Inimesed

KURB SAATUS: Kalmer Tennosaar maandus prožektorite särast piimakombinaadi valvuriks (119)

Jaanus.Kulli, 6. märts 2015 07:00
ONU KALMER: Laste lauluvõistlus anno 1970 – kõigi laululaste ­sõber onu Kalmer Tennosaar ja laululaps Margot Kvelstein. Foto: Heino Vilms / ERR

"Loomulikult oli mul piinlik ja häbi, kui ma seal piimakombinaadi valvuriputkas istusin, millest kõik mööda käisid ja mulle imeliku näoga otsa vaatasid," pihtis Kalmer Tennosaar oma esimesele abikaasale Sirje Tennosaarele. Armastatud laulja, muusikasaadete toimetaja ja saatejuht Kalmer Tennosaar (1928–2004) oli sunnitud telest lahkumise järel teenima napile pensionile lisa piimakombinaadi turvamehena.

"Tagantjärele peab tunnistama, et see turvamehe töö oli minu elu masendavaim aeg," tunnistas Kalmer Tennosaar intervjuus Enno Tammerile, mis ilmus raamatus "Elu jälg".

"Inimene oli terve elu inimeste poolt austatud ja armastatud ning ma sain temast täiesti aru," mõistab Sirje Tennosaar kunagise kaasa kibestunust.

Kalmer Tennosaare omaaegsest populaarsusest räägib kas või fakt, et 1960. aastatel said kümned poisslapsed just tema järgi endale nimeks Kalmer.

"Eks paljud endised kunstiinimesed ole lõpetanud kuskil valvelauas või koristajana. See on meiesuguste saatus meie vabariigis," ohkab Sirje, neiupõlvenimega Arbi, kes 21aastase filminäitlejate õppestuudio tudengina sai üleöö kuulsaks Tallinnfilmi mängufilmides "Jääminek" ja "Jäljed", kuid hiljem, juba Kalmeri abikaasana, pühendus laste kasvatamisele ning töötas pärast, nagu abikaasagi Eesti Televisioonis.

"Eks ta elas seda hirmsasti üle, et nii-öelda lavalt lahkudes kultuurijuhid ta otsekohe unustasid. Mingisuguseid toetusi ta ei saanud," jätkab Sirje.

"Pealegi oli ta ju täies elujõus ja võinuks saateid edasi teha."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22.11.2018
VIDEO | Liina Tennosaar isast: lapsena häbenesin teda
29.12.2016
GALERII | Vaata Entel-tenteli lastelaulude kontserdi pilte Estonia kontserdisaalist
28.12.2016
"ENTEL-TENTELI" LAULUSAATE TÄHELEND: "Täiskasvanudki laulsid lõpuks lastelaule!"
12.03.2012
Kalmer Tennosaar pidi vanuigi tunnistama: maailm on julm ja unustab kiiresti!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee