Rita Metsa raamat "Imepärane Eesti loodus" (Ajakirjade kirjastus)Foto: ALDO LUUD
Silja Paavle 27. veebruar 2015 20:02
Eesti looduse ürgne ilu oma suursugususes ja detailides on andnud ainest arvukateks raamatuteks ja loodusfilmideks. Iga uue imelise teose ilmumise järel on selge, et neid ei ole kunagi küllalt.

Rita Mets on koostanud raamatu "Imepärane Eesti loodus", mis on mõeldud kõigile, kes tahaksid rohkem teada saada Eesti kaunitest paikadest, siin pesitsevatest looma-, linnu- ja kalaliikidest ning kasvavatest taimedest. Kõige selle tõttu on Ajakirjade Kirjastuse välja antud teos suurepärane abimees kõigile loodusesõpradele. Eriti neile, kes on pärast Pariisis käimist otsustanud kodumaad avastama asuda. Või taasavastama.

Raamatu teeb väärtuslikuks selle mitmekülgsus.

Esmalt hakkavad mõistagi silma meisterlikud loodusfotod, mis lausa kutsuvad Eesti kaunitesse paikadesse uitama, siin kasvavaid taimi otsima ning linde tähelepanelikumalt silmitsema. Tore on see, et raamat lubab tutvust teha ka põnevate loomadega, keda ise metsas käies trehvata on üsna väike tõenäosus.

Teisalt on kiiduväärt see, et raamatu autor on suutnud loodusega meisterlikult põimida ajaloo ja rahvakultuuri. Just selle pärast on raamatut põnev lugeda ka Eestimaal palju ringirännanuil, sest iga kirjeldatud objekti kõrvale puistatud silmaringi laiendavad faktid, legendid ja lood lisavad seninähtule vürtsi ja kutsuvad end uuesti taasavastama.

Ning et kogu info on välja toodud üsna konkreetselt, punktide kaupa, suudab imepärasest Eesti loodusest selle raamatu toel osa saada ka selline koolijüts, kes muidu lugemist väga ei armasta. Sest üks on kindel: lugemist pakub see teos igas vanuses loodusesõbrale.

Ning kui lugemisnaudingust jääb väheks, on raamat oma eesmärgi täitnud. Liiatigi passibki kõvade kaantega raamat reisijuhiks Eesti loodusesse suurepäraselt – paki vaid raamat kotti ja asu avastama.

Oma silm on kuningas!