HELI PÕHJA EI KEERA: Et tundide viisi muusika kuulamine kõrvade peale ei hakkaks, hoiab Kristo kõlarite helinivoo madalal. Tema ettevõttele Sinusoid kuulub kaks helistuudiot - pildil on telemajas asuv väiksem stuudio, suurem stuudio on kõrvalmajas.Foto: Alar Truu
Kais Allkivi 25. märts 2015 07:00
"Kontserdi helitehniku töö võib olla üsna nüristav. Mõni inimene võib-olla mõtleb, et jumala äge, ta saab iga nädalavahetus peol käia. Aga kui sa käid sellistes kohtades sadu, nüüdseks juba tuhandeid kordi, siis on raske pidudest klassikalises mõttes rõõmu tunda," seletab eile Eesti muusikaettevõtluse auhindade jagamisel parima helikunstnikuna pärjatud Kristo Kotkas.

"Kui oled tööl, siis alkoholi ei võta, aga kui viibid nii tihti väga purjus inimeste seltskonnas, paneb see loomulikult närvid proovile," tunnistab Kristo (40), kes on kahe aastakümne jooksul heli kruttinud näiteks 2 Quick Starti, Metsatöllu, Dagö, Tanel Padar & The Suni, Shanoni ja Lenna kontsertidel.

Laiemale üldsusele on ta tuntud kui No-Big-Silence’i kitarrist ja klahvpillimängija, kuid kontsertidel kohtab teda sagedamini helipuldis kui laval. Samuti peab ta ettevõtjana kaht helistuudiot ja annab üritustehnika firmas Eventech konsultandina tehnika valikul teistele stuudiot ehitavatele inimestele nõu. Et Eventech kuulutati eile õhtul esimest korda peetud muusikaettevõtlusauhindade galal aasta heli- ja valgustehnika rendifirmaks, pälvis Kristo justkui topelttunnustuse. Lisaks oli ta üks kolmest nominendist aasta miksija-masterdaja-salvestaja kategoorias.

Kui küsida, miks ta nii mitmel rindel rabeleb, põhjendab mees: "Kontsertide helimehel on tööd paratamatult põhiliselt reedel ja laupäeval. Tekib küsimus, mida ülejäänud ajal teha? Kaks päeva nädalas tööd tehes ei toida lihtsalt ära ei ennast ega peret. Väga loogiline samm oli hakata tegema ka stuudiotööd. Nädala esimeses pooles tegelen stuudios salvestamise ja miksimisega, nädalavahetustel käin väljas kontserte helindamas. Selline töörütm on mul juba 21 aastat."

Ükski kontsert pole katki jäänud

Siiski tuleb ette ka päevi, kus ta läheb hommikul stuudiosse ja õhtul kontserdile. Hea näide on tänane. "The Sun on suutnud niiviisi veiderdada, et nad annavad seekord kolmapäeval kaks kontserti. Mu päev algab hommikul varakult stuudios – tööd on palju, sest ma pean iga nädal saate "Laula mu laulu" jaoks seitse laulu kokku miksima. Siis on kaks proovi ja kaks kontserti," kirjeldab Kristo oma päeva. Mis kellaks ta koju saab, ei julge ta ennustada.

"Ega bändid tahaks tegelikult öösel mängida, lihtsalt ööklubid üritavad esinejate lavaleminekut kaubelda nii hiliseks, kui võimalik, et inimesed tooksid baari rohkem kassatulu. Klubiomanikud teavad, et kui bänd lõpetab, on garderoob kohe rahvast täis," tõdeb Kristo. "Kannatavad kõik: publik ei jõua end järgmiseks päevaks välja puhata ja muusikutelgi pole loomulik minna tööle ning olla särav ja vapustav kell kaks öösel," leiab ta.

Tehnilisi viperusi on tal töös vähe ette tulnud. "Mul on korra The Suni esinemisel Rock Cafés juhtunud, et miksimispult, millest kogu heli läbi käib, hakkas endale kontserdi ajal ise restarti tegema. Pult jäi lihtsalt vait, pilt kustus ära. Bänd ega rahvas ei saanud aru, mis toimub. Õnneks hakkas pult uuesti tööle. Katastroofi ei tulnud, üks lugu läks natuke nässu," meenutab Kristo üht seika. "Mul ei ole ühtegi kontserti õnneks päriselt pooleli jäänud. See oleks kõige õudsem asi, mis juhtuda võiks!" judistab ta ja lisab, et moodsa digitaalse puldiga on risk suurem kui varasema analoogpuldiga, kus iga kanal on iseseisev: "Kui mõni jupp sellest puldist mingil põhjusel ei tööta, siis ülejäänud heli tuleb ikka läbi. Aga digitaalne pult on nagu arvuti – kui temaga midagi juhtub, siis on vaikus."

Teletöö vahetab bändisalvestused välja

Kontserdi ja stuudio helitehniku töö on tema sõnul väga erinev. "Esinemise helindajana tuleb üritada olemasolevate tehniliste võimaluste juures teha kontsert võimalikult heaks. Stuudiotöö on aga puhas loometöö. Salvestaja ülesanne on heli kvaliteetse ülesvõtmise kõrval ka muusikutele nõu anda – kas lugu on äkki liiga aeglane või kiire, kuidas võiks lahedamalt kõlada," võrdleb Kristo. Samavõrd on kunst ka salvestatud juppidest terviku kokkupanek: "Iga inimene miksiks salvestise kokku erinevalt. Tulemused võivad erineda nagu öö ja päev."

Kuna üha enam kogub hoogu kodusalvestamine, on ta viimasel aastal teinud põhiliselt teletööd. "Internetis muusika levitamise tõttu ei teeni artistid enam plaadimüügiga eriti raha, mis varem oli täiesti võimalik. Tänasel päeval on salvestamine muusikule põhimõtteliselt ainult kulu ja seda üritatakse võimalikult väikseks saada. See on innustanud paljusid muusikuid, eriti just noori, ise salvestama ja inimesed ei raatsi stuudiosse tulla. Pigem nad helistavad ja küsivad, et saan ma korra üle kuulata selle, mis nad ise tegid, ja soovitusi anda," nendib Kristo.

Muusikasaated "Eesti otsib superstaari" ja "Laula mu laulu" panevad aga turjale piisava töötambi. "Viimases salvestame lauljatega nädala jooksul kolossaalse koguse muusikat. Saateid on üheksa, igas saates kõlab seitse lugu – kokku on seega üle 60 loo. See on umbes nelja–viie albumi jagu. Tavaliselt ei lindistata stuudios aasta jooksul nii palju albumeid," märgib Kristo, kes kõiki neid salvestisi tele-eetri jaoks töötleb. Superstaarisaates annab ta lisaks otse-eetris heli kruttimisele noortele lauljatele ja saatebändile proovides nõu ja teeb koos Tomi Rahulaga lugudele seadeid.

Helimeheks tänu bänditegemisele

"Olen õnnelik inimene, sest olen saanud tegeleda alaga, mis on mulle väiksest peale meeldinud," ütleb Kristo, kes võttis nuppude kruttija rolli juba siis, kui hakkas teismelise poisina 1989. aastal mängima metal-ansamblis Aggressor, millest kasvas 1995. aastal välja No-Big-Silence. "Kõik saigi alguse sellest, et kunagi sai kõvasti bändi tehtud. Keegi bändis pidi tegelema ka sellega, et hääl läbi tuleks, ja tekkis vajadus muusikat salvestada. Sai laenatud igasugu vigureid ja sealt tekkis juba lapsena helitehnikupisik. Paralleelselt bändi tegemisega sain ma kohe noorest peast konkursi korras tööle Eesti tollel ajal esimesse välismaa tehnikaga rendifirmasse, mida võib kaudselt nimetada Eventechi eelkäijaks," meenutab Kristo.

No-Big Silence tegutseb vahelduva eduga siiani. "Meie bänd koosneb tüüpidest, kes on kõik väga hõivatud. Näiteks meie põhiline muusika autor Villem Tarvas on väga nõutud telerežissöör. Meie jaoks on bänditegemine muutunud mõnusaks hobiks, n-ö kõrvalehüppeks. Kaine mõistus ütleb, et mis te, mehed, jamate – vanus hakkab ka juba peale tulema, pühenduge oma tööle. Aga kui me kolm–neli korda aastas lava peal kohtume, siis saame sealt nii hea energiapaugu, et me ei suuda bänditegemist ka ära lõpetada," muheleb kitarrist ja klahvkamees Kristo. Viimati esines punt detsembris tema 40. sünnipäeva tähistamiseks.

Eesti muusikaettevõtluse auhindade 2015 võitjad

Eesti Fonogrammitootjate Ühing korraldas Tallinn Music Weeki raames esimest korda Eesti muusikaettevõtluse auhindade jagamise. Võitjad kuulutati välja eile galaõhtusöögil restoranis Merineitsi, kus esinesid Triin Niitoja & John4 ning ansambel Würffel. Õhtut juhtis Genka.

Aasta raadiojaam – Raadio 2

Aasta meediakanal – Rada7.ee

Aasta muusikaajakirjanik – Erik Morna

Aasta klubi/kontserdimaja – Pärimusmuusika ait

Aasta helitehnik/helikunstnik – Kristo Kotkas

Aasta valgustaja/valguskunstnik – Meelis Lusmägi

Aasta heli- ja/või valgustehnika rendifirma – Eventech

Aasta Eesti artisti kontsert/kontserttuur/muusikafestival – Jazzkaar

Aasta promootor – Musiccase OÜ/Helen Sildna

Aasta mänedžer – Toomas Olljum

Aasta miksija/masterdaja/salvestaja – Siim Mäesalu

Aasta albumikujundus – Taavi Tulev "Kuku!", kujundajad Taavi Tulev ja Okeiko

Aasta muusikamüüja – Apollo

Aasta muusikaprodutsent – Ago Teppand

Aasta muusikatootja/plaadifirma – Universal Music Baltics

Aasta muusikasõbralikem ettevõte – EMT

* Eesti muusikaettevõtluse 2015. aasta auhindade võitjad ja nominendid valis välja üle 40-liikmeline žürii, mis koosnes Eestis mitmesugustes muusikavaldkondades aktiivselt tegutsevatest inimestest. Auhindade jagamise eesmärgiks on esile tuua ja tunnustada parimaid Eesti muusikas tegutsevaid ja selle arengule kaasaaitavaid isikuid.