Inimesed

Vanga – kas tõesti nõidade superstaar? (122)

Leonti Kährik, 10. jaanuar 2015, 08:00
Vanga – kas tõesti nõidade superstaar?Foto: Reuters / Scanpix
12aastaselt pimedaks jäänud ravitseja Vanga on üks kuulsamaid Bulgaaria naisi. Ta on XX sajandi Euroopa kõige tuntum selgeltnägija, ravitseja, maag ja sensitiiv – ühesõnaga väljapaistev nõid. Kanal 2 näitab seriaali "Vanga", mille süžeeks on naise elulugu selle kunstilises vormis. Vanga elu oli aga mitmekihilisem kui mis tahes seriaal kujutada suudab.

Vangelia Pandeva Dimitrova (1911–1996) ehk Bulgaaria Vanga sai riigilt kuus 200 levi – palka, mitte pensioni. Selline oli töölise poolteise kuu palk. Mille eest? Tollane Bulgaaria esikommunist Todor Živkov jälgis hoolsalt Vanga elu ja tegevust. Vahendajaks oli tema tütar Ljudmila Živkova, kes vähemalt kord kuus Vangaga kohtus.

Vanga kogutud teave, eriti aga ennustavad sõnumid aitasid Živkovil poliitilisi vastaseid ja konkurente kontrolli all hoida. Ljudmila Živkova hukkus aga lennuõnnetuses, mille eest suur tulevikuennustaja Vanga teda ei hoiatanud. Miks? Küllap kõrgemalt poolt oli see nii ette määratud.

Kuna Vanga jutul käis ka palju välismaalasi, siis teenis ta arvestatava koguse välisvaluutat, mis läks riigikassasse – isegi nõidumisest võib saada tulutoov tootmisharu ja eksportkaup.

Vanga kui geoloog

Kirsan Iljumžinov, Kalmõkkia president ja ka FIDE (rahvusvaheline maleföderatsioon) president on rääkinud oma erisuhetest Vangaga. Ta käis Vangal 2-3 korda kuus külas. Vanga olevat ennustanud, et temast saab suur president, ja varsti istub ta kahel troonil. Iljumžinov valitigi esmalt Kalmõkkia presidendiks ja seejärel ka FIDE juhiks.

Ühel kohtumisel nõudnud Vanga Venemaa maakaarti, võttis siis pliiatsi ja raksatas ühte punkti kaardil, öeldes: "Näen siin palju torusid ja sõitvaid masinaid."

Sellesse maakaardil näidatud piirkonda toodi puurtornid ja mõne aja pärast hakkaski nafta voolama.

Vanga tõestas, et isegi nafta leidmine on selgeltnägijale käkitegu. Ta oleks paari minutiga suutnud lahendada planeedi geoloogilise naftaluure probleemid – piisanuks maakaardist ja pliiatsist. Milleks küll tuhanded geoloogid siiamaani aega ja raha raiskavad?

Vanga kui superspioon

Külma sõja rinnetel sõdisid ka nõiad. USA nõidade ülisalajane luureüksus kandis nime Star Gates (Täheväravad), venelastel oli sõjaväeosa number 10003. Mundrimehed-ekstrasensid toimetasid sensitiivseid seansse, kirjutasid aruandeid ja said head palka. Täheväravate aastaeelarve oli ajakirjandusest läbi käinud andmetel 20 miljonit dollarit. Vene militaarnõidade eelarvekulud on tänaseni salastatud.

Ühes Discovery kanali saates näidati ka Star Gatesi niinimetatud võitlejate tööd ja selle tulemusi: sensitiivid joonistasid mingeid suurte hoonete kontuure, suuri ähmaseid sõjaplaanide kaarte ja muud taolist, aga midagi kindlapiirilist ja selgelt arusaadavat nendest aruannetest välja lugeda oli võimatu.

Siis sündis ühel palgalisel sensitiivil õudusttekitav mõte, et äkki KGB kasutab luurajana ülivõimsa energeetikaga Vangat. Tõesti – Vanga oligi KGB huviorbiidis, tema töövõtetest tehti isegi kahetunnine film.

Loodeti, et Vanga võimetega sensitiiv võib lugeda ülisalajasi dokumente, olgu need või kolme meetri paksuse seintega terasseifis – sensitiiv suudab ju kõike, näeb kõigest läbi.

Star Gatesi luurajad otsustasid Vanga röövida ja panna enda heaks tööle. Õnneks CIA juhid keeldusid. Vangat tahtis enda teenistusse saada ka Rumeenia diktaator Čaušesku. Rumeenias hakati ette valmistama kopteridessanti. Bulgaaria julgeolek sai aga plaanist teada ja Vanga kodulinna Petričisi juurde toodi õhutõrjepatarei. Nõiarööv jäi ära. Nii kirjeldab sündmusi tuntud Vene ajakirjanik Zotov.

Kahtlane, kas Vanga ise ka teadis, millised luureoperatsioonid käisid tema nimel.

1990ndatel saadeti nii USa kui ka Vene nõidluurajate üksused erru. Põhjendus: sensitiivid riigipalgal on mõttetu inim- ja finantsressursi raiskamine.

