Andrus Järg.Foto: Teet Malsroos
Urmas Vahe 11. mai 2015 07:00
Laupäeval selgus, kuhu kanti lendab edasi teaduslaev "Rakett 69": esikoha võitja Karl Reinkubjas (20) saab sellega Hollandisse Microsofti peakorterisse Redmondi.

"Kui maailmas ringi vaadata, siis taipad, et eestlastel on selle saatega õnnestunud enneolematult hästi panna meelelahutuslik superstaari otsimise formaat tööle väga paljude riikide suure probleemi – ettevõtlike inseneride ja teadlaste vähesuse lahendamiseks," rõhutab selle saate elupõline vedaja, teaduste doktor ja dotsent EBU valis "Rakett 69" 2012. aasta Euroopa parimaks haridussaateks."

"Rakett 69" otsustav finaalsaade võeti üles Kultuurikatlas. Kui noored sööstavad oma mõttetalgutesse, hakkab žürii ülesannet kaasa lahendama. "On ette tulnud, et noored on oluliselt kiiremad. Kui mul pole veel mõttevälgatustki, on võistlejatel juba idee käes. Kõige vapustavam hetk juhtus kaks hooaega tagasi, kui mobiiltelefonile helistades tuli laualamp põlema panna. Mõeldud oli nii, et mobiil lammutatakse laiali, tehakse sisemuses mingi ühendus, käiku läheb vibratsioonianduri kontakt, millele läheb helistamisel peale pinge, mis hakkabki relee kaudu lampi lülitama. Ent toona arvas oranž võistkond teisiti. Nemad panid laualambi lüliti peale puukepi, sellele mobiiltelefoni ning telefoni ümber nööri. Helistasime mobiilile, see hakkas vibreerima ning kukkus alla. Kukkudes tõmbas ta mehaaniliselt laualambi lüliti sisse – mida oligi tarvis tõestada. See oli nii geniaalne, seniarvatule täiesti alternatiivne lähenemisviis. Sellised on tõeliselt toredad momendid," meenutab Noorma üle-eelmise hooaja juhtumit.

Iga firma unistus

Laupäeval saadeti 10 000eurose tšekiga teele Karl Reinkubjas. Ta on sarja viies võitja. Esimesel aastal pärjati võitjatšekiga Juhan Koppel, kes õpib Tartu ülikoolis materjaliteadust. Aga teadustöö kõrvalt on ta jõudnud juba ka "Rakett 69" ettevalmistavasse meeskonda ülesannete koostajate hulka. Seal läheb vaja tarka meest, saate eksperimentide väljamõtlemine nõuab väga palju loovat ja leidlikku mõtlemist.

2012. aasta kevadel võitnud Timothy Henry Charles Tamm kirjutas umbes aasta tagasi Facebookis: "Ma poleks kunagi arvanud, et elus on hetk, kus ma pean Harvardi kasuks."

Siis tuli tollase Eesti Energia programmi "Entrum" patrooni Reigo Kebja kord ning eelmisel aastal viis võiduauhinna Tartusse praegu ajateenistuses Eesti vabadust kaitsev Thorny Valk.

"Kui ma neid noori vaatan, tekib tunne, et nad on kui iga firma unistus," ütleb Mart Noorma.

"Iga firma, kus on ülitähtis loovus, ettevõtlikkus ja inspiratsioon. See on igas raketi pardal olevas noores olemas. Me räägime küll teadust populariseerivast saatest, ent sama hästi võiks kõik saates osalevad mängijad olla tulevikus head firma- ja ärijuhid."

Kas eliitkoolist pääseb raketti hõlpsamalt? Praeguse viie aasta põhjal saab vastata põiklevalt: nii ja naa. Oma pilt on välja kujunenud ka Mart Noormal: "Raketi-saates on Eesti eliitkoolid olnud aktiivsed alati. Nagu see olema peakski. Aga samas saates on alati olnud ka võistlejaid täiesti tavalistest koolidest. Millist meeletut naudingut pakub jälgida reageeringuid Facebookis, kui mingi kogukond on uhke oma kandi noore edust "Raketis", olgu ta siis Saaremaalt või Valgast. Just nii täidame oma põhimissiooni: innustame kõiki Eesti noori paremini õppima ja tähtede poole püüdlema."

Skype hoiabki silma peal

Loomulikult koguneb klassikalistesse Tallinna ja Tartu nn eliitkoolidesse aktiivne ja andekas seltskond. Pigem ilmselt seepärast, et omasugused tõmbavad omasuguseid ligi. "Eliitkoolide head tulemused ei tõesta otseselt seda, et õpetamise tase teistes koolides oleks millegi poolest halvem. Olgem ausad – keskmisi õpilasi ongi palju keerulisem oma andeid välja tooma meelitada ja see nõuab ekstra head õpetamist."

Mööda stalkerlikku Kultuurikatelt liigub lausa kuuldamatul moel mees, kes vaatab pika pilguga mõnda valmivat imetegu. See saladuslik tundmatu, kes armastab oma nina kõikjale toppida, on Andrus Järg. Kui ta Kultuurikatlast lahkub, saab temast jälle Skype Eesti tegevjuht.

