Foto: Teet Malsroos
Toimetas Kaspar Käänik 25. oktoober 2014 14:00
14. novembril algava 18. Pimedate Ööde Filmifestivali programmis linastub 19 võõrkeelse filmi Oscari auhinnale esitatud filmi. Kokku esitati 87. Ameerika filmiakadeemia võõrkeelse filmi auhinnale rekordilised 83 linateost.

Eesti lähiriikide võõrkeelse filmi Oscari kandidaatidest saab alafestivali Animated Dreams raames näha näiteks Läti filmi "Kivid mu taskutes", mille režissöör Signe Baumane pälvis kaks auhinda Karlovy Vary rahvusvaheliselt filmifestivalilt. Rootsi kanditaatfilmi "Vääramatu jõud" režissöör Ruben Östlund võitis aga Cannes'i filmifestivalil maineka "Un certain regard" žürii auhinna. Eestist kandideeriv Zaza Urushadze "Mandariinid" nägi PÖFFi publik mullusel festivalil.

"Millise riigi film lõpuks Oscari võidab, on raske ennustada. Küll aga annavad programmis olevad 19 Oscari-kandidaati tervikuna hea ülevaate maailma filmiaastast 2014," rääkis PÖFFi direktor ja programmijuht Tiina Lokk.

"Üks tugev kandidaat kuldmehikesele ja laiale rahvusvahelisele edule on kindlasti Gruusia filmirežissööri Giorgi Ovashvili "Maisisaar", mis muuhulgas pälvis tänavuse Karlovy Vary filmivestivali Grand Prix," tõi Lokk näite programmist.

"Maisisaar" on psühholoogiline draama, mille keskmes on separatistliku Abhaasiat ja Gruusiat eraldaval jõesaarel elavad vana mees ning tema lapselaps. Ühtlasi on see lugu Gruusia lähiajaloo ühest valulikumast episoodist.

"Kultuuriliselt huvitav on põhjamaalastele Etioopiast USAsse emigreerunud režissööri Zeresenay Berhane Mehari poolt filmiks vormitud tõestisündinud lugu Etioopia pruudiröövi traditsioonist ja sellele vastu hakanud naisest. "Vaprus" räägib loo eurooplastele uskumatuna tunduvast kombest," rääkis Lokk. Ühtlasi on see esimene Etioopia film, mis linastunud Sundance'i filmifestivalil ning võitnud seal ka publikupreemia.

"Emotsioonide poolest paistab silma Aserbaidžaani režissööri Elchin Musaogluli film "Nabat" – portreelugu mägiküla servas elavast vanemast naisest ja Mägi-Karabahhi sõjast. Iraani näitlejanna esitatud Nabati roll poja ja mehe kaotanud emana on nii vahetu, et tema läbi elatud raskust on peaaegu füüsiliselt tunda," lisas Lokk.

PÖFFi programmis linastuvad võõrkeelse Oscari kandidaadid:

Afganistan – "Mõned kuupmeetrid armastust" / "A Few Cubic Meters of Love", rež. Jamshid Mahmoudi
Argentina – "Metsikud lood" / "Wild Tales", rež. Damián Szifrón
Austraalia – "Charlie maa" / "Charlie's Country", rež. Rolf de Heer
Aserbaidžaan – "Nabat" / "Nabat", rež. Elchin Musaoglu
Etioopia – "Vaprus" / "Difret", rež. Zeresenay Berhane Mehari
Gruusia – "Maisisaar" / "Corn Island", rež. Giorgi Ovashvili
Iraan – "Täna" / "Today" rež. Reza Mirkarimi
Island – "Elu akvaariumis" / "Life in a Fishbowl", rež. Baldvin Zophoníasson
Kanada – "Emme" / "Mommy", rež. Xavier Dolan
Lõuna-Korea – "Mereudu" / "Sea Fog", rež. Shim Sung-bo
Läti – "Kivid mu taskutes" / "Rocks in My Pockets", rež. Signe Baumane
Prantsusmaa – "Saint Laurent" / "Saint Laurent", rež. Bertrand Bonello
Rootsi – "Vääramatu jõud" / "Force Majeure", rež. Ruben Ostlund
Saksamaa – "Armastatud õed" / "Beloved Sisters", rež. Dominik Graf
Tšehhi – "Fair Play" / "Fair Play", rež. Andrea Sedláčková
Tšiili – "Tappa inimest" / "To Kill a Man", rež. Alejandro Fernández Almendras
Türgi – "Talveuni" / "Winter Sleep", rež. Nuri Bilge Ceylan
Ungari – "Valge jumal" / "White God", rež. Kornél Mundruczó
Venemaa – "Leviaatan" / "Leviathan", rež. Andrey Zvyagintsev
Üheksat võõrkeelse filmi Oscari-kandidaati on PÖFF näidanud eelmisel aastal või on neid näidatud Eesti kinolevis.

USA filmiakadeemia kuulutab viis ametlikku võõrkeelse Oscari nominenti välja 2015. aasta jaanuaris. Auhinna laureaat selgub 2015. aasta 22. veebruaril toimuval pidulikul tseremoonial. 86. Ameerika filmiakadeemia võõrkeelse filmi auhinna pälvis Itaalia-Prantsusmaa koostööfilm "Kohutav ilu", mis pälvis mullu ka 17. PÖFFi rahvusvahelise võistlusprogrammi EurAsia Grad Prix.

Rahvusvaheline Produtsentide Liitude Föderatsioon FIAPF kinnitas Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali alates 2014. aastast temaatiliselt ja geograafiliselt piiramata võistlusprogrammi koostamise õigusega festivalide hulka. Kokku on sellise õigusega festivale maailmas 15. Euroopa Liidu põhja- ja idaosa mõjukaim filmifestival toimub 14.-30. november. PÖFFi piletite eelmüük algab 7. novembril.