SAATE "RAKETT 69" SINISTE VÕISTKOND: Taivo, Kaisa, Thorny, Janeli.Foto: Ülo Josing / ERR
Urmas Vahe 24. aprill 2015 07:00
"Tšekk 10 000 eurole on mul kodus seisnud täpselt aasta. Praegu, kaitseväes teenides, ma sellele rahale väljundit ei näe," ütleb noorte teadussarja "Rakett 99" mullune võitja Thorny Valk .

Tõsi, võidetud rahasummat igaks otsatarbeks kasutada ei saagi: ametlikult on võidutšeki nimi õppestipendium ja mõeldud on see õpingu või muu enesetäienduse toetuseks kas siin- või sealpool piiri. "Ja selle rahaga tuleb juba uljalt välja igal pool," hindab mullu Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetanud

Thorny Valk. "Niisama huugama ei pane ma seda mingil juhul! Igal kulutusel peab olema mingi mõte," ütleb noormees.

Thorny tuli eelmisel aastal võitjaks ülipingelises heitluses noore naise Janeli Õunaga. Otsustav ülesanne kujunes tõesti sekundite mänguks, milles Thornyl, kes oli tulnud kaasa elama ka tänavuse "Rakett 69" finaalsaate salvestusele, õnnestus üheksa sekundiga peale jääda.

"Saatel on omadus avada kõik uksed ja neid on lugematult palju. Kui võit juba kord taskus, jääb üle ainult õige uks üles leida," hindab ta võitja võimalusi.

Saatesse tänu kallimale

Thorny on tagasihoidlik ja ei taha kuidagi reeta, millise ukse taga õieti tema tulevik end peidab. Ainult üks väike kild reedab, et küllap rohkem insenertehnilised teadused need on. Kuid kas Tartu või Tallinn – aga Eestis kohe kindla peale – sealtki tekitab ta väikese vimka. Selgub, et selle hooaja eel lubasid kõikide asjasse puutuvate ülikoolide rektorid, et "Raketi" parematele on ülikoolitekkel kindlustatud.

Thorny jättis see teade külmaks, sest juba eelmisel aastal said riigieksamid tehtud sellise kindlusega, mis lubab niigi mistahes ülikooli minna. "Aga kui tudengiajal tekib võimalus hakata oma teadustegevusele õigeid juuri ajama mujal maailmas, siis kindlasti olen mihkel sedagi võimalust kasutama."

Kas Thorny loeb ennast tõesti kuulsate taibude hulka? Esimest korda kaob tagasihoidlikkus, mis vahepeal paistiski juba võltsiks muutuvat: "Ega sellist saadet tühjast tuulest polegi võimalik võita." Thorny ei varja, et prestiižset auhinda vastu võttes valdas teda kõigepealt tühjus, mis üsna varsti asendus enesehinnangu kõva tõusuga.

Thorny ei karda sedagi, et nüüd hakkavad tüdrukud talle karjade kaupa järele käima. "Minu õieke on juba ammu kodus. Tema see oligi, kes mind "Raketile" üles andis. Jälle asjaolude kummaline kokkusattumus: olen juba kaua aega tegutsenud õpilasfirmas "Kolm põrsakest". Tulime just sel hetkel tagasi Londonist, kus meie gümnaasiumi mehed tunnistati Euroopa parima õpilasettevõtte loonuiks. Tallinna jõudes tuli kohe ühtlasi teade, et olen võetud kosmonautide hulka." Ja tõesti, praeguseks on Thorny läbinud ka noorkosmonaudi kõige kõrgema võimaliku õppe.