KANGELASTE KOKKUTULEK: Marveli filmistuudio on loonud kinolinale suurejoonelise koomiksitegelaste maailma, uues filmis kohtuvad varasemast tuttavad superkangelased (vasakult) Hulk, Kapten Ameerika, Thor, Raudmees, Must Lesk ja Kullisilm.Foto: Outnow.ch
Piia Õunpuu 2. mai 2015 08:00
Sel reedel jõudis Eesti kinodesse teine "Tasujate" koomiksisarja põhjal vändatud film "Tasujad: Ultroni ajastu", kus tegutseb koos kogu Marveli superkangelaste raskekahurvägi. Iseseisvaltki tuntud tegelaskujude ühte patta panek on filmimaailmas võrdlemisi uus, kuid kiirelt populaarsust koguv nähtus.

Kolm aastat pärast esimest "Tasujate" filmi kohtuvad uues ühises seikluses taas Raudmees (Robert Downey Jr), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Kapten Ameerika (Chris Evans), Must Lesk (Scarlet Johansson) ja Kullisilm (Jeremy Renner). Esimesel neljal on ette näidata omanimelisi filme, Must Lesk aga on käinud läbi filmidest "Raudmees 2" ja "Kapten Ameerika: Talvesõdalane".

Selline ühise universumi loomine ja mitmesuguste lugude tegelaste põimimine, inglise keeles crossover, on tuttav koomiksi-maailmast, kust on pärit ka paljud praeguste kassahittide tegelaskujud. Filminduses on see aga üsna hiljutine trend.

Vähesel määral on sellist tegelaste kokkusulatamist kinomaailmas kasutatud enne Marveli tegelaste ühisfilmegi. 40ndatel väntas Universal mitu filmi Frankensteini, Huntmehe ja Dracula kohtumistest. Jaapanlased on 1962. aastal ühes ja samas filmis kokku viinud King Kongi ja Godzilla. 2004. aasta filmis "Alien vs. Predator – viimane kokkupõrge", kus lasti kokku kaks tuntud õudusfilmikoletist. Kolm aastat hiljem valmis sellele järg "Tugevam jääb ellu". Võrreldes viimasel ajal linastunud kangelasfilmidega tõid need küll mitu korda vähem kassaedu.

Superman kohtub Batmaniga

Koomiksikangelaste hiljutine menu sai alguse sellest, kui Marveli filmistuudio juht Kevin Feige 2005. aastal avastas, et paljude äramüüdud filmilitsentside kõrval on Marveli meelelahutuskompaniil, mis on tuntuim koomiksite väljaandjana, alles veel "Tasujate" sarja litsents. Tema peas tekkis mõte tuua koomiksiuniversumitega sarnane süsteem ka kinolinale, tehes esmalt filme, kus kangelased omapäi seiklevad, ja anda siis välja suur crossover-film, kus nad kõik kokku saavad.

Saaga sai alguse 2008. aastal "Raudmehe" filmiga, millele järgnes vähem kui kahe kuu pärast "Hulk". Toona kehastas rohelist hiiglast Edward Norton. Praeguseks on Marveli stuudio koostöös Paramounti filmikompaniiga tootnud kaheksa tegelasepõhist filmi, kaks "Tasujate" filmi ja "Galaktika valvurid", mille kangelased tegutsevad kaugemas tulevikus.

Marveli sarja eeskujuks võttes on teisedki Hollywoodi filmistuudiod asunud üksikute kassahittide asemel plaanima filmide megaseeriaid. "Tasujate" filmide üks suuremaid konkurente on Batmani ja Supermani ühendav filmiseeria, mille aluseks on DC Comics koomiksid. Sarja esimene film on 2013. aastal linastunud "Terasmees", mille peategelaseks on Superman. 2016. aasta märtsi lõpus näeme kinos aga Batmani ja Supermani vastasseisu. Pärast seda on Warner Brosi filmistuudiol kavas veel 11 filmi. Selle sarja tegelasteks on näiteks Imenaine, Flash ja Aquaman.

Ämblikmees liitub Tasujatega

Sony Pictures, kes ostis 1999. aastal Marvelilt Ämblikmehe tegelaskuju filmis kasutamise õigused, on taas ühendanud jõud temaga, et ristata Ämblikmehe teed teiste superkangelaste omaga. Peale 2017. aasta juulis esilinastuva uue Ämblikmehe filmi näeb tegelaskuju ka 2018. aasta maiks valmivas "Tasujate" kolmandas osas.

Samas loob Sony omaette filmihargmikku, plaanides välja tulla filmidega, mille peategelasteks on Ämblikmehe maailmast tuntud antikangelased Venom ja Sinister Six.

20th Century Fox filmistuudio on enda tiiva alla võtnud "X-Mehed" ja "Fantastilise neliku", ent mõlema filmisarja stsenaristi Simon Kinbergi sõnul neid kaht seltskonda samasse tegevusmaailma kokku ei viida. Tema meelest ei paistaks fantastilise neliku tegelased X-Meeste maailmas silma, sest viimased on juba sünniga kaasa saanud üleloomulikud võimed, mille nimel aga fantastilise neliku liikmed on pidanud vaeva nägema. Samuti ei ole X-Meestel ühtse superkangelaste meeskonna traditsiooni.

Tegelaste ristamist ei kohta ainult suurejoonelistes ja kallites kangelasfilmides, seda on väga edukalt rakendatud televisiooniski. Humoorika animasarja "Perepea" 13. hooaja avaosas läks peategelaste pere külla Simpsonitele. 45minutilist seguepisoodi vaatas esmakordse eetrissemineku ajal peaaegu üheksa miljonit inimest.

Uus "Tasujate" film pürib aasta kassahitiks

Paljudes riikides esilinastus "Tasujad: Ultroni ajastu" juba eelmisel nädalavahetusel. Esimese viie päevaga teenis film kogu maailmas 201,2 miljonit dollarit (180 miljonit eurot) piletitulu. Võrreldes "Tasujate" esimese filmiga, on "Ultroni ajastul" läinud peaaegu poole võrra paremini. Koreas kogus film avanädalavahetusel suurema kassatulu, kui ükski lääne film varem on suutnud. Austraalias ja Saksamaal püstitas see Marveli filmide rekordi, Suurbritannias ja Iirimaal edukaima superkangelaste filmi rekordi. Samuti ohtralt selle aasta edukaima stardi rekordeid. Ameerikas, nagu Eestiski, jõudis film kinodesse alles selleks nädalalõpuks, kuid võib kindel olla, et sealgi on see tõeline kassahitt.

Kui tavaliselt ei too filmide järjeosad kinosaalidesse nii palju publikut kui esimesed filmid, siis Marveli koomiksifilmide seeria puhul on kassanumbrid vastupidised. "Raudmehe" esimene osa teenis "tagasihoidlikud" 585 miljonit dollarit, teine osa veidi enam ja kolmas tõi sisse juba kaks korda rohkem – 1,2 miljardit dollarit. Ka "Thori" ja "Kapten Ameerika" järjefilmidel on läinud avaosadest tunduvalt paremini. (Allikas: deadline.com)