Inimesed

Cumberbatch rassiskandaalis: "Vabandan, olin täielik idioot!" (18)

Anna-Liisa Mets, 28. jaanuar 2015, 07:00
PIINLIK LUGU: Benedict Cumberbatch vabandab kogu südamest rassistliku sõnakasutuse pärast.Foto: Reuters / Scanpix
"The Sherlocki" staar Benedict Cumberbatch sattus pahameeletormi küüsi, sest kasutas hiljutises teleintervjuus poliitiliselt ebakorrektset väljendit valgest erineva nahavärviga näitlejate kohta, kellel olevat Briti filmitööstuses raskem läbi lüüa.

"Mis puudutab värvilisi näitlejaid, siis on pilt Suurbritannias hoopis teine kui USAs. Mul on palju sõpru, kellel on olnud USAs palju rohkem karjäärivõimalusi kui oma kodumaal. See on miski, mis peab lähiajal muutuma. Midagi on meil selles osas täiesti valesti, meie filmitööstuses ei kajastu kõik need rassid, mis meie kultuuris olemas on, ja see pole õige," rääkis Cumberbatch Tavis Smiley’le antud intervjuus.

Kuigi näitleja mõte oli sisult õige, ärritas avalikkust fakt, et ta kasutas rasside kirjeldamiseks sõna "värviline", mida loetakse ingliskeelses kultuuriruumis solvavaks igandiks, vahendab Mirror.

Ülevoolav vabandus

Esmaspäeva õhtul palus näitleja vabandust.

Samal teemal

"Mul on väga kahju, et paljusid oma iganenud terminoloogiaga solvasin. Palun siiralt vabandust! Mul pole oma sõnadele ühtki õigustust, käitusin nagu idioot ja põhjustasin palju kahju, mida ei saa olematuks muuta. Loodan vaid, et see piinlik vahejuhtum toob eriti teravalt esile, kui oluline on igas olukorras kasutada õiget terminoloogiat, mis kedagi ei solvaks."

Kahtlemata on näitleja sõnul kõige piinlikum tõsiasi, et seda sõna kasutades mõistis ta just rassilist ebavõrdsust hukka.

"Soovisin, et Suurbritannias antaks kõigile näitlejatele võrdsed võimalused. Tunnen ennast põhjendatult täieliku jobuna ja mul on väga kahju, et paljusid solvasin. Vabandan veel kord kõigi ees, et mõtlematult sobimatut sõna kasutasin – eriti arvestades seda, et see on teema, mis mõjutab paljusid minu sõprade hulgast," seisis Cumberbatchi paljusõnalises vabanduskirjas avalikkusele.

Rassismivastased mõistavad

Suurbritannia juhtiv rassismivastane heategevusorganisatsioon Show Racism The Red Card kommenteeris näitleja apsu mõistagi kiiresti.

"Benedict Cumberbatch on välja toonud ühe meelelahutustööstuse ja tegelikult kogu ühiskonna terava probleemi," kirjutab organisatsiooni esindaja.

"Rahvusvähemuste napp esindatus teatud valdkondades Suurbritannias on probleem, mis päris kindlasti vajab laiemat kõlapinda. Meil on hea meel, et Benedict seda endale teadvustab ja selle jutuks võttis. Selle sõnavõtuga tõi ta tahtmatult tähelepanu keskmesse ka teise probleemi: õige terminoloogia kasutamise tundlike teemade käsitlemisel ja keele arengu."

Organisatsioon on seisukohal, et termin "värviline" on iganenud ja võib solvata neid, keda selle sõna all silmas peetakse.

"Samas anname endale aru, et sobiv terminoloogia erineb kultuuriti ja sõna, mille meie hukka mõistame, võib mõnes riigis täiesti vabalt käibel olla," leevendab rassismivastase võitlusega tegelev ühing Cumberbatchi ämbrit.

Ühing kinnitab, et õige terminoloogia kasutamine on keeruline kunst, mida nemad Briti koolides suisa eraldi õpetamas käivad: arutatakse rasside tausta, nende ajalugu ja selgitatakse, miks teatud sõnad ebasoovitatavad on.

Üldsus on hämmingus

Twitter läks pärast Cumberbatchi intervjuu eetrissejõudmist mõistagi kihama.

"Kas ta tõesti ütles praegu "värviline"?" küsis üks hämmeldunud kasutaja.

"Kui Benedict Cumberbatch sellist sõna ka oma mustanahaliste sõprade seltskonnas kasutaks, mõistaks ta kiiresti, et see on tõepoolest ebasobiv termin," lisas teine.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee