«Mul läheb nooti süvenemiseks kindlasti aega, paugust ma laulda ei oska. Kõik laulud olen selgeks õppinud kuulmise järgi.» Annabel tunnistab, et vabalt ta nooti ei loe. Foto: TV3
Katharina Toomemets 18. aprill 2015 07:00
"Minu perekonnanimi tekkis nii, et Nõukogude ajal kirjutas üks ametnik nimes Guitor "o" asemel "a" ja selliseks see jäi. Varem pidin Facebookis kirjutama perekonnanimeks Guitarr, sest Facebook ütles, et pean kasutama oma õiget nime," muigab staarisaates osalev Annabel Guitar (17), milliseid seiku tal oma erilise perekonnanimega seoses ette on tulnud.

Kui Facebooki kasutamiseks tuli Annabelil Guitaril lisada nime lõppu veel üks r-täht, sest veebileht lihtsalt ei uskunud, et see on päriselt tema perekonnanimi, muretses neiu, et ehk hakkavadki inimesed seda kõikjal valesti kirjutama. "Nüüd sain selle õnneks korda," ütleb ta.

Seda, et inimesed vaataksid tema perekonnanimele viltu, ette pole tulnud, kuid nalja tehakse selle üle küll. "Need on sellised niisama nokkimised. Näiteks kui muusikute grupiga koos oleme, siis keegi ütleb: "Tooge mulle kitarr. Aa, oih, sa oled juba siin!" toob Annabel näite, et sõbralikku nalja visatakse tema perenime üle sageli.

Laulmisega utsitas tagant Laura Remmel

Annabel, kes pääses superstaarisaate finaalsaadetesse, hakkas laulmisega tegelema vaid mõned aastad tagasi ja on seda rohkem õppinud nii omal käel kui lauluõpetajate juures. Laulupisik on tal sees aga väiksest peale. "Kodus laulsin ma kogu aeg ja lasteaia muusikaõpetajad vihjasid ka emale, et võiksin laulmisega tegelda," meenutab Annabel, kel muusikakoolis on jäänud käimata. "Lasteaias õppisin natuke klaverit, aga õpetaja ütles, et mul ei ole üldse muusikalist mälu."

Kui tüdruk oli 12aastane, leidis ta tee Laura Remmeli korraldatud laululaagrisse "Oh Joy!". "Ema tahtis väga, et ma laulmist õpiks, aga olin õpetajate juurde mineku suhtes arg. Ema aga ütles, et pani mu juba laagrisse kirja ning ega mul väga otsustusvõimalust selles osas polnud," meenutab ta naerdes, et kartis laagrisse minekut väga. "Pidin üksi minema, sest mul ei olnud ühtegi sõbrannat kaasa võtta. Ema siis kirjutas Laurale, et olen arglik ja Laura pakkus välja, et võime enne kokku saada ja rääkida. Kõik õpetajad olid aga laagris väga noored ja mõnusad ning ma hakkasin ise ka ennast vabamalt tundma."

Esimesel laagriaastal oli Annabel enda sõnul lihtsalt tubli laulja, kuid juba järgmiseks oli tal välja kujunenud väga eriline hääletämber, mille eest teda ka superstaarisaates kiidetakse. "Siis olid kõik šokis, et kust selline hääl järsku tuli." Ebakindlus ja argus ei tahtnud Annabelist aga kuidagi kaduda, kuid õnneks utsitas Laura teda laulmisega edasi tegelema. "Ta pani mu emale seda väga südamele. Samuti ütles, et kui ma Tallinna tulen, siis võtaksin temaga kindlasti ühendust ja ta annab mulle tunde."

Seda, kust Annabel oma ebakindluse saanud on, on talle endalegi suur küsimärk. "Mul ei ole lapsepõlves juhtunud midagi sellist, mille pärast ebakindel olla. Igapäevaelus ma julgen inimestega ilusti rääkida ja suhelda, ma ei karda inimesi. Aga nii kui pean laulma minema, hoiab miski mind tagasi." Aastatega on neiu ebakindlus õnneks kahanenud. "Nüüd õpin lauluõpetaja käe all ja esinemistega on enesekindlust juurde tulnud."

