JÜRI KUUSKEMAAFoto: MATI HIIS
Maarius Suviste 9. mai 2015 07:00
«Ma pole piisavalt vana, et sõda ja sõja lõppu mäletada,» lausub kunstiajaloolane, muinsuskaitsja Jüri Kuuskemaa (pildil).

Kui tema isa, ülemlipnik Madis Kuuskemaa langes 3. jaanuaril Idarindel Volossovo all, oli Jüri vaid ühe aasta ja kahe kuune. «Tallinna suurpommitamise alates vannitanud mind vanaema Betty Kuuskemaa oma Õuna tänava kodus, mis maha põles, nagu hävis ka tema elutööpaik, rahvusteater Estonia,» ütleb ta.

Jüri polnud veel kaheaastane, kui vanaema põgenes viimase Rootsi läinud laevaga Stockholmi, aga Jüri ema keeldus minemast ja last kaasa andmast, kuigi piletid olid olemas. «Niisiis, minust võinuks saada rootsi aktsendiga väliseestlane, kes aeg-ajalt väisab sünnimaad,» räägib ta. «Sõja dramaatikast olen seega osa saanud, kuid tean seda vaid ema ja vanavanemate juttudest, mitte oma mälu põhjal. Sõja lõppedes olin kahe ja poolene.»

Sõjas tapeti üle 70 miljoni inimese

Teine maailmasõda algas 1. septembril 1939, kui Saksamaa tungis kallale Poolale.
Sõjalisse kokkupõrkesse oli kistud suurem osa maailma rahvastest.

Euroopa jaoks lõppes suur sõda mais 1945.

2. septembril 1945 kirjutas Jaapan alla tingimusteta kapituleerumise aktile. Teise maailmasõja lahingutegevus lõppes. Pärast Jaapani kapituleerumise teatavaks tegemist tegi üle 200 000 Jaapani sõduri enesetapu.

Kogu ajaloo kõige laialdasema sõja ajal mobiliseeriti üle 100 miljoni sõjaväelase.

Ajaloo kõige verisema kokkupõrke käigus tapeti üle 70 miljoni inimese, kellest enamik olid tsiviilisikud.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

kas 9. mai 2015 20:10
Aljosa juures ka käisid ja lint on rinnas, sm Kuusekemaa
9. mai 2015 22:40
Tegelikult polegi pronkssödur Aljosa,vaid hoopis maailma Kristjan Palusalu !
.... 10. mai 2015 10:27
see müüt on tugeva kahtluse all ja pigem on selle skulptuuri peamiseks modelliks (modelle oli ilmselt mitu) olnud hoopis üks Saaremaalt pärit ja joodikuna elu lõpetanud mees, mitte Kristjan Palusalu. Kurb, et tegelikult kunstiliselt heal tasemel monument on saanud täiesti vale staatuse sümboliks, selle autorid olid andekad mehed ja ERKIs õppejõud (Roos/Alas), mõlemad tänaseks kadunukesed ja neilt küsida ei saa. (muide, Enn Roos oli Ken Saani vanaisa)
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS