Inimesed

Rasmus Rändvee: kirjutasin eesti keele eksamit kuus tundi, pea valutab 

Katharina Toomemets, 28. aprill 2015, 07:00
KIIRE ELU: Rasmus, kel on parasjagu käsil koolilõpetamine, bändiga singli tegemine ja muusikavideo filmimine, leidis ühel pühapäevaõhtul aega ka tänavustele superstaaridele näpunäiteid jagada.Foto: MARI LUUD
"Ma olen jõudnud järeldusele, et ennustamine, vähemalt eesti keele eksami puhul, on üsna tänamatu tegevus. Vahel on olnud häid kirjandeid, mis ei saa nii palju punkte ja mitte nii häid kirjandeid, mis saavad rohkem punkte," muljetab staarisaate eelmise hooaja võitja Rasmus Rändvee, kes kirjutas eile eesti keele eksamit.

Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumis õppiv Rasmus kirjutas eesti keele eksamit kõik ette nähtud kuus tundi. "Pea valutab ja üsna ebameeldiv kogemus oli," ütleb Ramus vahetult pärast eksami lõppu.

"Loodan, et saan hea tulemuse, sest teist korda elus ma seda pigem teha ei viitsiks," muigab ta. Lõpetajatel tuli peale alustekstidel põhinevate tekstimõistmis- ja kirjutamisülesannete lahendamise kirjutada ka lühikirjand. Rasmus kirjutas kirjandiosas riikide välispoliitikast ja sellest, kuidas mõjutavad riikidevahelised suhted tavakodanikku.

"Kõik need legendaarsed näited, nagu kuidas mõjutab Ukraina konflikt eestlast, venelast ja ukrainlast. Mulle kuidagi sobib välispoliitika ja poliitika üldiselt," ütleb Rändvee.

Samal teemal

Riigieksamitest ootavad ees veel inglise keel ja matemaatika.

"Inglise keelega on see, et sa kas oskad seda või ei oska. Selleks ei saa väga õppida. Ma usun, et vaatan kergelt mõned grammatikaasjad üle, sest kuulamist ja kirjutamist nii lühikese ajaga nagunii ei õpi." Matemaatika proovieksam läks Rasmusel hästi ja noormees ütleb, et kui ta saaks ka päriseksamil nii palju punkte, võiks ta ülikoolis vast ükskõik mis eriala õppima minna.

"Meil on Sütevakas päris palju mahukaid koolieksameid olnud ja ma pole matemaatikat umbes kaks nädalat isegi vaadanud." Lisaks kiirele koolilõpuajale filmib Rasmus parajasti oma bändiga Facelift Deer veel muusikavideot ning väljaandmist ootab singel, seega rabeleb ta mitmel rindel.

Kui muidu on keskkoolis vaja riigieksamina teha üks uurimistöö, siis Rasmus pidi neid tegema lausa kaks.

"Need on meil nii-öelda aastatööd, esimene on prooviaastatöö ja teine läheb kirja riigieksamina." Esimese neist kirjutas Rasmus teemal "Islamiusu mõju agressiivsele käitumisele" ja teises uuris ÜRO kompetentse ja funktsionaalsust 21. sajandi maailmas.

"Ma tegelesin kuni staarisaatesse minekuni väitlemisega ja sellest ajast on jäänud külge poliitika, rahvusvaheliste suhete ja rahvusvaheliste organisatsioonide eetiliste küsimuste pisik," põhjendab ta.

Viienda eksamina tuleb abiturientidel sooritada koolieksam, mille saab ise valida. Rasmusel oli koolieksameid lausa kolm ja kõik olid kohustuslikud.

"Oli suuline kirjanduse eksam, kus tuli pähe õppida 100 A4 materjali ja siis piletitega vastata, see oli väga ebamugav kogemus. Samuti tulevad ühiskonnateaduste – politoloogia ja majandus – ning filosoofiaeksam." Kui Rasmus saaks valida, siis ei võtaks ta neist ühtegi – pigem otsustaks ta kehalise kasvatuse või mõne reaalaine kasuks. "Olen kunagi käinud geograafia olümpiaadil ja seda ma oskan."

Mikk Mäe: kirjutasin eetikaprobleemidest tehnika arendamisel

"Eesti keele eksam läks hästi, ma arvan. Kirjanditeemad olid küll nii ja naa, mitte kõige meeldivamad, aga arvan, et sain oma asja ära tehtud ja olen üldtulemusega rahul," räägib superstaarisaate finalist Mikk Mäe , kes kirjutas riigieksamit Gustav Adolfi gümnaasiumis.

Mikk arutles kirjandis, millised eetilised probleemid kaasnevad teaduse ja tehnika arendamisega. Praeguseks on tal tehtud juba uurimistöö, millega ta sai ühele poole eelmisel aastal.

"Uurisin interneti kasutamist 4.–6. klassi õpilaste seas." Eesti keele eksamiks Miku sõnul suurt midagi korrata ei olnud. "Olen gümnaasiumiaja ikka korralikult koolis käinud, õppinud ja kirjandid ära teinud. Sellega, et ma paar nädalat nii palju koolis pole käinud, ei kaotanud ma midagi," ütleb ta, et staarisaade kooliskäimist suurt ei sega.

Ees ootavad veel kohustuslik inglise keele ja matemaatikaeksam ning kooli valikeksam, mille Mikk teeb arvutiõpetuses. "IT on mulle kuidagi kodune teema, olen seda õppinud ja kooliski on arvutiõpetuse tunnid. Tundus loomulik valik," ütleb ta.

Mikk usub, et ülikoolis ootab teda just selleteemaline eriala ees. "Hetkeseisuga, ma arvan, et IT või andmete töötlus."

Järgmisel nädalal ees ootavat inglise keele eksamit Mikk ei karda ja matemaatika talle istub, kuigi seda tuleb rohkem korrata.

Anelle Tamm: mul jäi eesti keele eksamil aega väheks

Anelle analüüsis kirjandiosas riikidevahelisi suhteid nüüdisaegses maailmas ja arutles, kuidas mõjutavad riikide suhted tavakodanikke. "Kirjutasin sellest, et riikidevahelise suhtluse juures on kõige olulisem see, et nad üksteist nii materiaalselt kui ka moraalselt abistaksid," ütleb neiu. Teemavalikul lähtus ta sellest, et oskaks oma kirjutatut ka reaalsete faktide ja näidetega toetada.

"Riikidevahelised suhted on viimasel ajal väga aktuaalsed. Venemaa ja Ukraina teemat ma ei puudutanud, sest arvasin, et see on ära leierdatud ja sellest kirjutavad paljud."

Riigieksamina kirjamineva uurimistöö kirjutas Anelle viimase viie-kuue aasta jooksul reaalkooli lõpetanud inimestest, kes tegelevad muusikaga. "Juhendaja soovitas, et keegi pole teinud sellist kokkuvõtlikku uurimistööd." Kooli valikeksami teeb Anelle geograafias.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee