Foto: ALDO LUUD
Õhtuleht.ee 29. oktoober 2014 14:57
Venemaa sõltumatu telekanal Dozd tegi reportaaži Petserimaast, milles näitas sealsete inimeste hirme ja lootusi.

Reportaaž algas Petseri rajooni Kruppi valla endise vallavanema Aleksandra Perova Eestis käigu tutvustamisega. Aleksandral on kaks passi, Eesti ja Vene oma ning Venemaa piirpunktis näitab ta Vene passi ning Eesti piiril Eestis passi.

Aleksandra taolisi inimesi elab Petserimaal sadu ning paljude sealsete inimeste jaoks on just Eesti pass abivahendiks, mis võimaldab külades, kus pole mingit tööd, kuidagi ära elada.

Perova ise kaotas töö selle tõttu, et rajooni võimud süüdistasid teda Tšetšeeni sündroomis ehk siis separatismis ja ta lahti seetõttu lahti.

Naine käib praegu nüüd sarnaselt teiste petserimaalastega Eestis toiduainete järel, kuna isegi rubla kukkudes on Eestist odavam toitu osta kui Venemaal. Samas Petseri rajooni külapoodides toiduainete hinnad omakorda tõusevad. Seetõttu oligi Kruppi valla ühe poekese müüja tige, et Venemaal on alanud kampaania topeltkodakondsuse lõpetamiseks. "Meie oleme nüüd siin siis viies kolonn," oli ta irooniline.

Piiriäärses külas elava Aleksei Partsi kõik sugulased on maetud Saatse kalmistule, kuid ise ta soovib oma matmist Venemaa pinnale, kuna arvab, et Saatse surnuaaias on tema lastel tülikas käia.

Kuigi Parts on Eesti suhtes nii mõneski asjas kriitiline, teenib ta Eestisse jõulupärgi müües korraliku pensionilisa. "Kaks nädalat ja kolmsada eurot," näitas ta oma toodangut. Iroonia on aga selles, et Parts korjab oksi Eesti poole pealt, sest kuigi Petserimaa kasvab võssa, ei luba sealsed võimud isegi mitte oksa murda.

Petseris kardetaks ega tõsimeeli, et Eesti võib seal teha nö Krimmi ja kuulutada välja referendumi, sest milleks Eesti omal ajal üsna lahkesti passe jagas. Siiski on sealsed elanikud ja rajooni juhtkond seda meelt, et isegi kui referendum tuleks, ei sooviks keegi Eestiga liituda.

Petseri noored on meelestatud patriootiliselt. Kunagises Petseri Eesti koolis käivad noored ei unista enam Eestis õppimisest ning Petseris tegutseb sõjalis-patriootiline klubi Rubez, kus õpetakse teismelistele käsivõitlust ja lahingutaktikat. Küsimusele, kelle eest nad peaksid Petserimaad kaitsma, on lastel kiiresti vastus varnast võtta: "Ameeriklaste eest".

Dozdi kaamera näitas metsas ka taktikalist õppust tegevaid lapsi ning tõdes, et kohati jääb tunne nagu oleks Petseri rajoonis sõjaseisukord.