ELUJÕUST TÜHJAKS IMETUD: Avril tunnistab, et vahel möödus nädal, enne kui ta jaksas end duši alla vedada. «Püsisin hädavaevu jalul.»Foto: VIDA PRESS
Triin Tael 11. aprill 2015 08:00
Borrelioos aheldas Avril Lavigne’i kuudeks voodisse.

Avril Lavigne pihib värskes People’i numbris puukborrelioosist, mis aheldas ta viieks kuuks voodisse. "Tundsin, et ma ei saa hingata, ma ei saanud rääkida ja ma ei saanud liikuda. Arvasin, et suren."

Kui Avril Lavigne mullu oktoobris koos sõbrannadega oma 30. sünnipäeva tähistamiseks Las Vegasesse sõitis, polnud tal vähimatki peotuju. Ta oli end juba mitu kuud väga halvasti tundnud, kuid arstid ei osanud öelda, mis tal viga on. "Suutsin vaevu süüa ja kui me basseini läksime, pidin ära minema ja voodisse heitma," räägib Kanada rokklauljatar People’ile.

"Sõbrad küsisid: "Mis lahti on?" Aga ma ei teadnud."

Varsti pärast seda sai Avril kuudepikkusele letargiale ja peapööritusele seletuse: tal oli Lyme’i tõbi ehk puukborrelioosi raske vorm. "Mul polnud aimugi, et mingist putukahammustusest midagi sellist võib tulla," ütleb lauljatar.

Ta usub, et sai puugihammustuse eelmisel kevadel.

Avril oli veendunud, et viimne tund on lähedal. Ta oli viis kuud voodisse aheldatud – ei suutnud rääkida ega liigutada, isegi mitte korralikult hingata. "Arvasin, et suren."

Ema kolis tütre juurde, et tema eest hoolitseda. Abikaasa, Nickelbacki laulja Chad Kroeger tõttas tuuri vaheaegadel Avrili voodiveerele. "Oli aegu, kui ma ei saanud nädal otsa duši all käia, sest püsisin hädavaevu jalul. Oli tunne, nagu oleks kogu elujõud minust välja imetud."

Avril on piiritult tänulik fännidele, kelle poolehoid aitas tal tõvekuudel vastu pidada. "Nad küsisid minu järele, kuna olin täiesti kadunud, nii et mainisin ühele fännile, et ma ei tunne end hästi," räägib Lavigne. Eraviisiline Twitteri sõnum levis poolehoidjate seas.

"Nende saadetud tervenemissoovid ja videod puudutasid mind nii sügavalt."

Detsembris levisid kuuldused, et staar on võõrutusravil. "Naeruväärne jutt," kummutas Avril jõulupühade ajal kõlakad.

"Ainus, millest ma praegu sõltuvuses olen, on Bing Crosby," viitas ta Twitteris armastatud jõululaulude esitajale.

Praegu kosub Avril oma Ontario kodus, veetes aega pere seltsis, vaadates filme ja hoides fänne sotsiaalmeedia abil oma tegemistega kursis. Päris tippvormis Avril veel pole – "Olen 80 protsenti tervem," ütleb ta.

Kuid ta on valmis taas muusikale pühenduma. Aprillis ilmub lauljatari uus singel "Fly", millega ta toetab tänavust eriolümpiat. Haigestumist võtab Avril meeldetuletusena. "Tahan nüüdsest elu täiega nautida."

Staarid ja borrelioos

• Telenägu Vahur Kersna rääkis 2012. aastal, et põdes borrelioosi, mille avastamiseks kulus arstidel kolm kuud. "Neelasin selle aja vältel neli kuuri antibiootikume, sest arstid lootsid, et see saab millelegi pihta. Hiljem selgus, et see oli puukborrelioos ja pärast õiget ravi on minuga kõik jälle korras," vahendas ajakiri Naised Kersna raadiointervjuud.

• Näitleja Ülle Kaljuste rääkis 2012. aastal ajakirjale Naised, et tema igapäevaelu on juba kaks aastat häirinud borrelioosivaevused. "Mina pole küll tundnud, et kõikide nende antibiootikumidega, mida ma olen sisse söönud, oleks mu tervis märgatavalt paremaks läinud," ütles näitlejanna.

• USA näitleja Alec Baldwin tunnistas 2011. aastal New York Timesile, et põeb kroonilist Lyme’i tõbe. "Väsin igal aastal ühel ja samal ajal väga ära."

• "Sopranodest" tuntud Jamie Lynn Sigler haigestus borrelioosi indie-filmi võtetel. Esimese sümptomina märkas ta jalalabade kirvendamist, kuid see süvenes terve alakeha halvatuseks. Arstidel kulus diagnoosi panekuks viis päeva. "See oli pöördeline kogemus," rääkis näitlejatar New Jersey Star-Ledgerile.

"Mõistsin, et kõik võib üheainsa hetkega kaduda. Raske on seletada, kui istud paigal ega saa midagi liigutada..."

Õnneks ei ole Sigler tänu antibiootikumravile rohkem sümptomeid tundnud.

USA president George W. Bush märkas borrelioosi, nagu paljud kaaskannatajad – rõngakujulise punetuse tekkides. 2007. aastal tehtud terviseuuring näitas ajalehe Washington Post teatel, et tõbi oli täiesti seljatatud.

• Romaani "Õnnerõõmu klubi" autor Amy Tan ei osanud sääremarjal olevas täpikeses puuki ära tunda. Löövet tal ei tekkinud. Kuid tal tuli neli aastat maadelda paljude sümptomitega, alustades liigesevalust ja lõpetades südamehädadega. Teatud lõhnad võisid teda oksendamiseni iiveldama ajada. Arsti, kes suutis Lyme’i tõve viimaks ära tunda ja teadis antibiootikume välja kirjutada, leidis Amy alles pärast mitu aastat kestnud piinlemist. Nüüd peab kirjanik kogu aeg antibiootikume võtma, et sümptomid ei naaseks.

• 1980. aastate poptäht Debbie Gibson sai borrelioosidiagnoosi 2013. aastal. Ta oli kuude kaupa nii nõrk, et ei suutnud peadki püsti hoida. "Mu peigmees ütles, et ajan SMSides sõnu sassi," kirjeldas Debbie haiguse ja kangete ravimite hirmuäratavat koosmõju.