"Siin on mitu kokkulangemist. See on ju imetore üritus. Vähe sellest: meiegi tunneme selliste ettevõtmiste ees sotsiaalset vastutust. Seepärast tahame Eesti noortele anda võimaluse areneda, näha maailma, neid toetada ja õpingutel edasi aidata. Skype usub samas, et IT on see, mis viib Eesti edukate riikide hulka. Ja miks just haridus? Usume, et selles mõttes on investeerimine noortesse riigis ilmselt tähtsuselt esimesel kohal. Usun, et just need noored, kes mängivad täna siin oma noorusliku käekirjaga mänge, on juba lähitulevikus need kõvakraed, kes meie majandust igas positsioonis edasi viivad. Piisab vaid üles leida need kolm: õige koht, õige valdkond ja õige aeg."

Kuni Andrus Järg räägib, miks Skype sellistel üritustel silma peal hoiab ja kõiki ettevõtmisi üsna heldel käel toetab, kostab kolm ülikõva kärgatust, kusagilt hakkab kostma ketilangemise kõrinat ja mingi vidin näib taeva poole kerkivat. Mõlemad võistkonnad on oma seadeldist ehitanud kaks päeva, aga ikka pole valmis saadud. Kui seadeldised koosnevad 15 mehhanismist ja iga sõlme töökindlus on umbes 90 protsenti, siis pole kogu süsteemi töökindlus suurem kui 18 protsenti.

Üks mõjukamaid Eesti ärimehi ütleb sedagi, et Skype’ile on ülimalt oluline võimaldada tudengitel õpiajal ainult õppida ning unustada mingid pool- ja veel hullem – täiskohad kusagil baaris või valvemeeskonnas. "Neile peab tähtsaks jääma kool, püüeldav haridus. Ning alles siis tööjõuturule astumine. Et see nii oleks, oleme jaganud palju toetusi selle mõttega, et tudeng ei peaks õpiajal tööle minema. Pean silmas 15aastast toetust IT Akadeemia kaudu."

Võitja Karl: oli hetki, kui ma kartsin

"Rakett 69" tänavune võidumees, Tartu ülikooli I kursuse füüsikatudeng, Rakvere lähedal gümnaasiumi hõbemedaliga lõpetanud Karl Reinkubjasele tekitas teade võistlusele pääsemisest kohe samal hetkel ka hirmu, et küll peaks sant tunne olema, kui ta kohe esimeses voorus välja peaks kukkuma. "Sama tunne vasardas mu peas ka järgmistes voorudes – ka siis, kui asi oli juba jõudnud finaalvoorudeni. Keegi ei tulnud ju saatesse eesmärgiga kaotada või nalja teha. Kõik tahtsid jõuda võimalikult kaugele."

Mida saade edasi, seda kergemaks kõik siiski läks. "Kaamerate ja muu saatesse puutuvaga harjub üsna kiiresti. Ka ülesanded ei muutunud järjest keerulisemaks. Kui midagi üldse muutus, siis pigem see, et ka konkurendid omandasid ju pidevalt kogemusi ja muutusid seeläbi tugevamaks."

Karl räägib sedagi, et on igasuguste masinatest tehtud videote ees tundnud aukartust. Eripärane polnud tunne ka seekordse perpetuum mobile ees. Ent juhtus väike ime. "Kui hakkasime masinat üles seadma, suutsime kui mingil võluväel elemendid omavahel ühendada ja masina tõepoolest oma silmade ees käima panna. Aga ma ei eita, et küllaga oli selliseid hetki, kui kahtlesin, kas see üldse tööle hakkab."

Liiga keeruline, et sõnades kirjeldada

Finalistid pidid koos oma abilistega 24 tunni jooksul ehitama saate ajaloo suurima kaadervärgi, milleks oli Rube Goldbergi masin. Võistlust ümber jutustada on liiga keeruline. Siili moodi serviti lüües nägi kõik välja nii: finaali jõudnud kaks võistlejat pidid üles seadma 15 agregaadist trassi, mis tuli läbida täpselt kahe minutiga. Iga sekund siia- või sinnapoole tõi miinuseid.

Tartlane Karl Reinkubjas ja väga noor Paide tegija Kaarel Siimut said võtta ka ühe ametliku assistendi, keda võis kasutada suvalise ebakoha kõrvaldamisel. Karli süsteem töötas natuke liiga kaua, osuti tormas kõvasti üle kahe minuti.

Mart Noorma ütles sedagi, et peale mõlema võistleja süsteemi füüsilise võimekuse tegutseti ka silmailule mõeldes: "Mõnes mõttes meenutas üks süsteem "Avatari" filmi, kus töösse olid pandud järjepanu sulguvad lilleõied. "Raketis" teenisid sama eesmärki vihmavarjud, mis üksteise järel plõks-plõks-plõks avanedes andsid impulsi neis olevatele hiirelõksudele. Paiguti tundubki, et lõivumaksmine silmailule oli pisut alla andnud töökindlusele ja efekti oli rohkem kui füüsikat ennast. Aga rõõmu teeb küll see, et ei joostud pimesi rahahunniku poole, vaid seda tehti võimalikult ilusasti."

Saate peaauhinnaks oli 10 000 euro suurune teadusstipendium. Lisaks võivad hooaja kolm parimat valida enesele sobiva eriala ja asuda õppima Tartu ülikooli või Elering Karli koos oma meeskonnaga uhiuude Hollandis asuvasse Kosmoseuuringute ja -tehnoloogia keskusesse ESTEC. Skype Eesti, HITSA, IT Akadeemia lennutavad aga Kaarli nädalaks Microsofti peakontorisse Redmondis.