Kolumbuse karavelli Santa Marîa koopia 1892. aastal tehtud amatöörfotol.Foto: Reuters / Scanpix
Anna-Liisa Mets 8. oktoober 2014 07:00
UNESCO pärandiuurijad on leidnud tõendeid, mis kinnitavad, et Haitil avastatud laevavrakk pole siiski kuulsa maadeuurija Kolumbuse lipulaev. Uurijate sõnul pärineb vrakk hilisemast ajajärgust, vahendab The Guardian.

Merearheoloog Barry Clifford andis käesoleva aasta mais teada, et on Haiti lähedalt leidnud Santa Marīa – ühe Kolumbuse kolmest kuulsast laevast, mille abil maadeuurija 1492. aastal Atlandi ookeani ületas ja Ameerika avastas.

Vraki jäänuseid uurinud UNESCO spetsialistid kinnitavad aga nüüd, et see pole siiski kuulsast kolmikust pärit Santa Marīa.

"Meil on ümberlükkamatuid tõendeid, et see konkreetne laev pärineb palju hilisemast ajast," seisab UNESCO esmaspäeval avaldatud teadaandes.

Uurijaid veenis lõplikult fakt, et laeva ehitamiseks kasutatud tehnoloogia pärineb pigem 17. või 18. kui 15. või 16. sajandist.

"Leidsime kohapeal laevadetaili, mis ei pruugi küll kuuluda sama laeva juurde, aga kui kuulub, pärineb antud laevavrakk alles 18. sajandi lõpust," seisab pressiteates.

3. augustil 1492. aastal asus Hispaania maadeuurija Kolumbus kolme laevaga – Santa Marīa, Ni?a ja Pintaga – teele, et leida otsetee Aasiasse. 12. oktoobril maabus ta Bahama saarestikus ja seda päeva nimetatakse uhkelt Ameerika avastamiseks.

Santa Marīast jäi avastusretke jätkanud Kolumbus ilma 25. detsembril, kui karile sõitnud laev põhja läks.