wilsoni lavastus tema neljale teosele.

"Nii et loodame looja peale ja vaatame, mismoodi ta selle olukorra lahendab," muigas Pärt pressikonverentsil.

Samal teemal

Keelpilliteose "Sequentia" kirjutas ta spetsiaalselt eile õhtul Noblessneri valukojas esimest korda publiku ette jõudnud kontsertlavastusele "Aadama passioon". Suurematest teostest kõlavad tema olulisemate helitööde hulka peetavad "Aadama itk" (2009), "Tabula rasa" (1977) ja "Miserere" (1989).

Nüüdisteatri suurkuju, ameeriklase Robert Wilsoni lavastus põimib esimest korda Arvo Pärdi muusikat visuaalse vaatemänguga. Seeme kahe mehe koostööks hakkas idanema kuus aastat tagasi. "Paavst Benedictus XVI kutsus Vatikani Sixtuse kabelisse kokku paarsada kunstnikku ja teadlast kogu maailmast. Pärast ametlikku programmi toimus väike bankett. Kõndisin seal inimeste hulgas ja otsisin omale istekohta. Ja sattusin ühe laua juurde, mille taga oli ka Robert Wilson," meenutab Pärt nende kohtumist.

"Seal olid veel üks tuumafüüsik, paar arhitekti, neurokirurg ja filmirežissöör. Õige pea võttis jutt sellise pöörde – see idee tuli mitmelt poolt –, et me peaksime Bobiga ühisprojekti tegema. Need inimesed olid minu muusikast peensusteni teadlikud. Ja siis ühel hetkel küsis Bob: no kas teeme? Mina ütlesin, et mis siis ikka," jutustab Pärt.

Eestisse naastes rääkis ta juhtunust Tõnu Kaljustele, too omakorda Eesti Kontserdi peaprodutsendile Madis Kolgile. Kaljuste ja Kolk kohtusid Wilsoniga Ameerikas, aasta hiljem sõitis teatrilavastaja ja kunstnik Eestisse etenduspaika välja vaatama. Aktiivsem töö etenduse lavaletoomiseks on Eesti Kontserdi ja Itaalia tootjafirma Change Performing Arts partnerluses käinud kolm aastat.

Pärdi sõnul iseloomustab tema ja Wilsoni koostööd ühine hingamine ja mõttekaaslus. Uudisteose "Sequentia" on helilooja pühendanud just Wilsonile, see on partituuris ehk noodistikuski kirjas. Teos on olemuselt kaanon, mis kordab üht muusikalist motiivi erineva tempoga. Wilson ütles, et on pühendusest sügavalt liigutatud, ja kiitis Pärdi muusika ilu ja rahu: “On väga haruldane, et sa kohtad kedagi, kes komponeerib vaikust.”

Karglemist ja suuri dekoratsioone pole

Wilson jällegi on teatrimaailmas tuntud nappide vahenditega läbiajajana. Ka lavastuse puhul lähtus ta põhimõttest, et vähem on parem: “Parim viis muusikat kuulata on kinnisilmi. Minu põhiküsimus oli: kas ma suudan luua laval midagi, mis aitab mind panna isegi hoolikamalt muusikat kuulama kui siis, kui mu silmad on suletud?”

Wilsoni meelest pole vaja üle dekoreerida, sest muusikale peab jääma ruumi, samuti olevat hüppamisest-kargamisest palju suurem saavutus see, kui artist suudab vaatajat köita ainuüksi seistes. Ehkki Pärdi heliteosed põhinevad religioossetel tekstidel, pole Wilsoni arvates religioonil – nagu ka poliitikal – lava peal kohta, sest see lahterdab inimesi. “Aadama passiooni” näeb ta spirituaalse lavastusena.

Noblessneri valukojas toimub tänasest laupäevani veel neli etendust. Muusikat esitavad Tõnu Kaljuste juhatusel Eesti Filharmoonia kammerkoor, Tallinna kammerorkester ja solistid. Peaosades on ameerika tantsulegend Lucinda Childs ja Michalis Theophanus Kreekast. Eestist osaleb üle 30 näitleja ning teatri- ja tantsukoolide üliõpilase.

Järgmisest aastast on plaanis etendused piiri taga. Eilsele esietendusele oli sõitnud 28 festivalikorraldajast või teatrijuhist väliskülalist, lisaks Euroopale ka USAst, Brasiiliast, Hong Kongist ja Shanghaist. Sügisel valmivad kontsertfilm ning Pärti ja Wilsonit tutvustav dokfilm, mis jõuavad enam kui 45 riigi kino- ja televaatajateni

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee