SELJAD KOKKU!: USA presidenti Ronald Reaganit tunti mehena, kes nimetas Nõukogude Liitu kurjuse impeeriumiks. Ent sellesama riigi liidrit Mihhail Gorbatšovi lootis ta värvata ühisesse võitlusesse tulnukate vastu, väidab värske raamat. Foto: Reuters / Scanpix
Triin Tael 23. aprill 2015 07:00
Ühendriikide president Ronald Reagan oli veendunud, et peatselt vallutavad Maa tulnukad. USA riigipea šokeeris 1985. aastal tippkohtumisel Nõukogude ametivenda Mihhail Gorbatšovi, värvates teda roheliste mehikestega võitlema, väidab värske raamat.

Endisest B-kategooria filmi­staarist Ronald Reaganist sai juba Hollywoodi päevil kirglik ulmekirjanduse ja -filmide fänn, kirjutab Daily Express. Reagani lemmiksüžee keerles ümber tulnukate invasiooni, mis sundis Maa elanikke rahvusvahelisi erimeelsusi unustama ning üheskoos vaenlase vastu võitlema. Oma tulnukakirge püüdis Reagan süstida ka teistesse, kirjutab maikuus ilmuv raamat "How UFOs Conquered The World" ("Kuidas ufod maailma vallutasid").

Nõunikud rookisid kõnedest ufojutte välja

1982. aastal korraldas Reagan Valges Majas USA tippkohtunikele, astronautidele ja teistele tähtsatele isikutele Stephen Spielbergi linateose "Kolmanda astme lähikontaktid" seansi.

Pärast filmi lõppu pööranud president ringi ja öelnud publikule: "Selles ruumis on inimesi, kes teavad, et kõik sellel ekraanil nähtu on tõsi."

Reagan paistis tõsiselt võtvat ettekujutust inimkonna ühisest võitlusest roheliste mehikeste vastu. 1985. aastal Genfi tippkohtumisel esimest korda Mihhail Gorbatšoviga kohtudes võttis Reagan tulnukad jutuks. "Ta üllatas Gorbat, öeldes, et on kindel: kaks superriiki [USA ja Nõukogude Liit] hakkaksid koostööd tegema, kui Maad ähvardaks tulnukate invasioon," ütleb värske kõmuteose kaasautor dr. David Clarke, Inglismaalt Sheffieldist pärit ufouurija.

Reagani umbluu ajanud NSV Liidu liidri kimbatusse. "Ta vahetas viisakalt jututeemat," kinnitab Clarke.

Reagani ufolembus tekitanud toonases riigi julgeoleku asenõunikus, hilisemas Ühendriikide välisministris Colin Powellis õudust. Iseäranis ehmus Powell siis, kui Reagan kirjeldas USAsse naastes Gorbatšovi värbamist tulnukatevastasesse võitlusse Marylandi keskkooliõpilastele. Seepeale asus Powell Reagani kõnedest maaväliseid teemasid välja rookima ja tegi seda tema presidentuuri viimaste kuudeni. Kui aga Reagan juhtus taas tulnukate sissetungi ohust jahvatama, pööritanud Powell silmi ja ironiseerinud: "Jälle need rohelised mehikesed."

Ufo-hirmu võis tekitada 1951. aasta ulmefilm

Raamatu väitel võisid tuumarelvad Reaganit sisimas kohutada. Võimalik, et Gorbatšovile lähenes ta 1951. aasta ulmefilmi "Päev, kui maailm jäi seisma" mõjul.

Seal sunnivad planeetidevahelised rahuvalvejõud Maal vaenutsevaid tuumariike erimeelsustest loobuma, kasutades abivahendina hiidrobotit. "Pommihirmus elanud põlvkonna jaoks oli sõnum tähtedelt saabuvast pääsemisest, mille toimetavad kohale tehnoloogilised inglid, teretulnud alternatiiv külma sõja patiseisule."

Reagan luges end uuestisündinud kristlaseks, märgib Clarke. "Ta ei näinud oma usu ja tulnukatesse uskumise vahel mingit vastuolu," ütleb raamatu kaasautor.

Pealegi oli president veendunud, et räägib USA üldsuse nimel – hiljutine arvamusküsitlus oli näidanud, et 57% ameeriklasi usub ufosid.

"Reagani kommentaarid Gorbatšovile 1985. aasta tippkohtumisel annavad mõista, et ta võis uskuda, et tõeline oht ei tule raudse eesriide tagant, vaid vaenulikelt maavälistelt jõududelt."