Staarisaadetes on Annabel enda sõnul aga korralik närvipundar. "Mul tuleb juba hommikul närv sisse. Päeva peale see läheb üle, kuna nii palju on tegemist, läbimängul tuleb selline mõnus surin sisse, aga kui saates tuleb lavale minna, siis lähen küll närvi," ütleb ta. "Laura on mulle palju rääkinud, et lavale minnes tuleb olla omas maailmas. Mõelda sellele, et mina tulin ja põdeda pole millegi pärast. Üritan oma hingamise korda saada ja mõelda sellele, et ma lähen ja lihtsalt laulan, saagu mis saab."

Lauluõpetajat soovitas Annabelile Maiken

Viimased kaks aastat on Annabel laulmist õppinud Tartus Musaklubis Kati Roosi Sihti käe all. "Ema nägi ükskord juhuslikult Maikenit, läks juurde ja küsis, kas too teab Tartus mõnd lauluõpetajat ja soovitas Katit," meenutab Annabel toredat kokkusattumust. Neiu ütleb, et tunneb tohutult puudust muusikakooliharidusest ja on ka emalt küsinud, miks too teda juba väiksena muusikakooli ei pannud. "Ta vastas, et pani mind küll Tartus kuhugi laulma, aga ma ei tahtnud seal olla ja ta ei saanud sundida. Tegelikult oleks võinud ta seda teha."

Noodi lugemise, mille järgi tunneb ta kõige rohkem puudust, on Annabel õppinud selgeks hoopiski täiskasvanutele mõeldud kursusel. "Mul läheb nooti süvenemiseks kindlasti aega, paugust ma laulda ei oska. Kõik laulud olen selgeks õppinud kuulmise järgi." Laulmise iseõppimine käib neiu sõnul lihtsalt – paned aga Youtube’ist loo mängima ja püüad järele laulda. "Kui mingil hetkel on laul selge, siis proovin karaokega. Väga paljud inimesed õpivad laule kuulmise järgi, seal pole midagi rasket," pajatab Annabel, keda kaks aastat õpetaja käe all harjutamine on kõvasti arendanud. "Kui enne oleks keegi öelnud, et kasuta häälevarjundeid, poleks ma aru saanud, mida ta mõtleb. Kindlasti saab ka neid asju internetist õppida, aga õpetaja ikka näitab ette, kuidas on õige ja kuidas vale. Olen selle kahe aastaga uskumatult palju juurde õppinud."

Annabel oskab end ka pisut klaveril saata – sellegi on ta ise ära õppinud. Pisut tinistab ta kitarrigi, kuid väga algelisel tasemel. "Läksin kitarrimängu õppima, aga mulle ei istunud see üldse. Ma ei tahtnud tundi enam tagasi minna. Äkki oleks pidanud mulle teistmoodi lähenema," arutleb Annabel, et tema puhul paistab kehtivat reegel, et pilliga tuleb enne ise pisut tutvust teha ja siis õpetajalt näpunäiteid saama minna. "Kui lähen otse õpetaja juurde, siis ma ei tahagi õppida."

Laura Remmel: Annabelil on väga äge ja eriline tämber

"Annabelil on suurepärane tämber, mis on laulja puhul üks tähtsamaid asju. Häid lauljaid on meil väga palju. Tööd saab enda kallal teha ja tehnikat arendada, aga tämber on jumala poolt kaasa antud ja seda muuta ei saa. Annabeli tämber on väga äge ja eriline," kiidab Laura Remmel.

"Mind ajas natuke laagri ajal närvi see, et ta oli nii ebakindel ega saanud aru, milline anne on talle antud. Laagris saigi teda utsitatud, et ta end laval paremini ja enesekindlamalt tunneks."

Laura tegi Annabeliga improvisatsiooniharjutusi, saamaks üle pingetundest, et kõik peab alati perfektselt välja tulema. "Oluline on hetke võlu ja kui midagi lähebki normist kõrvale, võib see olla loo perspektiivis isegi hea," räägib Laura, kel on hea meel, et Annabel on staarisaates nii kaugele jõudnud. "Loodan, et ta jääb seal superstaari-virvarris iseendaks. See on kõige tähtsam. Me ei saa lauljatena osata kõiki stiile, ei peagi – meid teeb eriliseks see, et igaühel on oma värv ja külg."