Muide Vanga oli kirjaoskamatu. Ta tundis ainult pimedate punktkirja ja sedagi bulgaaria keele baasil.

Vanga kui superravitseja

Rahvamassid tundsid Vangat peamiselt kui imeravitsejat, kui viimast lootust eriti siis, kui ametlik meditsiin oli jõudnud oma võimaluste piirideni.

Vanga tundis rahvameditsiini, tema retseptid sisaldasid ka siinmail tuntud taimi: palderjan, võilillejuured, toomingamarjad, petersell ja muud taolised. Nendest tegi ta tõmmiseid, eliksiire ja ravikreeme. Aga ülejäänu on ju juba puhas psühholoogia!

Ta võis ukse taga ootava haige kutsuda vastuvõtule umbes nii: "Keskealine naine Varnast, tule sisse."

Seejärel ütles ta kohe: "Näen, et sul on süda haige."

Ja tõesti, selle külastaja süda oligi haige. Ime! Harilikult andis Vanga valmiseliksiiri või siis selle retsepti ja pomises midagi ravimi peale. Vastuvõtt lõppes: "Kui teed kõik nii, nagu ma rääkisin, saad terveks. Ma näen, sa saad terveks."

Ja paljud saidki terveks.

(Samasugust raviskeemi kasutas ka meie kuulus Kaika Laine. Olen temaga kohtunud. Pärast seda, kui olin kulutanud apteegirohtudele umbes veerandi korraliku auto hinnast. Laine andis mulle rahvameditsiinist pärit ravimi, millele ta nõiasõnad peale luges. Aitas! Hiljem valmistasin ise sedasama ravimit, sõnu ei osanud peale lugeda, aga ravim aitas ikka.)

Mõnikord käskis Vanga tõbisel kolm korda päevas ikooni ees palvetada. Pool aastat järjest. "Ma näen, sa oled ustav jumalasulane. Jumal aitab sind."

Ja jällegi sai osa inimesi terveks. Palvetamise retsept töötas. Jumal aitas, kuid… Vanga kaasabil.

Nüüd on teada, et Vangal olid abilised – luurajad, kes vastuvõttu ootavate inimeste seas ringi liikusid ja hädaliste kohta teavet kogusid. Nõnda sai Vanga rabavalt üllatada, öeldes, et ta näeb, millist tõbe abivajaja põeb. Selline nipp tõstis ravitseja autoriteeti ja platseebo-efekti toimet. Platseebo korral, tänu haige usule ja usaldusele, et arst või ravim teda kindlasti aitavad, mobiliseeruvad organismi siseressursid ja algab isetervenemine. Teadlased on kindlaks teinud, et platseebo-efekt võib ulatuda kuni 30 protsendini. Näiteks andes haigele tableti ibuprofeeni asemel samas koguses neutraalset kriidipulbrit, võib ligi kolmandikul juhtudest saavutada sama tulemuse kui ibuprofeeniga.

Pakutakse, et Vanga tekitatud platseebo-efekt võis – tänu tema kuulsusele ja autoriteedile – tõusta isegi 40 protsendini. Kuulsus ravib hästi.

Kusagil pole kirjutatud, et kõik Vanga vastuvõtul käinud oleksid terveks saanud. Selline asi on võimatu. Ja sellega peab haige inimene arvestama, kui ta jääb lootma ainult nõia abile. Röntgenaparaati tasub usaldada rohkem kui selgeltnägijat.

Vanga kui ennustaja

Iga inimene suudab teatavates piirides tulevikku näha. Peamiselt on see võimalik korrapäraselt korduvate sündmuste korral: öö ja päev, aastaaegade vaheldumine ja nii edasi. Ajaloosündmuste ennustamine nõuab juba teadmisi, mida meil veel pole.

Ka tuleb arvestada juhuslikkusega, mistõttu tulevikusündmusi saab ennustada kui tõenäosuslikke. Indiviidi igapäevateadvus juhuslikkust ei tunnista ning lausa nõuab kindlat üks-ühest, must-valget vastust. Selline on meie loomus. Ja nõiad rahuldavadki igapäevateadvuse tellimust, pakkudes kindlaid üks-üheseid vastuseid: kindlasti saad terveks, kindlasti leiad uuel aastal hea mehe.

Vanga ennustuste kohaselt pidi 2010. aastal algama III maailmasõda, mis lõpeb 2014. Jumalale tänu, mööda läks.

Veel pidi 2014 leiutatama ravimid vanaduse ja vähktõve vastu. Kahju, mööda läks.

Kasutagem Vanga nippi ja elu läheb lahedamaks

Kasutagem nõidade positiivset kogemust: arstid, medõed ja apteekrid peaksid tõsiselt mõtlema, kuidas endas arendada võimet rakendada platseebo-efekti. Haigete tervenemine võib ju tõusta kuni 30 protsenti. Tabletikeemiata!

Me kõik võiks oma igapäevasuhetes rakendada tunnustava ootuse maagiat. Ka Vanga kasutas seda nippi, mis paneb partneri ootuse kohaselt tegutsema.

"Kuuldavasti oled hea abivalmis inimene, ehk aitad mind."

No muidugi ta aitab!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee