Inimesed

Kes on Kolga mõisa kuulsad kummitused?  (16)

Õhtuleht.ee, 5. detsember 2014 22:22
Kolga mõisFoto: ARNO SAAR
Kolga on väike maakoht Lahemaa rahvuspargi paksude metsade vahel Kuusalu vallas, kuid Kolga mõisa tuntakse selle ohtrate kummituslugude kaudu.

Tartu ülikooli lõpetanud folklorist Liis Reha leidis kohapärimust uurides, et Kolga mõis kubiseb kummitustest, inimesed väljendavad nii muret kui hirmu laguneva mõisa tuleviku pärast, ent samas tajutakse koha head aurat või energiat, kirjutas Harju Elu.

Sealjuures pakkusid mõisas ringi kolavad tondid kõneainet juba 19. sajandi lõpus nii seal elanud Stenbockidele kui ka ümbruskonna talupoegadele.

Üks selline on lugu kurjast ja salakavalast leekivate silmadega punapäisest nõiast, kes mehi ei salli. Mees, keda nõid hammustab, sureb aasta pärast. Teised lood räägivad aga muuhulgas maa-alustest käikudest, tiiki maetud mõisahärrast ja peahoone kolmanda korruse keelatud toast.

Näiteks leidis folklorist Eesti rahvaluule arhiivist 1892. aastal sündinud endise mõisateenija Julie Mikenbergi mälestuse.

Teenijanna rääkis 1939. aastal rahvaluulekogujatele, et kui kunagine mõisaproua surema hakkas, lasi ta oma akna alla tuua orje ja neid seal peksta, et sellest veel viimast korda mõnu tunda. Kui proua juba surnud oli, saanud Julie tema toa endale.

Siis tulnud julma mõisaproua vaim igal öösel tuppa ja jäänud voodi ees olnud eesriide taha seisma. Eesriide alt paistnud ainult tema valged siidkingis jalad.

Samal teemal

16.05.2016
SÜÜDLANE ON ÄIKE? Kolga mõisa katus läks põlema
13.00.2015
VIDEO: kas autotäit hirmunud noori jälitas tõesti kummitus?