KÄIB KOOLIS: Sügisel alustas Laura Lee kooliteed Õismäe gümnaasiumis. «Tal läheb koolis väga hästi,» ütleb Dagmar, et tütar läheb igal hommikul hea meelega kooli. «Ta ei ole küll öelnud, et oleks raske või et ta ei taha kooli minna, kuna tööd on.» Foto: Karli Saul
Katharina Toomemets 30. märts 2015 07:00
"Mina sain lapsepõlves nii klaveriklassi kui ka muusikakooli täiesti rahulikult ise valida. Minu soov oli nii suur, et harjutasin klaverit diivaniotsal istudes – raamaturiiuli serv oli minu klaver, kuni vanaisa mulle päris klaveri ostis," räägib lauljatar Dagmar Oja. Samas vaimus kasvatab ta ka oma tütart Laura Leed.

Dagmar astus laupäeva õhtul Nordea kontserdimaja lavale muusikalis "Billy Elliot", mis on liigutav lugu teismelisest Billyst, kelle elu muutub täielikult päeval, kui ta poksitrenni minnes satub pealt nägema balletitundi. Tantsust saab poisi elu, kirg ja siht. Dagmari täita on Billy surnud ema roll, kelle hing käib poega toetamas, kui isa balletitrennidest kuuldagi ei taha.

Dagmar meenutab, et tema sai lapsepõlves ise otsustada, et tahab minna klaverit õppima ja vanemad toetasid teda kahel käel. "Maakohas kasvades ei olnud ka väga palju võimalusi. Valida oli muusikakool või kergejõustikutrenn."

Teismelisena seda tunnet, et jätaks nüüd klaverimängu kus seda ja teist, Dagmaril ei tulnud. "Mingil hetkel, kui kõiki asju oli nii palju, et ei jaksanud harjutada, oli küll tunne, et aitab," ütleb Dagmar, ent tüdimus ja väsimus läksid kiiresti üle.

Ta on ka tänulik oma vanematele, kes ei läinud tema esialgse kapriisiga kaasa. "Muidugi oli see asi ka, et mu muusikakooli raha maksis vanaisa ja ema ütles, et kui ma ei taha enam käia, siis pean vanaisale ise ütlema. Kuna ma kartsin seda vanaisa nagu tuld, siis ma ei julgenud," muigab Dagmar, kuid täpsustab, et tal oli vanaisa ees pigem aukartus. "Ta oli selles mõttes range vanaisa, et kui millegagi alustasid, siis tuli lõpuni minna. Ma olen väga tänulik, et olen seda teed jätkanud ja muusikale truuks jäänud."

Tütar õpib samuti klaverimängu

Dagmari tütar, seitsmeaastane Laura Lee õpib samuti klaverit ja Dagmar on sellegi üle väga õnnelik. "Mingil hetkel tahtis ta lasteaias hakata klaverit mängima. Käisime ühe tädi juures, kus ta natuke proovis, aga viiesena ei olnud tal eriti püsivust ja linnakodus polnud meil ka klaverit. Siis jäi asi soiku."

Eelmisel suvel enne kooliminekut ütles aga tütar, et tahaks kindlasti minna klaveriklassi. "Mul oli hea meel, et ta seda ise ütles, sest siis oli põhjust koju klaver osta. Oleme seda seni edasi lükanud."

Nüüd õpibki Laura Lee klaverimängu ja Dagmari sõnul meeldib see tütrele väga. Kuidas käituks lauljatar aga siis, kui tütar mõne aasta möödudes otsustab, et tahab hoopis ala vahetada? "Ma ei usu, et ta nii otsustab. Tal on pead-jalad muusika sees. Kui on raske lugu harjutada, eks siis tal tekib hetkeks trots, aga ma ju näen, et see talle meeldib." Trotsihetkel saab Dagmar tuua tütrele näiteid oma lapsepõlvest ja tütar mõistab. "Ma ei ole karm, vaid seletan ikka mõistuse keeles."

Dagmar peab end heaks emaks

Mõne korra on Laura Lee küll maininud, et tahaks minna tantsima, kuid väga suurt huvi ta muude ringide vastu tundnud pole. "See aasta ma teda kindlasti kuhugi trenni ei pane. Kui ta tahab mingil hetkel midagi juurde võtta, siis vaatame edasi." Oma tantsimised tantsib tütar kodus peegli ees ära, muigab Dagmar.

Kui aga peaks tekkima tõesti sarnane olukord, nagu "Billy Elliotis" – ükskõik, kelle peres – arvab Dagmar, et vanemad peaksid igal juhul andma lapsele võimaluse tutvuda mitmesuguste aladega. "Kui ma ikka näen, et laps seda tahab ja ihaldab, siis võiks ta sellest maigu suhu saada." Siinkohal peakski lapsevanem silma peal hoidma ja ära tundma, kui suur soov lapsel mingit asja teha on.

Dagmar peab end emana heaks ja rangeks. "Range olen ma selles mõttes, et igal asjal on piir ja Laura Lee teab piire hästi."

Peategelane toodi Tartust Tallinna elama

Reede õhtul toimus Nordea kontserdimajas Elton Johni kirjutatud muusikaga vürtsitatud maailmakuulsa muusikali "Billy Elliot" eelesietendus, laupäeval aga päris esietendus. Peaosa mängib Kaspar Kiisk, kes toodi muusikalirolliks lausa Tartust Tallinna elama ja õppima, et prooviperioodi ajal kooliskäimisesse auku ei jääks.

Kaire Vilgats tegi muusikalis Billy balletitreenerina võimsa rolli ja oli ühtlasi ka lavastuse muusikajuht. Billy vanema venna osas astus lavale Jaagup Kreem ja väiksemates osades lõid kaasa ka tema lapsed Annabel ja Robin Rio.